Beşiktaş’ta Sergen Yalçın’ın 2. Sezonu

Posted by

Türk futbolunun ekonomik olarak bulunduğu durum göz önüne alındığında Beşiktaş’ın bu sezon başında yanlış yatırımlar yaptıkları ve aldıkları oyuncuların birçoğunun yaşlarının oldukça ilerlemiş oldukları sebebiyle kariyerlerinin belki de son sözleşmelerine imza attılar ve ligimizde daha önce Fenerbahçe ile Galatasaray’ın düştükleri Beşiktaş’ında seneler önce düştüğü hataya Başkan Ahmet Nur Çebi yönetimi ve Sergen Yalçın ile ekibi tekrar düşmüş oldu.

Transfer edilen isimlerden Rachid Ghezzal 29, Mert Günok 32 Mehmet Topal 35 ve Alex Teixeira 31 ve Kiralık Olarak kadroya katılan Miralem Pjanic 31 ve Michy Batshuayi 27 yaşında idi. Bu isimlerin yanı sıra yaşı genç olarak bazı isimler transfer edilmiş olsa da bunlardan yalnızca Valentin Rosier 24 düzenli olarak forma giyen isimdi.

Transfer edilen isimlerden birçoğu geçen sezonki şampiyonluk yolundaki kullanılan oyuncu profillerinden uzak iken sahada istenen performanslarda alınamıyor çünkü farklı profildeki oyuncular ile geçen sezonki oyunu sürdürmek isteyen Sergen Yalçın oyuncularından doğal olarak aynı seviyede performans alamadı ve hem şampiyonlar liginde hem de Süper Lig‘de beklenen performansın çok çok gerisinde kalırken geçen sezonda kadroda bulunan Rachid Ghezzal, Valentin Rosier, Welinton, Domogoj Vida ve Atiba Hutchinson geçen sezon gelen şampiyonlukta önemli yer tutmuş fakat bu sezon o performansın çok gerisinde kalan hatta bazı oyunculardan hiç verim alamadığı isimler oldu.

UEFA Şampiyonlar liginde geride kalan 5 maçta 5 mağlubiyet alan Beşiktaş 3 gol atarken kalesinde 14 gol gördü. Süper ligde geride kalan 14 haftada yalnızca 6 galibiyet alan Beşiktaş 2 beraberlik alırken 6 kez de mağlubiyet aldı ve süper ligde 10. Sırada kaldı.

Geride kalan 14 maçta 21 gol atarken kalesinde 21 gole engel olamadı ve 20 puan topladı ve 14 haftada 1,43 puan ortalamasında kaldı. Geçen sezon sergen yalçın yönetimindeki Beşiktaş sezonu 84 puan topladı ve 2,1 puan ortalaması ile şampiyon olmayı başardı.

Bu Sezon Sergen Yalçın’ın Olumlu Yönleri

Bu sezon Antalyaspor karşısında deplasmanda oynanan maçta 2 – 0 geriye düşmüş olmasına rağmen yaptığı değişiklikler ve dokunuşlar ile hem oyun üstünlüğünü kazanmayı başarırken hem de skoru da elde ettiği bir maç olmuştu.

Bu Sezon Sergen Yalçın’ın Olumsuz Yönleri

Birçok maçta yaptığı rotasyonlar ile Beşiktaş’ın bazı maçlarını önemli maçlarını riske atan Sergen Yalçın’ın bu rotasyonların yanı sıra bazı maçlarda yaptığı oyuncu tercihlerinin yanı sıra hem ilk 11 tercihleri hem de yaptığı oyuncu değişiklikleri Beşiktaş’ın oyununu geriye götüren etmenlerden olurken bunun sebeplerinden bir tanesi de geçen sezonki aynı oyun sisteminin sürdürülmek istenmesi ve oyuncu profillerinin buna uygun olmaması.

Fakat bu noktada da Beşiktaş’ın yaptığı transferleri gelen oyunculara onay veren ve kadroya katılmalarını isteyen isim Sergen Yalçın‘dı. Bu noktadan baktığımızda da farklı profildeki oyuncular ile kadronu güçlendirdiysen oyun sisteminde değişikliğe gitmesi ve sabit fikirli olmaması gerekiyordu.

Bununla birlikte hem antremanlar da hem de saha içindeki istenen yüksek tempolu oyun sonucunda birçok oyuncu sakatlıklara kurban verildi ve Beşiktaş bir yara daha almış oldu.

Comments are closed.