FENERBAHÇE’NİN VAR İSYANI

Posted by

Sarı Lacivertli ekip Fenerbahçe kulübü, İngiltere Premier Lig ve Almanya Bundesliga’daki örnekleri araştırıyor. Uzmanlardan VAR çizgisi ile alakalı görüşler alınacak. Yüzde 100 doğru karar için çizgi çekilen oyuncularla aynı hat üstünde bir kamera açısı gerekiyor. Pelkas Gaziantep Futbol Kulübü ve Ozan’ın Galatasaray karşısında iptal edilen gollerinde kamera açısı aynı hat üstünde değil.

Eğer bir standartsızlık tespit edilirse bu mevzu Avrupa’ya kadar taşınacak. Sarı Lacivertli ekip Fenerbahçe yönetimi, Galatasaray derbisinin arkasından radikal bir karar aldı.

Sarı-lacivertliler, ofsaytta topa ilk dokunma anı ve ofsayt çizgisinin hangi kamera açısından çekilmiş olduğu gibi mevzularda araştırma başlattı.

Derbi sonrası bu mevzuyla alakalı resmi siteden izahat icra eden kulüp, VAR skandallarının devam etmesi halinde mevzuyu Avrupa’ya taşıyacak.

Çizginin hangi açıdan çekilmiş olduğu ofsayt mevzusundaki sonucu değiştirebiliyor. Sarı Lacivertli ekip Fenerbahçe, bilhassa topa ilk dokunma anının iyi mi kötü mü belirlendiğine dair yoğun bir mesai harcadı.

ÇİZGİ FARKETTİRİYOR

Bir saniye içinde 24 değişik karenin bulunduğu, bu karelerden herhangi birinin seçilmesinin ofsayt kararını tamamen değiştirebileceği ayrım edildi. Bunun haricinde ofsayt çizgisinin çekilmesinde herhangi bir kaydırma yapılamayacağı görüldü.

Çizginin çekilmesinde sorun yok, şu sebeple bunu bir otomasyon programı yapıyor. Ancak çizginin hangi açıdan çekilmiş olduğu ofsayt mevzusundaki sonucu değiştirebiliyor.

Sarı Lacivertli ekip Fenerbahçe kulübü, Dünyanın en iyi liglerinden olan İngiltere Premier Lig ve Almanya Bundesliga’daki örnekleri araştırıyor.

Uzmanlardan VAR çizgisi ile alakalı görüşler alınacak. Eğer bir standartsızlık tespit edilirse bu mevzu Avrupa’ya kadar taşınacak.

EMSAL GOLLER VAR

Yüzde 100 doğru karar için çizgi çekilen oyuncularla aynı hat üstünde bir kamera açısı gerekiyor. Pelkas Gaziantep Futbol Kulübü ve Ozan’ın Galatasaray karşısında iptal edilen gollerinde kamera açısı aynı hat üstünde değil.

Sarı Lacivertli ekip Fenerbahçe bu mevzuyla alakalı tespitler oluşturmaya devam edecek. Premier Lig ve Bundesliga’daki örnekler bu dosyaya eklenecek. Kalan lig maçlarında benzer bir konum yaşanırsa, dosya Avrupa’ya taşınacak.

Konunun uzmanlarından Türkiye’deki VAR çizgisi uygulamasının standartlara müsait olup olmadığı sorgulanacak. Sarı Lacivertli ekip Fenerbahçe kulübü, İngiltere Premier Lig ve Almanya Bundesliga’daki örnekleri araştırıyor.

Uzmanlardan VAR çizgisi ile alakalı görüşler alınacak. Eğer bir standartsızlık tespit edilirse bu mevzu Avrupa’ya kadar taşınacak.

Comments are closed.