Mbaye Diagne Galatasaray’dan Ayrıldı

Posted by

Galatasaray’ın Senegalli santraforu Mbaye Diagne Galatasaray’dan resmi olarak ayrıldı, sözleşme fesih yoluyla Galatasaray ile bağlarını koparan golcü oyuncu ve Karagüm1rük takımına transfer oldu.

Galatasaray’ın Senagalli golcüden doğan boşluğu Seferoviç’i kiralayarak doldurması beklenirken Mbaye Diagne’den Galatasaray ile bağlarını koparır koparmaz Karagümrük için resmi sözleşmeye imza attı.

Mbaye Diagne

Bonservisi Tartışma Yaratmıştı

Bafetimbi Gomis’i Arap Yarımadası’na sattıktan sonra forvet arayışlarına başlayan Galatasaray bir türlü istediği gibi bir forvet bulamamıştı. 6 ayı net bir santraforu olmadan geçen sarı kırmızı ekip, devre arasında da yurt dışında pek çok santrafor ile ilgilenmiş ama hiçbirisi ile imza aşamasına gelememişti.

Bu gelişmelerin ardından o dönem Kasımpaşa forması giyen ve bir önceki sezonu da ligin gol kralı olarak bitiren, hatta Süper Lig tarihinin gelmiş geçmiş en fazla gol atan yabancı futbolcusu olan Mbaye Diagne için Kasımpaşa’nın kapısını çalmıştı Galatasaray.

Kasımpaşa ve Galatasaray kulüpleri Diagne’nin Galatasaray’a transferi konusunda anlaştılar ve Galatasaray Diagne’yi 4 yıllığına renklerine bağlarken bu transfer için Kasımpaşa’ya 10 milyon avro bonservis bedeli ödeyeceğini açıkladı. Ancak sonrasında Kasımpaşa kulübü farklı bir açıklama yaparak Galatasaray’ın şampiyon olması halinde ya da Diagne’nin satışı halinde bonuslar olduğundan bahsetti. Sonrasında basında Mbaye Diagne’nin Galatasaray’a 13 milyon avroya mal olduğuna ilişkin haberler çıktı ve uzun süre Diagne’nin bonservis tartışması bitmedi.

Mbaye Diagne konusunda tartışılan tek şey bonservis bedeli değildi. Diagne Galatasaray’da hep tartışılan bir isim oldu. Saha içi performansı kadar saha dışındaki tavırları, sosyal medya paylaşımları, sakatlıkları, demeçleri ve kiralık gittiği takımlarda yaşadıklarıyla hep gündem olmuştu Senagalli santrafor.

Diagne’nin bonservis tartışmaları ile ilgili ne Galatasaray kulübünden ne de Kasımpaşa kulübünden resmi bir açıklama geldi. Bilinen bir gerçek varsa o da Diagne’nin satış sözleşmesinde ekstra bir ödeme olduğu. Ama bu ödemenin ne şartlarda ödeneceği açıklığa kavuşturulmadı.

Mbaye Diagne Konusunda Taraftar İkiye Bölündü

Mbaye Diagne ile Galatasaray’ın yollarının ayrıldığına dair resmi açıklamanın gelmesinin ardından özellikle sosyal medyada taraftarlar tam anlamıyla ikiye bölündü. Galatasaray taraftarının bazısı bu kararın çok geç kalınmış bir karar olduğunu, King Kong lakaplı Mbaye Diagne’nin çok daha önceden kulüple ilişkisinin kesilmesi gerektiğini savunurken bir kısım Galatasaray taraftarı ise Mbaye Diagne’nin sürekli haksızlığa uğradığını kendisine yeterli, şansın tanınmadığını savundu.

Süper Lig’de 78 maçta forma giyen oyuncu 53 gol atıp 7 de asiste imza attı. Galatasaray formasıyla tüm kulvarlarda 61 maça çıkan oyuncu 26 gol atarken 4 de gol pası verdi. İstatistiksel olarak bakıldığında çok tartışılan Galatasaray döneminde de aslında verimli bir performans ortaya koyan Mbaye Diagne zaman zaman çok basit golleri kaçırması ile saç baş yoldurmuştu.

Şimdi Galatasaray’da gözler Mbaye Diagne yerine transfer edilecek santrafora çevrilmiş durumda.

Comments are closed.