Galatasaray – Fenerbahçe Derbi Tarihine Hangi Olaylar Damga Vurdu

Posted by

Beklenen maç gelip çattı! Galatasaray ile Fenerbahçe; 21 Kasım 2021 Pazar günü saat 19.00’da karşı karşıya gelecekler. Herkesin merakla beklediği bu mücadelenin detayları da önem taşıyor.

Takdir edersiniz ki, Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçların tansiyonu bir hayli yüksektir. Her iki takımın oyuncularının da zaman zaman sert fauller yaptıklarını ve kart gördüklerini söylemek mümkün! Bunun yanı sıra, saha olayları da dikkat çekiyor.

Bir başka deyişle, hem Galatasaray hem de Fenerbahçe geçmişten bu yana birçok kez ceza aldı. Gelin, derbi tarihine damga vuran cezalara yakından bakalım!

Hangi Takım Daha Çok Ceza Aldı?

PFDK; bugüne kadar Fenerbahçe’ye 2 milyon 530 bin 750, Galatasaray’a ise 1 milyon 759 bin 500 TL ceza kesti.

Buna ek olarak, son 10 sezonda Fenerbahçe’nin derbi maçlarının ardından toplam yedi maç seyircisiz oynama cezası aldığını söyleyebiliriz. Galatasaray ise yine aynı süreçte iki maç seyircisiz oynama cezasına çarptırıldı.

Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki en dikkat çeken maçlardan birisi de hiç şüphesiz 12 Mayıs 2012 tarihinde oynandı. Maç golsüz beraberlikle sonuçlandı.

Galatasaray; bu sonuçla şampiyon oldu. Ancak, maçın ardından Fenerbahçe taraftarının çıkartmış olduğu olaylardan dolayı sarı lacivertli kulübe beş maç seyircisiz oynama cezası verildi. Buna ek olarak, bir de 28 bin 750 lira para cezası uygulandı.

Galatasaray; bu konuda daha şanslı! Sarı kırmızılı takım; 2013 – 2014 ve 2016 – 2017 sezonundaki maçların ardından çıkan olaylar sebebiyle bir maç seyircisiz oynama cezasına çarptırıldı.

En Çok Hangi Futbolcu ve Teknik Adamlar Ceza Aldılar?

2018 – 2019 sezonunun ilk yarısında oynanan ve 2-2 berabere biten maçın ardından birçok kişinin ceza aldığını söyleyebiliriz.

Fatih Terim; toplamda 10 maç ceza aldı. Deneyimli teknik adamın yardımcısı Hasan Şaş ise sekiz maç cezaya çarptırıldı. Bunun yanı sıra, sarı kırmızılı takımda forma giyen Ryan Donk 6, Badou Ndiaye 5, Garry Rodrigues ise 3 maç ceza alan isimler oldular. Fenerbahçeli Jailson 8, Roberto Soldado ise 6 maç men cezası ile cezalandırıldılar.

Bireysel ceza konusunda rekor bir dönem Galatasaray’da forma giyen Engin Baytar’a ait! Deneyimli oyuncu; 2012 yılındaki Süper Kupa mücadelesinde hakeme yönelik hareketinden dolayı 11 maç ceza almıştı.

Derbide Geçen Sezon Neler Yaşandı?

27 Eylül 2020 tarihinde oynanan Galatasaray – Fenerbahçe mücadelesi 0-0 berabere tamamlandı. Bu maçın ertesinde Galatasaray’a 34 bin 500 TL para cezası verildi.

Sezonun ikinci yarısında Kadıköy’de oynanan ve Galatasaray’ın 1-0 kazandığı maçın ardından Fenerbahçe 96 bin TL para cezasına çarptırıldı. Buna ek olarak, idari koordinatör Selçuk Şahin’e üç aylık hak mahrumiyeti ve 24 bin TL para cezası verildi.

Sonuç olarak, Galatasaray – Fenerbahçe derbisinin yalnızca sonucuyla değil verilen cezalarla da gündeme geldiğini söyleyebiliriz.

Comments are closed.