Fatih Terim Yönetiminde Galatasaray’ın 14 Haftası

Posted by

Sezon başındaki yapılan başkanlık seçiminde seçimi kazanan Burak Elmas ve ekibi Galatasaray’ın yaşayan efsaneleri arasında yer alan görevde kaldığı 11 sezonda 9 kez süper lig şampiyonluğu yaşamış olan tecrübeli teknik direktör Fatih Terim ile 3 yıllık yeni bir yapılanma süreci yapacaklarını söylediler.

Bu söylem neticesinde tecrübeli teknik adam Fatih Terim ile 3 yıllık sözleşme imzalandı ve yeni yapılanma sürecinde Başkanlık vaadi olarak verilen ilk söz yerine getirilmiş oldu.

Burak Elmas ve ekibinin göreve gelmesi ile birlikte Galatasaray’da hem gençleşmek adına hem de mali olarak kulübün geleceğini kurtarmak adına Futbol Takımında çalışmalara hemen başlandı.

Bu yapılanma sürecinde Galatasaray’da ilk hamle olarak transfer çalışmalarının yürütüleceği ve görüşmelerin bizzat Başkan Burak Elmas tarafından yapılacağı yeni bir sistem getirildi.

Bu sistem ile Menajerlere gereksiz ödemeler yapılmaktan kaçınılırken bir diğer taraftan Teknik Heyetin, gözlemci ekibinin ve bunun yanı sıra yönetim kademesinden isimlerinde bulunduğu yeni yapılanma sürecinde bir transfer ekibi kurulmuş oldu.

Teknik heyetin istekleri doğrultusunda gözlemci ekibi tarafından tespit edilen oyuncular teknik heyetin performansını ve profilini değerlendirirken Yönetim kanadı ise bu oyuncunun bonservis ücreti ve maaşı üzerine araştırma yapıp transfer edilebilme durumunu değerlendirecek bu doğrultuda sezon başında transfer çalışmaları yürütüldü.

Bu sezon kadroya katılan isimlerden yalnızca Patrick Van Aanholt yaşı ilerlemiş oyuncu idi diğer transfer edilen isimlerin yaş ortalamaları ise 22,9 idi.

İlk 11’in yaş ortalaması ise 24,9 oldu birçok maçta rotasyon yapılsa da Galatasaray yeni yapılanma adında önemli iş çıkartırken Süper ligde pek başarlı olamasa da genç oyuncular ile Fatih Terim yönetiminde Avrupa Liginde ülkemizi gururlandırmayı başardı ve grup liderliğini elde etti.

Bu Sezon Fatih Terim’in Galatasaray’da Olumlu Yönleri

Elinde bulunan kadrodaki oyuncular bu sezon ilk kez birlikte oynarlarken genç oyuncuların birçoğu farklı futbol iklimlerinden gelmesine rağmen tecrübeli hoca oyuncularından başarılı bir yapı çıkartmayı başardı ve Avrupa Ligi maçlarında zaman zaman ise süper lig maçlarında bunu bize ispatladı.

Geride kalan dönemde genç futbolcuların birçoğunun performansını arttırırken oyun repertuvarlarını da geliştirmeyi başardı ve bu geliştirmeyi gösteren oyunculara Avrupa liglerindeki takımlardan da talipler gelmeye başladı.

Geçen sene 3. Ligden gelen Kerem Aktürkoğlu’nu sadece geniş alanda oynayan bir kontra atak oyuncusu profilinin üzerine çıkarak dar alanda oyununu geliştirirken set oyununda da oyunun içinde kalabilecek bir profil haline getirdi.

Aynı zamanda genç oyuncunun skor katkısını da yukarı çekmeyi başardı. Romanya liginden gelen Cicaldau ve Morutan geldiklerinde sadece oyunun hücum yönünü oynamayı başarırlarken şu an hem dinamizmlerini arttırıp hem de savunma yönlerini hatta savunmacılığı bunlara ekledi.

Bu Sezon Fatih Terim’in Galatasaray’da Olumsuz Yönleri

Fatih Terim’in bu genç kadro ile kadro istikrarını tam olarak sağlayamamış olması ve bazı maçlarda çok sayıda mevkide rotasyon yapması. Birçok oyuncu birden rotasyona gidildiğinde yedek oyuncuların performansı ilk 11’in performansının yerine getirilmediği için saha içinde aynı neticeyi vermiyor.

 Bazı maçlarda ise oyuncu değişiklikleri geç dakikalarda gerçekleşirken takım oyundan düşmeye başladı ve rakiplerin oyuna ortak olduğu dönemler oldu.

Bazı maçlarda ise oyunun geriden kurulmasında ve set oyunu oynanmaya çalışıldığındaki takımın genel performansında ve bireysel performanslarda düşüşler yaşandı ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıktı.

Bir diğer problem ise Galatasaray’ın öne geçip skoru koruyamadığı maçların meydana gelmesi ve ortaya çıkan puan kayıpları.

Comments are closed.