Maçta Topla Oynama Süreleri Değerli

macta topla oynama sureleri onemli 3buyukler

Fenerbahçe, Alanyaspor karşısında  yüzde 29 topla oynama oranı ile karşılaşmayı kazanınca yeni bir tartışma konusu ortaya çıktı. Karşılaşma içerisinde topla oynama yüzdesi ne kadar önemli?

Real Madrid’in efsane ismi Emilio Butraqueno, büyük takımların sadece kazanmak ile yetinemeyeceklerini belirli bir şekilde kazanmak zorunda olduklarını dile getirir. Fakat bazı durumlarda ise sadece kazanmış olmanız yeterli olur.

Fenerbahçe ve Alanyaspor karşılaşması Fenerbahçe’nin %29 topla oynama oranına sahip olması tartışmalara konu oldu.

Bu tartışmaların ortaya çıkmasının sebebi birçok futbol severin Butragueno gibi düşünmesi isi. Fakat bu düşünceye katılmayan bir isim var Erol Bulut.

Süper Lig’de Topla Oynama Yüzdeleri

Fenerbahçe, Süper Lig’de kaybettiği İttifak Holding Konyaspor, Beşiktaş, Yeni Malatyaspor ve Gaziantep FK maçlarında rakiplerinden daha fazla topla oynama yüzdesine sahipti.

Sırasıyla %52-48, %60-40, %65-35, %61-39. Kazandığı karşılaşmalarda ise rakiplerinden çok daha az topla oynama yüzdesine sahipti. Çaykur Rizespor, Karagümrük, Göztepe ya da Başakşehir maçlarında ise %2 ile %8 oranında daha fazla sahip olabildi.

Her ne kadar Fenerbahçe özelinde bir tartışma konusu gibi görünse de bu durum ligde yer alan diğer takımlar içinde geçerli bir durum.

Ligde en az topla oynama yüzdesine sahip olan Gaziantep FK Süper Lig’de 3. Sırada yer alıyor. Beşiktaş, Çaykur Rizespor‘u 6-0 yendi ama topla oynama oranı rakibinden çok daha azdı.

Aynı şekilde Beşiktaş, Başakşehir maçında galip gelmesine rağmen rakibinden çok daha az bir yüzdeye sahipti.

Topla Oynama Süresi Galibiyet Getirir Mi?

macta topla oynama sureleri onemli 3buyukler 2

Cruyff, ‘Top sizde olmazsa kazanamazsınız. Top sizde olursa gol atamazlar’ diyerek bir karşılaşmayı kazanmak için topla oynama yüzdesinin yüksek olması gerektiğini savunurken Süper Lig takımları durumun böyle olmadığını gösteriyor.

Manchester City, Chelsea’yi yenerken topa daha az sahipti. Tottenham da Manchester City’yi yenerken daha az sahip oldu.

Bu sadece ülkemizde değil dünya çapında artık topla oynama yüzdesinin %100 galibiyet ile doğru orantılı olmadığını gösteriyor.

Diğer yandan Liverpool, Aston Villa’ya 7-2 yenilirken topla oynama süresi %70 idi. Görüyoruz ki topla oynama süresi galibiyet getirmiyor. Efsanelerin zamanında böyle olsa da günümüzde takımlar bu orana çok da takıntılı değil.

Ayrıca inceleyebilirsiniz

Mohamed Salah: Hızın ve Golcülüğün İkonu

Mohamed Salah, günümüz futbolunun en tanınmış ve etkili oyuncularından biridir. Hem hızlı ayağı hem de …