Galatasaray’ın En Önemli İşlemeyen İki Bölgesi

Posted by

Galatasaray bu sezon önce şampiyonlar liginde ön eleme oynamış transferlerin gerçekleşmemiş başkanlık seçiminin henüz gerçekleştiği bir dönemde PSV Eindhoven ile karşılaşmış ve büyük bir hezimet yaşanmıştı. Sonraki dönemde sezonu bu hezimetle açmasından sonra Avrupa ligi elemelerinde başarılı olmuş Avrupa ligi gruplarına kalmayı başarmıştı.

Hem Süper Lig‘de hem de Avrupa liginde yoluna devam eden Galatasaray geride kalan dönemde en çok sıkıntı yaşadığı 2 bölgeye sahip diğer bölgelerde de sorunlar olsa da hem Forvette hem de kaleci konusunda asıl istenen alınamadığı gibi verimde alınmakta zorlanılıyor. Bu iki mevkii kısaca inceleyelim.

Kaleci: kalede Fernando Muslera bulunuyor. Yıllardır Galatasaray’a önemli hizmetleri bulunan oyuncu geçen sezondan bu yana oldukça çok düşüş yaşamış ve form grafiği günden güne geriye gider duruma gelmişti. Hem kendi ülkesi adına çıktığı milli maçlarda hem de Galatasaray forması ile çıktığı maçlarda oldukça sorun yaşıyor ve çok hata yapıyor.

Arkasında bulunan kaleciler ise meziyet ve kapasite olarak formsuz Muslera’dan forma alabilecek durumda bile değiller ve bir de kiralık olarak Giresunspor kalesini koruyan Okan Koçuk var. Okan’ın performansı hiç de fena olmamasına rağmen şu an kiralık olarak başka takımda olması şu an onu kullanılabilir bir oyuncu yapmıyor.

Forvet: Herkesin beklediği üzere forvet oyuncularının gol atıp takımlarının skor yapma yükünü çekmekte en önde olmaları gerekir skor yapmanın yanı sıra takımlarını hücuma çıkışlarda yerleşmelerini sağlamaları bekleniyor. Galatasaray’da ise zaman zaman forvet tanımına uygun olarak doğru işler yapılsa da profil olarak bu eskide kalmış forvet tanımına tam olarak uyan tek bir isim var.

Bu isim ise Mbaye Diagne. Senagalli forvet oyuncusu ceza sahası içerisinde çok iyi bir bitirici iken takımını hücuma çıkartmakta da başarılı bir isim fakat bu profil günümüz futboluna uygun yeterli bir profil değil.

Günümüzde Forvetlerin derine gelip oyun kurulumuna yardımcı olurken bağlantı oyununda da başarılı olması bekleniyor zaman zaman kanata inmesi beklenirken yine skor yapması da beklenen işler arasında yani günümüzde her mevkide olduğu gibi forvette de görevler ve sorumluluklar arttı.

Galatasaray’ın Forvetlerini Kısaca Tanıyalım

Mbaye Diagne: 30 yaşındaki Senegalli forvet oyuncusu eski forvet tanımına uygun bir oyuncu. Ceza sahasında iyi bir bitirici olmasına rağmen yeterince haraketli olmaması sebebiyle savunması kolay bir oyuncu haline geliyor ve az pozisyona giriyor bu sebeple skor üretmekte zorlanıyor.

Rakip savunma oyuncularını yıpratmakta başarılı olan oyuncu oyun kurulumunda takımına da yardımcı olabiliyor fakat statik kalması az haraketli olması önemli bir eksiklik.

Mostafa Mohamed: 23 yaşındaki Mısırlı forvet günümüz forvet profili ile geçmiş forvet tanımının tam arasında bir isim gerek fiziksel gücü gerekse yakaladığı pozisyonlarda iyi bitiriciliği ile sakin kaldığında başarılı olabiliyorken bazen bencillik bazense sert şut çekme çabası yüzünden skor üretmekte zorlanıyor.

Öncelikle öğrenmesi gereken skor üretmek demek illa gol atmak değil takım arkadaşlarına servis yapmakta oldukça önemli. Hem fiziksel özellikleri hem de istasyon olabilmesi gelecek adına oldukça umut verici bir isim haline getiriyor mısırlı forveti fakat bencilliği ve kontrolsüz şutlarından vazgeçmesi gerek savunma yardımı ise alkış getiren özelliklerinden.

Halil Dervişoğlu: 21 yaşındaki oyuncu günümüz forvet tanımına en yakın isim fakat genç oyuncunun en büyük eksikliği yakaladığı pozisyonları gole çevirmek çok pozisyon yakalasa da bu pozisyonları gole çeviremiyor.

Günümüz forvetlerinden beklenilen her şeyi sunan genç oyuncu bitiricilik sorununu çözdüğü takdirde çok önemli bir oyuncu olacağı kesin.

Galatasaray’daki Forvetlerin Gösterdikleri Performanslar

Mbaye Diagne: 16 maçta forma giyen Senegalli golcü 672 dakika sahada kaldı ve 3 gol atıp 2’de asist yapmayı başardı.

Mostafa Mohamed: 20 maçta şans bulan mısırlı forvet 725 dakika sahada kaldı. Bu süre zarfında 4 gol atıp 1’de asist yaptı.

Halil Dervişoğlu: 12 maçta şans bulan Halil 786 dakika sahada kaldı ve 1 gol atıp 1’de asist yaptı.

Comments are closed.