FENERBAHÇELİ JOZEF VENGLOS

Posted by

1991-1993 yılları arasında Fenerbahçe’de teknik direktörlük yapan Slovak Jozef Venglos 84 yaşında hayata veda etti. Fenerbahçe yayınladığı açıklamayla Jozef Venglos’a ve sevenlerine baş sağlığı diledi.

KARİYERİ

Teknik direktörlük kariyerine Avustralya milli takımı ile başlayan Jozef daha sonra futbolcu olarak formasını giydiği Slovan Bratislava takımında göreve başladı. 1978 yılında o zamanlar adı Çekoslovakya olan milli takımla devam etti.

4 yıl boyunca Çek takımıyla 35 maça çıkan Jozef 1.46 puan ortalaması tutturdu. Kısa süren Portekiz macerasında Sporting Lizbon’u çalıştıran Jozef daha sonra tekrar Çekoslovakya takımına döndü.

2 yıl daha milli takım çalıştıran Venglos daha sonra İngiltere’nin yolunu tuttu. Yarım sezonda Aston Villa’nın başında 11 maça çıkan Jozef Venglos 1991 yılında ülkemizin yolunu tuttu.

 Fenerbahçe’ye imza atan Slovak hoca ilk sezonunda ligi Beşiktaş’ın arkasında 2.sırada tamamladı. Beşiktaş o sezonu namağlup tamamlarken Josez Venglos’lu Fenerbahçe 5 mağlubiyetle liderin 5 puan arkasında kaldı.

Jozef Venglos’a bir şans daha veren dönemin başkanı Metin Aşık 1992-1993 yılında hayal kırıklığına uğradı. Sarı lacivertliler o sezonu 5.tamamlarken Kocaelispor’un arkasında kaldı ve Avrupa’ya gidemedi.

Türkiye Kupası’nda da yarı finalde Beşiktaş’a elenen Fenerbahçe sezonu Başbakanlık Kupası ile tamamlasa da Slovak teknik adamın performansı kulüpte kalmasına yetmedi ve teknik adamla yollar ayrıldı.

1991 yılında Fenerbahçe’de ilginç bir olay yaşayan Jozef Venglos, takım antrenmana otobüsle gittiği sırada otobüsün benzin almasını fırsat bilerek takıma benzinlikte antrenman yaptırmış ve spor kamuoyunda disiplinli hoca yakıştırmaları yapılmasına sebep olmuştu.

Fenerbahçe’nin ardından 2 yıl Slovakya takımını çalıştıran Jozef sonrasında 1 yıl Umman teknik direktörlüğü yapsa da Umman takımıyla sadece 2 maçta takımının başında yer almıştı. 1998 yılında İskoçya’nın Celtic takımını çalıştıran Jozef son olarak Japonya’nın JEF United Chiba takımında görev aldı.

İLK YABANCI

Hem Avustralya’da hem İskoçya’da hem de İngiltere’de teknik direktörlük yapan Jozef Venglos İngiltere’ye Büyük Britanya ve İrlanda dışından gelerek teknik direktörlük yapan ilk yabancı teknik adam olarak gelmişti.

Çekoslovakya 1976 yılında Avrupa Futbol Şampiyonası’nı kazandığı sırada Jozef Venglos takımın yardımcı antrenörü durumundaydı.

Comments are closed.