Fenerbahçe Tarihinin Karanlık Senesi “2020”

Posted by

Başkan Ali Koç Kupa Hasretine Bu Yıl da Son Vermedi

Gelenler gideni arattı mı? Fenerbahçe camiası için belki de asıl sorulması gereken bu? Bu sorunun gölgesinde sarı lacivertli takımın 2020 yılını incelemek istersek kazanılamayan kupalardan başlamamız gerek.

2014 yılından bu yana kulübün müzesine kupa götürme başarısı sağlayamayan Fenerbahçe Futbol Takımı’nda kimler geldi kimler gitti. Peki, ama ne değişti?

2014 yılından 2018 yılına kadar kupa kazanamayan futbol takımı eski başkan Aziz Yıldırım’ın koltuğunu sağladı ve seçime giden Fenerbahçe kulübünün yeni başkanı 3 Haziran 2018’de Ali Koç oldu.

Ali Koç ile büyük değişiklikler büyük paralar harcandı. Sportif Direktör terimi belki ilk kez ülkemizde bu kadar yer edindi.

Fakat “İki başlı gemi yürümedi.”. Ali Koç ile birlikte takıma gelen Comolli yaşanan anlaşmazlıklar, birbirinin arkasından iş çevirme iddiaları sonucunda 16 Ocak 2020’de takımdan ayrıldı.

Ali Koç ise sarı lacivertli takımın kupa hasretine son veremedi. Ancak sarı lacivertli takım birçok yenilmezlik serisine Ali Koç yönetimi ile son verdi. Bu yenilmezlik serileri yazının ilerleyen sayfalarında yer alacak.

Kupa hasreti 6 yılı aşan sarı lacivertli takımda 2020 yılında 2 teknik direktör başa geldi seneye Ersun Yanal ile başlayan Fenerbahçe, kabus gibi geçen 2020 yılını yeni teknik direktörü Erol Bulut ile tamamladı.

Erol Bulut’un yanında ise yeni sportif direktör Emre Belözoğlu oldu. 2020 yılında 39 resmi maçta yalnızca 19 galibiyet alabilen sarı lacivertli takım %48,7’lik bir galibiyet oranı yakalayabildi.

2020 yılında sahaya çıktığı 39 resmi maçta rakip kalelere 64 gol göndermeyi başaran Fenerbahçe, Altay Bayındır’ın kalede elmas gibi parlamasına rağmen kalesinde tam 50 gol gördü.

2020 yılında kadrosuna 18 yeni oyuncu katan sarı lacivertli kulüp adeta yeni bir takım kurdu ancak Erol Bulut yönetimindeki takımda bir türlü istenen performans saha sergilenemedi.

Tarihi Yenilmezlik Serilerine Elveda

Hemen hemen hepsi eski başkan Aziz Yıldırım yönetiminde elde edilen ve 2020 yılına kadar korunan Fenerbahçe’nin ezeli rakiplerine karşı yenilmezlik serilerinin hepsi son buldu.

23 Şubat 2020’de sahasında Galatasaray’ı konuk eden Fenerbahçe 3 – 1 mağlup oldu ve 22 Aralık 1999’dan bu yana süren sarı kırmızılı takıma karşı sahasındaki yenilmezlik serisine veda etti.

Trabzonspor ise deplasmanda 23 yıl sonra ilk kez Fenerbahçe’yi mağlup etmeyi başardı ve skor ise yine 3 – 1’di.

15 yıldır sahasında Beşiktaş’a mağlup olmayan sarı lacivertli ekip bu seriye de 2020 yılında elveda dedi.

2020 – 2021 sezonunun 10’uncu haftasında sahasında Beşiktaş’a mağlup olan Fenerbahçe Ali Koç’un başkanlık döneminde bırakın kupa kazanmayı 3 ezeli rakibine karşı sürdürdüğü tarihi yenilmezlik serilerinin hepsine veda etmek zorunda kaldı.

Belki de bu istatistikler içerisinde en korkunç olanı ise Ali Koç’un başkanlık döneminde gerçekleşen 1907’den bu yana, 113 yıllık çınar tarihi boyunca ilk kez sahasında art arda 3 karşılaşmada yenildi.

Comments are closed.