Galatasaray’da Seçim Heyecanı

Posted by

Galatasaray Spor Kulübü, 2021 Mayıs’ta seçimli olağan genel kurulda 38. Başkanını seçecek. En son 2018 Mayıs’ta seçime giden Galatasaray’da başkan, Mustafa Cengiz seçilmişti. 2021 Mayıs’ta olacak seçimden önce 14 Aralık 2020’de seçime gitmeyi hedefleyen Galatasaray’da seçim COVID-19 kapsamıyla olağan bir tarihe ertelenmişti.

Galatasaray’da Bu Başkanlık Yarışında Adaylar Kim?

Burak Elmas: Başkanlık seçiminde aday olacağını ilk açıklayan kişi Burak Elmas olmuştu. 3 Mart 2021’de sosyal medyadan yaptığı paylaşım ile aday olacağını belirten Elmas’ın uzun yıllardır başkan olma hedefi olduğu söyleniyor. Burak Elmas 19 Mart 1974’te İstanbul’da doğdu. İş adamı Sezgin Elmas’ın oğlu olan Burak Elmas, lise eğitimini Avusturya Lisesinde tamamlamıştır.

Sonraki tercihlerinde üniversite olarak University of Denver’da Finans ve Pazarlama bölümünde lisansını tamamladı. Elmas Sezginler Holding’de yönetim kurulu başkanlığını da yapan Burak Elmas, eski Galatasaray başkanlarından Faruk Süren’in kızı Yelda Süren ile evlenmiştir. Galatasaray’da 3 dönem yönetim kurulunda görev yapan Burak Elmas’ın adı 2017’de gerçekleşen seçimlerde de geçmişti. Burak Elmas, Mustafa Cengiz’in de ilk dönemlerinde yönetim kurulunda bulunmuştu.

Metin Öztürk: 1961’de İstanbul’da doğdu. Metin Öztürk 1985 yılında Sigortacı Gazetesini çıkarmaya başladı. Güneş Reklamcılık bünyesinde bulunan Öztürk, sigorta şirketlerinin basın danışmanlığı haklarını alarak, bu alanda bir ilki başardı. 15 sene Sigortacı Gazetesinde çalışan Metin Öztürk, bünyesine Akademi Bilgisayar’ı da katarak oranın yönetim kurulu başkanlığını üstlendi.

Metin Öztürk 2015-2018 seneleri arasında Galatasaraylı Yönetici ve İş Adamları Derneği’nin başkanlığını yaptı. Dursun Özbek’in listesinde olan Metin Öztürk, şu anki başkan Mustafa Cengiz’e karşı da seçimi kaybetmişti. Genel kurulda söylediği sözlerle dikkat çeken Metin Öztürk, Mustafa Cengiz ve ekibinin Galatasaray yönetiminde olmayı hak etmediğini dile getirmişti.

Eşref Hamamcıoğu: 1954 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Lise eğitimini Galatasaray Lisesinde tamamlayan Eşref Hamamcıoğlu, lisan eğitimi için Fransa’nın köklü üniversitesi Sarbonne’a gitti.

Burada işletme alanında lisansını tamamladı. Fransa’daki lisans eğitiminden sonra Türkiye’ye dönen Hamamcıoğlu, 1992-2012 yılları arasında 20 sene Sodexo’da Kurucu Genel Müdür ve Ceo görevlerini yürüttü. Türkiye Olimpiyat Komitesinde de üyeliği bulunuyor. Sosyal medyadan başkan adayı olduğunu belirten Hamamcıoğlu, aynı zamanda şu an Galatasaray Divan Kurulu başkanı.

Seçim’in Şartları Ne? Ve Ne Zaman?

Galatasaray Spor Kulübün’de kurallara göre başkan adayı olabilmek için en az 100 üyenin o kişiyi Divan Kuruluna önermesi gerekir. 7 Mayıs’ta Renk seçimi olacağından dolayı tüm adayların en geç 7 Mayıs’a kadar hazırlıklarını tamamlaması gerek. Adaylardan biri olan Burak Elmas, 28 Nisan 2021 günü listelerini Divan Kuruluna verdi.

Diğer adaylardan Metin Öztürk 216 üyenin imzasını alarak adaylığını kesinleştirdi. Galatasaray olağan seçim için 22-29 Mayıs tarihleri arasında yapılmasını karar kıldı. 6 Mayıs’ta kulüpten yapılan açıklamada seçimin belirlenen tarihlerde yapılmasının bir engel teşkil etmediği açıklandı.

Comments are closed.