Galatasaray’da Irkçı Söylemler Gündemde

galatasarayda irkci soylemler gundemde 3buyukler

Futbol, spor tüm dünyada var olan ve dünyanın farklı bölgelerinden farklı din, dil ve ırka sahip insanların bir araya gelerek faaliyet gösterdiği bir alandır. Bu nedenle takımlar içerisinde birçok farklı özelliklere sahip sporcular yer almaktadır.

Sporcun bu birleştirici gücü zaman zaman ırkçı söylemler ile zedelenmektedir. Younes Belhanda’ya “bedevi” diyen Galatasaray Disiplin Kurulu Yedek Üyesi Cem Emiroğlu gündeme oturdu. Bu söylem sonrasında başta yıldız futbolcu Belhanda’dan olmak üzere birçok farklı isimden tepki alan Cem Emiroğlu görevinden istifa etti.

Cem Emiroğlu İstifa Etti

Galatasaray’ın ligde 4-3 skor ile kaybettiği İttifak Holding Konyaspor karşılaşmasından sonra sosyal medya üzerinden Belhanda’nın oynadığı futbolu eleştiren Galatasaray Disiplin Kurulu Yedek Üyesi Cem Emiroğlu bu bedevi ile mi sözleşme uzatılacak?

Sözlerini kullandı ve sosyal medya üzerinden büyük tepkiler çekti. Bu tepkiler sonrasında Galatasaray Disiplin Kurulu Yedek Üyesi Cem Emiroğlu görevinden istifa ettiğini açıkladı. 

Kabul Edilemez Bir Söylem

Resmi Instagram sayfasından yaptığı açıklama sonrasında Cem Emiroğlu’na ilk tepki eleştirdiği ve bedevi olarak nitelendirdiği Belhanda’dan geldi.

Bu söylemlerin kabul edilemez olduğunu söylerken, Medipol Başakşehir’in PSG maçında yardımcı antrenörünün maruz kaldığı ırkçı söylemleri vurgulayarak şimdide Galatasaray’ın bir disiplin kurulu tarafından bedevi olarak nitelendiriliyoruz dedi.

Bu ırkçı söylemlerin ne zaman biteceğini sorarken kendi köklerini hiçbir zaman inkâr etmeyeceğini kesinlikle bir bedevi olduğunu ama takımını severek temsil eden bir bedevi olduğunu belirtti.

Galatasaray’da yer alan Faslı futbolcu Younes Belhanda, sarı kırmızılı kulübün disiplin kurulu üyelerinden Cem Emiroğlu’nun kendisine yönelik kullandığı bedevi kelimesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

galatasarayda irkci soylemler gundemde 3buyukler 2

Futbol tüm dünya çapında ilgi gören ve farklı kökenler sahip sporcuların bir arata gelerek oynadığı bir spor olduğu için kimi zaman negro, zenci, siyah adam, çingene, bedevi gibi kabul edilemez ve çirkin söylemler maruz alan sporcular olabiliyor.

Son dönemlerde modernleşen dünya ile birlikte bu tarz söylemler büyük çapta tepkilere neden olabiliyor.

Pierre Webo’ya Paris Saint Germain karşılaşmasında söylenen “siyah adam” ve Yoynes Belhanda’ya söylenen “bedevi” kelimeleri Türk ve dünya futbolunda/sporun kabul edilemez çirkinlikte sözlerdir.

Ayrıca inceleyebilirsiniz

Mohamed Salah: Hızın ve Golcülüğün İkonu

Mohamed Salah, günümüz futbolunun en tanınmış ve etkili oyuncularından biridir. Hem hızlı ayağı hem de …