Marcao Teixeira Resmen Sevilla’da

Posted by

Galatasaray’ın Brezilyalı başarılı stoperi Marcao Teixeira 2022 23 futbol sezonunda İspanyol kulübü Sevilla’nın formasını giyecek. Sevilla’nın bu transfer için Galatasaray kulübüne 15 milyon avro civarında bir bonservis bedeli ve Marcao’nun başka bir takım satılması halinde elde edilecek kardan da par vereceği öngörülüyor.

İki kulüp arasındaki Marcao pazarlığı uzun süredir devam ediyordu ve bu transferin zaten nihayete ereceği düşünülüyordu. Transfer, iki kulübün sitelerinden de resmen duyuruldu ve resmileşti, hatta Sevilla kulübü resmi Twitter hesabından oyuncuya bir hoş geldin mesajı da yayımladı.

Marcao Teixeira Sevilla

Marcao Teixeira Stoper Algısını Değiştirmişti

2018 19 futbol sezonunun devre arasında Portekiz’in küme düşme hattındaki Chaves takımından Galatasaray’a 4 milyon avro bonservis bedeliyle gelen oyuncu genç yaşına rağmen ilk maçından itibaren çok olgun bir görüntü sergilemişti. Sol ayağını çok etkili kullanan bir stoper olan Marcao yerden dikine attığı paslarla ciddi fark yaratan bir stoper oldu Galatasaray kariyeri boyunca.

Transfer olduğu anda kendisi için ödenen 4 milyon avronun fazla olduğu eleştirileri yapılan Marcao Teixeira, ortaya koyduğu performansla kısa sürede bu eleştirileri sonlandırmıştı. Özellikle bir stoper için hayli yüksek olan tekniği ve sol ayağını çok iyi kullanabilmesiyle fark yaratan Marcao Teixeira kısa sürede Galatasaray taraftarının sevgilisi olmuştu. Sahada yaptıklarıyla adeta stoper algısını değiştiren Marcao oyunun geriden kurulumunda çok önemli bir rol üstlendi Galatasaray kariyerinde. Bir orta saha oyuncusu kadar yüksek bir pas becerisine ve saha görüşüne sahip olan Marcao topla çıkışlarda da son derece başarılı bir stoperdi.

Tekniği ve pas becerisinin yanında stoper özellikleriyle de oldukça özel bir isimdi Brezilyalı solak stoper. Sert ama kontrollü yapısı, yüksek aidiyet duygusu, atletizmi ve hırsı ile modern eski stoperlerin aranan özelliklerini de bünyesinde barındıran Marcao’nun en büyük eksiği belki de çok uzun olmaması. Ancak güçlü fiziği ile bu açığını kapatan bir oyuncu Marcao ve hava topuna çıktığında kendisi vuramasa dahi rakibini bozup ona net bir vuruş şansını pek tanımıyor.

Marcao’nun performansının ardından özellikle üç büyüklerde geriden oyun kurabilen stoper arayışı hızlanmış ve bu doğrultuda Fenerbahçe de benzer özelliklere sahip olan Attila Szalai’yi transfer etmişti.

Ucuza Gittiği Eleştirileri

10 ile 15 milyon avro arasında bir bedelle Sevilla’ya transfer olan Marcao için bazı Galatasaray taraftarlarının yönetime yönelik ciddi eleştirileri de var. Resmi rakamlar tam açıklanmamış olsa da Marcao gibi 25 yaşındaki bir stoperin 20 milyon avronun altında bir paraya satılmasının hata olduğunu düşünen taraftarlar özellikle geçmişte orta yaş üstü oyunculara verdiği yüksek ücretli ve uzun kontratlar sebebiyle mevcut sportif direktör Cenk Ergün’e de pek güvenmiyorlar. Marcao’nun bonservisinden gelecek paranın transfere harcanacağını bilen taraftarlar yeni transfer yapmaktansa Marcao’yu takımda tutmanın daha karlı olacağını görüşünü savundular.

Comments are closed.