Idrissa Gueye Yakın Markajda

Posted by

Yeni hocası Okan Buruk yönetiminde 2022 23 futbol sezonu hazırlıklarını Avusturya’da sürdüren Galatasaray bir yandan da transfer çalışmalarına devam ediyor. Sarı kırmızı camia tamamen orta saha transferine odaklanmış durumda ve hedefteki isim de PSG’nin gözden çıkardığı Idrissa Gueye.

32 yaşındaki Senegalli orta sahayı bonservis ücreti ödemeden kadroya katmak isteyen sarı kırmızı yönetim Fransa’daki bağlantılarını kullanarak temaslarını sıklaştırdı ve hem oyuncuyu hem de PSG’yi yakın markaja aldı.

LGBT Karşıtlığı Sebebiyle Gözden Çıkarıldı

2019 2020 futbol sezonu başında Everton’dan 30 milyon avroya transfer edilen Idrissa Gueye PSG’nin en önemli parçalarından biri oldu. PSG formasını 111 kez giyen oyuncu 6 gol atıp 5 asist yaptı. Bu süre zarfında 25 sarı kart gören oyuncu tane de kırmızı kart gördü. Geride bıraktığımız sezonda 33 kez PSG formasıyla sahaya çıkan oyuncu 3 de gole imza attı.

32 yaşındaki yıldız orta saha aslında PSG takımının vazgeçilmezlerinden biri. Ne var ki geçen yıl Onur Haftası’nda Fransa Ligi’ndeki bütün takımlar LGBT hareketine destek vermek amacıyla gökkuşağı renklerini taşıyan formalarla sahaya çıkmış, Idrissa Gueye ise bu formayı ve LGBT hareketini reddettiğini belirterek sahaya çıkmak istememişti.

Aslında Idrissa Gueye bir önceki sene de aynı tarihteki maçta sahaya çıkmamış ve bu durum o zaman dikkat çekmemişti. Ancak 1 sene üst üst aynı tarihte sahaya çıkmayı reddeden oyuncunun bu tavrının arkasındaki neden araştırılınca gerçek ortaya çıktı. Başta LGBT bireyler olmak üzere kamuoyundan büyük tepki çeken oyuncuyu kendi taraftarları arasında eleştirenler de vardı. Bu eleştirilerin bir kısmı da oyuncuyu koruduğu gerekçesiyle PSG takımına yöneldi.

Bu gelişmelerden sonra Senegalli yıldızın yaşını da göz önüne alan Fransız kulübü, teklif gelmesi halinde oyuncuyu göndermeye karar verdi. Bu noktada Galatasaray için müthiş bir fırsat transferi gibi duran oyuncuya dair temel sorun ise PSG’nin oyuncuyu bedava bırakmak istememesi. Fakat Galatasray’ın bu transferde ciddi bir avantajı da söz konusu. Türkiye, Müslüman kimliğinin de etkisiyle LGBT hareketine pek çok Avrupa ülkesine kıyasla daha az destek veren bir ülke. Pek çok Avrupa ülkesinden çok ciddi tepkiler alan Idrissa Gueye’nin seçenekleri arasında profesyonel kariyerine en rahat devam edeceği ülke Türkiye gibi görünüyor. Oyuncuyu bu şekilde ikna etmeyi planlayan yönetimin PSG ile bonservis konusundaki temasları ise sürüyor.

Idrissa Gueye 2

Idrissa Gueye Fark Yaratır

Senegalli orta saha 90 dakika boyunca yaptığı presle rakibi bunaltan bir isim olarak Galatasaray’ın tam da ihtiyacı olan bir oyuncu profiline sahip. Top kazanma becerisi üst düzey olan Idrissa Gueye ayrıca çok tecrübeli bir isim. Oyunu iki yönlü oynayabilen en önemli orta saha oyuncularından biri olan Senegalli Galatasaray‘a gelirse tek başına Galatasaray orta sahasına sınıf atlatabilecek kadar kaliteli bir futbolcu. Türkiye’deki LGBT hareketinin bu olası transfere nasıl tepki vereceği ise merak konusu.

Comments are closed.