GHEZZAL ZİRVEDE

ghezzal zirvede 3buyukler

Süper Lig’in Siyah Beyazlı ekibi Beşiktaş’ın Cezayirli futbolcusu Rachid Ghezzal, Süper Lig’deki gol pası istatistiğinde zirvede bulunuyor. Cezayirli futbolcu, belinde yaşamış olduğu hastalık sebebiyle ortalama 6 ay sahalardan uzak kaldı ve bu süreçte 32 resmi maçı kaçırdı.

28 yaşındaki futbolcunun yolu, Beşiktaş’tan ilkin Avrupa’nın üç büyük liginden geçti. İşte Ghezzal’in kariyerinden satır başları…

1992 senesinde Fransa’da doğmuş Rachid Ghezzal, futbola oldukça minik yaşta Vaulx en-Velin takımında başladı. Ghezzal, A takıma yükselene kadar geçindiren serüvenini ise Lyon’da tamamladı.

2012 yılından itibaren Lyon’un A takımında vakit almaya başlamış olan Ghezzal, bu zamanda Fransa 20 Yaş Altı Milli Takımı’nda da forma giydi.

ŞANSSIZ BİR SAKATLIK YAŞADI

Yıldız futbolcu, potansiyeliyle Fransız futbolunun en mühim gelecek umutlarından biri olarak anılmaya başlamıştı, ta ki sakatlığına kadar. 2013-2014 sezonu öncesi hazırlık kampında, tecrübeli oyuncularla genç yıldızlarını harmanladığı ekibiyle geleceğe umutla bakan Lyon, Ghezzal’in sakatlığıyla şoka uğradı.

Cezayirli futbolcu, belinde yaşamış olduğu hastalık sebebiyle ortalama 6 ay sahalardan uzak kaldı ve bu süreçte 32 resmi maçı kaçırdı.

İyileştikten sonrasında ise sezonun kalan diliminde rotasyona giremeyen Ghezzal için koca bir sene, hiçbir resmi maçta vakit almadığı, yitik bir sene olarak geride kaldı.

Yıldızı Genesio takımıyla parlamaya başlayan futbolcu: 8 gol, 8 asist Ertesi sene, dakika bazında istediğini bulamasa da rotasyona girmeyi başaran Ghezzal, 863 dakika süre almış olduğu 2014-2015 sezonunu 3 asistle bitirdi.

Yeni sürem öncesi teknik direktör Fournier’nin görevinin tartışıldığı Lyon’da beklenen ayrılık, 24 Aralık 2015 tarihinde gerçekleşti.

Fransız ekibi, takımın başına Bruno Genesio’yu getirince Ghezzal adına da sürem tamamen değişti.

KARİYERİNİN ZİRVESİNE ULAŞTI

ghezzal zirvede 3buyukler 2

Teknik direktör değişiminden derhal ilkin, oyuna sonradan dahil olduğu Ajaccio mağlubiyetinde takımının tek golünün pasını veren Ghezzal, Genesio ile beraber ilk 11’de oynamaya başladı.

Daha ilk maçta, Troyes ağlarını sarsan yıldız, sezonu 8 gol ve 8 asistle bitirerek kariyer zirvesine ulaştı. Sezonu ikinci sırada bitiren Lyon, müthiş çekirdeğiyle Avrupa sahnesinin iddialı ekiplerinden biri olmaya hazırlanıyordu.

Süper Lig’in Siyah Beyazlı ekibi Beşiktaş’ın Cezayirli futbolcusu Rachid Ghezzal, Süper Lig’deki gol pası istatistiğinde zirvede bulunuyor.

Ayrıca inceleyebilirsiniz

Mohamed Salah: Hızın ve Golcülüğün İkonu

Mohamed Salah, günümüz futbolunun en tanınmış ve etkili oyuncularından biridir. Hem hızlı ayağı hem de …