My Post 11

Eleştiri: Sergen Yalçın

Posted by


Sergen Yalçın hem futbolculuk hem de teknik direktörlük döneminde ikonik bir adam olarak göründü her zaman. Kendine has tavrı, özgüveni, vurdumduymazlığı ile futbolculuk kariyerinde hem dışarıdan hem de kendisi tarafından karikatürize edilme tehlikesini yaşayan teknik adamın teknik direktörlük kariyerinin nasıl olacağını herkes merak ediyordu.

3buyukler elestiri sergen yalcin


Sergen Yalçın’da Özgüven


Bereket versin, Sergen Yalçın bu açıdan daha ciddi bir teknik direktör performansı sergiledi. Ancak kendisini tanıdığımız özgüveni –kimi zaman yerinde olmakla beraber- kendisine de zarar vermiş olabilir.


2020/2021 sezonunu dramatik bir şekilde yaşayan Beşiktaş, ligin 6. Haftasında 13. İken liderliğe kadar yükselen ve liderlik koltuğunda bir dönem 7 puana kadar farkı çıkarmış, ligi ise ancak son maçta ve +1 averajla kazanabildi.


Bu noktada taraftarı takımın şampiyon olacağına inandıran Sergen Yalçın’ın özgüveni ligin son haftalarında takım üzerinde bir rehavet yaratmış olabilir. Bu noktada bu şampiyonluğun en büyük mimarı olan Sergen Yalçın’ın bu özgüveninin kendisini zora sokabileceğini ifade etmek gerek.

3buyukler elestiri sergen yalcinn


Sergen Yalçın’dan Netlik


Sergen Yalçın’ın 2020/2021 döneminin sonunda aldığı iki kupa, beklentileri çok aşan pozitif futbol ve takımın efsanesi olması nedeniyle taraftarın en büyük beklentisi Sergen Yalçın’ın takımda devam etmesiydi. TRT Spor’da katıldığı programda bu süreci de açıklayan Sergen Yalçın, çalıştığı takımları zora sokmamak maksadıyla 1 senelik sözleşmeler yaptığını ifade eden Sergen Yalçın’ın sözleşme meselesi oldukça uzamıştı.


Basındaki haberlere göre para açısından anlaşmazlıkların olduğu, Erdal Torunoğulları ile aralarında sorun olduğu için Sergen Yalçın’ın huzursuzluk yaşadığı ifade edilmişti. Ancak Sergen Yalçın değinildiği gibi katıldığı programda bu süreçte bahsedildiği gibi şeylerin olmadığını belirtti.
Kendine has bir dünya görüşü ve zihin yapısı olan Sergen Yalçın’ın bu özellikleriyle birleşen özgüveni bazen hocanın yanlış anlaşılmasına neden oluyor. Sportif anlamda da en ciddi sınavını Beşiktaş’ta veren teknik adam şampiyon olduğu sezonu dar kadroyla yürütmüş olması, oyunculardan aldığı verim ve oynattığı futbol nedeniyle kendisine kredi kazandırdı.


Bu sezon daha nitelikli ve geniş bir kadroyla başlayan Beşiktaş’ın daha objektif bir şekilde değerlendirilebileceği ve Şampiyonlar Ligi gibi bir süreci nasıl idare edeceğinin merak konusu olduğu bir sezon olacak.