4 Büyüklerin Borç Durumları

Posted by

Türkiye’nin 4 Büyükleri olarak bilinen Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor borçlarını döndürmeye ve gelir gider dengesizliği sebebiyle büyütmeye mahkum durumda.

Bu kulüplerimizin toplam borcu geçen yılın sonundaki rakamlar göz önüne alındığında 14 milyar liraya ulaştı. Bu dört kulübümüzün 2012 yılındaki borçları kontrol edildiğinde gelinen durumun vehameti daha iyi anlaşılıyor. Sonuç olarak 2019’da bu kulüplerin toplam borcu 10 milyarı geçti ve an itibariyle 14 milyarı da geçmiş durumda. 

BORÇ DURUMLARI VAHİM

2012 yılında Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor dörtlüsünün borçları toplamı 2 Milyar liranın biraz üstündeydi. Gelirlerin de hem yayın hem de ödül gelirlerinin zamlanması sebebiyle eskiye nazaran daha yüksek olduğu bir gerçekti.

Ancak gelirlerin yükselişinden daha da keskin bir gider yükselişi olması ve harcamaların bu borçlardan bağımsız bir şekilde yürütülebiliyor olması bu kulüplerimizin borç konusunda daha dramatik noktalara gelmesine sebep oldu.

Sonuç olarak 2019’da bu kulüplerin toplam borcu 10 milyarı geçti ve an itibariyle 14 milyarı da geçmiş durumda. 

Kulülerimiz UEFA tarafından uygulanan standartlara uyma yükümlülüğünde oldukları için belli harcamaları kısmaya çalışsalar da borcun artışına engel olamadılar.

Sponsorluk anlaşmaları ve transferlerde yapılan kısıtlamalar ana borcun miktarının yüksekliği sebebiyle bu soruna çare olamayacak küçük hamleler olarak kalıyorlar.

EN YÜKSEK BORÇ FENERBAHÇE’NİN

2012 yılındaki borç miktarıyla karşılaştırılınca bu 4 büyük kulübümüzün borçları neredeyse 7 katına çıkmış durumda. Fenerbahçe’nin 5.2 milyar lirayla başını çektiği listede Beşiktaş 3.9 milyar lira borçla ikinci, Galatasaray 3.6 milyar lira borçla üçüncü sırada yer alıyor.

Dört büyükler arasında en az borca sahip olan Trabzonspor’un ise 1.2 Milyar liralık borcu bulunuyor.

Kulüplerin durumları özellikle gelirlerle karşılaştırıldığında çok daha iyi anlaşılıyor. Son sponsorluk ve yayın anlaşmalarına göre Süper Lig’in 3 Milyar liralik yayın bedeli 5 yıl boyunca sadece 4 büyüklere verilse borç ancak kapanıyor.

Avrupa arenasında da başarı arayan takımlarımız 13 kez Şampiyonlar Ligi’ni kazansalar toplamdaki borçları ancak kapanıyor.

Şampiyonlar Ligi’nde şampiyonluk ödülünün 120 milyon euro olduğu düşünülünce borçların miktarları da daha iyi anlaşılıyor.

Özellikle 2015-2018 yılları arasında kulüp borçları ve tefeci skandallarıyla çalkalanan Portekiz Ligi’nin geldiği durum düşünülürse başarı ve iyi yönetimin bile 4 büyüklerimizin durumunu düzeltmeye yetmeyebileceği görülüyor.

Comments are closed.