1959 ÖNCESİ ŞAMPİYONLUKLAR TEKRAR GÜNDEME GELDİ

Posted by

Uzun yıllardır süregelen 1959 öncesi şampiyonluklar konusu tekrar gündem oldu. Takımların elde ettikleri şampiyonlukların geçerli olarak sayılmasının başlandığı yıl olan 1959 senesi 62 yıl aradan sonra tekrar konuşulmaya devam ediliyor. İstisnai olarak Beşiktaş’ın o tarih öncesinde elde ettiği 2 şampiyonluk geçerli kılınırken Galatasaray ve Fenerbahçe’nin şampiyonlukları ortada yok…

1903 yılında kurulan İstanbul Futbol Ligi’nde mücadele etmeye başlayan takımlar, 1923 senesinde Türkiye Futbol Federasyonu’nun kurulmasıyla resmiyet kazandı. Aradan geçen 36 yılık süreden sonra ligde mücadele eden takımların elde şampiyonlukları sayılmaya başlanması yıllar sonrasında büyük tartışmalara neden oldu.

Beşiktaş’ın Federasyon Kupası’nı kazanarak Türkiye’yi Avrupa’da temsil etmesinden dolayı hanesine yazılan 1959 senesi öncesinde elde ettiği 2 şampiyonluk diğer takımlar tarafından büyük bir haksızlık eleştirisi alıyor.

Fenerbahçe Bu Mevzuyu Gündemde Tutmaya Çalışıyor

1959 senesi öncesinde 14 şampiyonluğu bulunan Fenerbahçe, bu konunun gündemde kalması konusunda oldukça ısrarlı davranıyor. Tabloya yazılmayan 9 şampiyonluk Fenerbahçe’nin Tarihi’nde önemli değişikliklere sebep olurken, Fenerbahçe Kulüp Yöneticisi Metin Sipahi’yi bu konuya dair açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe TV’de “Gündem Özel 29 Şampiyonluk” programına katılan Metin Sipahi, bu konu hakkında açıklamalarda bulunurken ezeli rakibi Galatasaray’a göndermelerde bulundu.

1959 senesi öncesinde Fenerbahçe’nin 9, Beşiktaş’ın ise 7 kez elde ettiği şampiyonluklarına rağmen Galatasaray’ın sadece 1 kez kupayı kaldırması konusuna değinen Sipahi, sarı – kırmızılı ekibin daha fazla şampiyonluk elde etmesi durumunda federasyonun bunu kabul ederek şampiyonlukların çoktan takımların hanesine yazılacağı konusunda iddialarda bulundu.

Galatasaray’dan Fenerbahçe’ye Cevap

2019 yılında Fenerbahçe tarafından 1959 yılı öncesinde elde edilen şampiyonlukların sayılması üzerine Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) yaptığı başvurunun geçersiz sayılması için, sarı – kırmızılı yönetim itiraz dilekçesi hazırladı.

Galatasaray’ın düzenlediği itiraz belgesinde Başkan Mustafa Cengiz ve Yönetici Yusuf Günay’ın imzası bulunurken, gönderilen dilekçede TFF’nin daha önceki bir tarihte bu konuya dair incelemede bulunduğu ve Fenerbahçe’nin aynı taleple başvurduğu konunun hakkında ret kararının verildiği vurgulanırken, federasyonun Tahkim Kurulu tarafından verilen cevabın uygulanmasını dile getirdiği ifadeler yer aldı.

Öte yandan Galatasaray Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, Metin Sipahi’nin olay yaratan sözlerine karşılık verdi. Yardımcı Günay, Fenerbahçe’nin zirve yarışında Galatasaray’ın önünde yer alması durumunda sarı – lacivertli takımın bu konuyu gündemine almayacağını bildirdi.

Comments are closed.