Galatasaray’ın Sezonun İlk Yarısındaki Performans Değerlendirmesi

Posted by

2021 – 2022 sezonun ilk yarısı tamamlanırken sezona gençlik aşısı ve yeni yönetimi ile birlikte yeni bir yapılanma sürecine giren Galatasaray sürdürülebilir bir ekonomiye kavuşmak için genç ve potansiyeli olan oyunculara yatırım yaparak bu oyuncuları geliştirip daha sonra satarak para kazanmayı oyuncu pazarlamayı planlıyor. Avrupa’daki birçok takımın yaptığı gibi yaşı geçmiş oyuncular yerine geleceği olan yetiştiren ve yetenekli oyuncuları keşfeden onlara şans veren bir yapıya kavuşmayı planlıyor.

Bundan önceki senelerde genelde belli bir yaşa gelmiş olan tecrübeli hatta zaman zaman ise resmen emeklilik ikramiyesi kıvamında kariyerlerinin son sözleşmelerini almak için ülkemiz takımlarına gelen oyuncular yerine Avrupa’ya gitme hedefinde olan gelişecek ve pazarlanabilir oyuncular ile yola çıkmayı hedefleyen Galatasaray yönetimi bu hamlesi ile birlikte tecrübeli oyunculara verilecek yüksek maaş miktarlı sözleşmeler yerine küçük miktarlar vererek transferlerin tutmaması halinde de büyük zarara uğramayacak.

Bu çerçevede transfer edilen genç ve gelecek vaat eden oyunculara tavan maaş olarak 1 – 1,5 milyon € belirlenirken 300 bin €’ya kadar düşük miktarda maaş alan oyuncularda kadroda bulunuyor. Geçmiş yönetimden sözleşmesi kalan oyuncuların maaşlarının toplamı yeni kurulan takımın maaşları toplamından daha fazla miktara tekabül ediyor. Sarı kırmızılılar yaptığı bu yatırım ile geçmişte yapılan bazı hatalardan uzaklaşırken elbette bazı hataları yanlışları olabilir sonuçta teknik adamlarda yöneticilerde insan fakat göz göre göre bariz hataların yapılmaması gerekiyor. Potansiyeli olan oyunculara yönelmek belli bir yaşın üzerindeki oyuncuları almaktan daha doğru bir tercih.

Galatasaray’da Alınan Sonuçların Temel Sebeplerinden Kadro Yapısı

Galatasaray’ın bu sezon yaptığı hatalarda tabii var bunlardan bir tanesi kadro planlaması. Kadro planlamasındaki birkaç hatayı inceleyelim.

Kadroda sol bek rotasyonunun neredeyse hiç olmaması Van Aanholt’un yedeği olarak asıl mevkisi sol bek olan herhangi bir oyuncu yok.

Orta sahada birçok oyuncu bütünün bir parçası olabilecek tamamlayıcı isimler ama hiçbiri liderliği ele alacak direksiyona geçecek isim bulunmuyor.

Önlibero pozisyonunda ise orijinal mevkisi olan sadece genç oyuncu Gustavo Assuncao bulunuyor. Genellikle bu pozisyonda forma bulan oyuncu olan Taylan Antalyalı ise ofansif orta saha pozisyonunda görev alıyordu.

Sol kanatta hızlı bir oyuncu olan Kerem Aktürkoğlu bulunurken yedeği olan isim Ryan Babel yaşı oldukça ilerlemiş olan ve doğal olarak genç oyuncu ile aynı meziyetleri sergileyemeyecek bir isim.

Forvette ise rotasyonda kullanılan 3 ismin hiçbiri de herhangi bir futbol seyircisine çok sayıda gol atabilecekmiş gibi bir izlenim vermiyor. Sezonun ilk yarısında gösterdikleri performans bunu kanıtlar nitelikte idi.

Alınan oyuncuların birçoğunun genç ve kendini göstermek istemeleri saha içince bencilce tercihlerde bulunmalarına sebep olurken sahada lider bir ismin inisiyatif alacak olan bir özel yeteneğin olmayışı da oyun sıkıştığında ya da rakip sıkı bir savunma yaptığında kilit açıcı olarak kimse bulunamıyor.

Galatasaray Bu Sezon Girdiği Pozisyonları Gol ile Sonuçlandıramıyor

Galatasaray bu sezon genelinde birçok maçta rakibinden daha fazla pozisyona girmesine rağmen birçok maçta girdiği pozisyonlardan gol ile sonuçlandıramadı ve puan kayıpları ve mağlubiyetler yaşadı. Bunun yanı sıra bunun yanı sıra sarı kırmızılılar kalelerinde çok az pozisyon veriyor olmasına rağmen çok kolay gol yiyip sahadan mağlubiyet ile ayrılıyor.

Çok banal ya da eskimiş bir söz olarak atanın ve tutanının iyi olması gerekiyor. Bu durumda Galatasaray’ın tutanında problem olduğu net bir şekilde görülüyor. Bunun yanı sıra gol pozisyonuna giren oyuncuların ise bencilce yaptığı tercihlerin yanı sıra son vuruşlarda da başarısız olmaları ile birleşince gol atmakta da zorlanıyor ve şu anda bulunduğu durumda yer alıyor.

Comments are closed.