My Post 1

Beşiktaş’ın Hücum Hattı

Posted by

Beşiktaş, milli maçlar için ara verilen lige rüzgar gibi bir dönüş yaptı. Transfer döneminin son günü olan 8 Eylül 2021 tarihinde Miralem Pjanic’i kadrosuna katarak taraftarlarını çok büyük bir heyecan içine sokan Siyah Beyazlıların bu transferle birlikte hücum hattının nasıl şekilleneceği merak konusuydu.

3buyukler.com besiktasin hucum hatti

Beşiktaş’tan Baskı

Ayrıca 15 Eylül 2021 tarihinde Vodafone Park’ta Borussia Dortmund’u ağırlayacak olan Beşiktaş için Yeni Malatyaspor bir prova da sayılabilirdi. Yabancı kuralı garabeti nedeniyle 3 yerli oyuncuyu nasıl kullanacağı merak konusu olan Sergen Yalçın, tercihini Wellinton’u yedek bırakıp Necip’i sahaya sürerek kullandı. Orta saha kurgusunu da Josef, Pjanic ve Alex Teixeira üzerinden kurgulayan Beşiktaş’ın kanatlarında Nkodou ve Ghezzal’ı gördük.

Çok ciddi bir hücum presle ve baskıyla maça başlayan Beşiktaş, ritmi o kadar arttırmıştı ki kaybedilen topların da neredeyse aynı saniye içerisinde tekrar Kara Kartallara geri döndüğünü gördük. Pjanic’in liderliğini kabul eden bir hücum örgüsü ve orta sahanın defansif yükünü Josef’in çektiği bir anlayışta oynayan Beşiktaş zaten ilk 10 dakikada attığı iki golle Yeni Malatyaspor’un fişini çekti desek yerinde olur. Batshuayi’nin kendi ve takımı adına attığı ilk golde de Pjanic’in inanılmaz tek topu futbolseverleri oldukça heyecanlandırmıştır.

Kartal Beşiktaş, geçen seneki oyununa benzer bir oyun oynamakla beraber Sergen Yalçın’ın Beşiktaş’ı Şampiyonlar Ligi’ne de hazırladığı oyundan belli oluyor. 3-5-2 formatında oynayan Yeni Malatyaspor’un sağ tarafını Rıdvan ve Nkodou ile delmeyi başaran Beşiktaş, Vida’nın sakatlanmasıyla birlikte Wellinton’un oyuna girmesiyle defans çizgisini de oldukça ileriye çekmiş oldu.

besiktas 1482180

Beşiktaş’ta İstek Fazla

Hem bireysel anlamda hem de takım anlamında çok istekli bir oyun oynayan Beşiktaş, yaptığı tek toplar, kurduğu pas üçgenleri ve dörtgenleriyle topun daima kendisinde olduğu bir oyunu oynarken, aynı seviyede olmamakla birlikte tıpkı Guardiola Barcelona’sı gibi topu kaybettiği anda çok şiddetli bir presle Yeni Malatyaspor’un ani bir atak şansını da engellemiş oldu.

Malatya ekibinin en değerli hücum oyuncularından biri olan Adem Büyük de Beşiktaş’ın defansına neredeyse yaklaşamadı. İki kere sakatlık nedeniyle değişiklik yapmak zorunda kalan Sergen Yalçın, kural gereğince üçten fazla değişiklik yapamayacağı için son değişiklik hakkında Gökhan Töre, Kenan Karaman ve Mehmet Topal’ı oyuna alarak hem oyunu rölantiye aldırmış oldu hem de Şampiyonlar Ligi için de oyuncularını dinlendirme fırsatı buldu.