Beşiktaş’ın Tutmayan Duran Top Planı

Posted by

Avrupa Şampiyonlar Ligi’nin 3. Haftası 20 Ekim’de oynanan maçlarla tamamlanırken, Türkiye’deki futbolseverlerin gözü doğal olarak Beşiktaş ile Sporting Lizbon arasında oynanan maçtaydı. Maç Beşiktaş adına 4-1’lik bir yenilgiyle hezimet olarak sonuçlanırken, Beşiktaşlı taraftarlar başta olmak üzere birçok futbolseveri çileden çıkaran olay ise Beşiktaş’ın köşe vuruşları neticesinde biri penaltıdan 3 gol yemesi ve maç boyu savunmada problem yaşaması oldu.

Maçın üstünden zaman geçtikçe Beşiktaş’ın savunma planları da ortaya çıkmaya başlarken, basında yazılan haberlere göre Beşiktaş’ın evdeki hesabı çarşıya uymadı ve böyle bir sonuç ortaya çıktı.

Beşiktaş, Coates’i Coşturdu

Sporting Lizbon kalesine maç başladıktan sonra oldukça tehlikeli akınlarla giden Beşiktaş, maçın daha 15. Dakikasında ise bir şoka uğradı. Çok basit bir köşe vuruşu organizasyonu neticesinde Sebastian Coates, bomboş kaldığı pozisyonu iyi değerlendirdi ve takımını öne geçirdi.

Bu golden sonra iyi bir reaksiyon veren Beşiktaş, Larin ile 24. Dakikada 1-1’i bulsa da 27. Dakikada yine Sebastian Coates sahneye çıktı ve aynı organizasyonla Sporting’i öne geçirdi. Maçı özetten izleyen herhangi bir futbolseverin aynı golü izlediği düşüncesiyle dakikayı kontrol edeceği iki pozisyona da önlem alamayan Beşiktaş, kalesindeki üçüncü golü de yine bir köşe vuruşu organizasyonunda Coates’in vurduğu topa Domagoj Vida’nın elle müdahale etmesi nedeniyle çalınan penaltıdan yedi.

Maç boyunca hava hâkimiyeti açısından Sporting Lizbon karşısında ezilen Beşiktaş, çok daha kötü bir farkla yenilebileceği bir maçtan 4 gol yiyerek ayrıldı ve Avrupa’da devam etme şansı bir hayli azaldı. Basında yer alan haberlere göre, Beşiktaş teknik ekibi, rakibinin köşe vuruşlarındaki organizasyonunu tahlil etti ve bu nedenle özellikle ön direkte adam adama markajı tercih ederken arka tarafı ise alan savunmasıyla savunmayı hedefledi ancak bu hedef sahada gerçekleşmemiş oldu.

Bununla birlikte Sebastian Coates’in 1.96’lık uzun boyu da Beşiktaş’ın daha kısa boylu olan savunmacıları karşısında bir avantaj sağladığı ifade edilse de üçüncü golün gelmesine neden olan köşe vuruşunda Coates ile eşleşen oyuncu kendisinden 18 cm kısa olan Miralem Pjanic olmuştu.

Avrupa İle Makas Açılıyor

Beşiktaş’ın tek bir maçta aldığı sonuçtan çok daha öte bir sorun Türk futbolunu tehdit ediyor. Beşiktaş’ın namağlup çıktığı 2017/2018 sezonundan bu yana temsilcilerimiz Avrupa maçlarında çok zorlanıyor ve kalite farkının sıkıntılarını yaşıyorlar.

Özellikle Şampiyonlar Ligi’nde daha fazla ortaya çıkan bu kalite farkı eğer bu şekilde devam ederse daha da artacak ve bu durum bizim Avrupa’dan iyice kopmamıza sebep olacak. Futbolun tüm paydaşlarının akil bir davranış sergileyerek bu sorunun üstüne gitmesi ve kulüplerimizin Avrupa’da nasıl daha iyi olabileceğini tahlil etmesi gerekiyor.

Beşiktaş, bu sezon Avrupa’da her ne kadar iyi bir performans göstermiyorsa da bu durumun sadece Siyah Beyazlılardan kaynaklandığını savunmak, şampiyon olarak turnuvaya giden takımlarımızın gruplarında oynadıkları son 21 maçta sadece 2 kez galip geldiğini bile bile yok saymak olur.

Comments are closed.