Oğuzhan Özyakup’un Beşiktaş Serüveninde Geldiği Nokta

Oğuzhan Özyakup, Beşiktaş taraftarının son 10 senesinde herhalde en çok tartıştığı ve anlaşamadığı konulardan biri olmuştur. Takımın “Feda” dediği dönemlerde kadroya katılan ve o zamandan bu yana kiralık gönderildiği sezonlar dışında takımın önemli bir figürü olan Oğuzhan, uzunca bir zamandır kendisinden beklenen performansı bir türlü gösteremedi.

Beşiktaş’a geldiği ilk sezonunda 2 gol ve 7 asistlik bir performans sergileyen ve takımda öne çıkan isimlerden biri olan Oğuzhan, sonraki sezon 7 gol ve 4 asistle parlamış, bir sonraki sezon 4 gol atmış ve 12 asist yapmıştı.

Oğuzhan İçin Kendini Gerçekleştiren Kehanet

3buyukler com Oguzhan Ozyakup un Besiktas Seruveninde Geldigi Nokta2

Beşiktaş’ın şampiyon olmadığı bu sezonlarda gösterdiği performansla takımın önemli bir ismi haline gelen ve 10 numaralı formayı sırtına geçiren Oğuzhan, şampiyon olunan 15/16 sezonunda 10 gol ve 8 asistlik performans göstermişti. Özellikle bu sezonda 15 Milyon Euro piyasa değerine ulaşan Oğuzhan, bir sonraki sezonda da gelen şampiyonlukta önemli bir pay sahibi olmuş, sonrasında ise performansı düşüşe geçmişti.

Tabii bu noktada aslında Oğuzhan’ın gönderilmesi gerekir miydi veya Oğuzhan kendisi üzerindeki baskıyı kendi mi oluşturdu diye düşünmek mümkün. Oldukça iyi gol ve asist sayılarına ulaşan ve sonradan 10 numarayı sırtına geçiren Oğuzhan’ın bu durumu Oğuzhan’ın bir 10 numara olarak algılanmasına neden oldu.

Oğuzhan Neden Lider Olamadı

3buyukler com Oguzhan Ozyakup un Besiktas Seruveninde Geldigi Nokta

Ancak Oğuzhan, kreatif bir 10 numara oyuncusundan daha ziyade hücum özellikleri gelişmiş olan 8 numara olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle asist öncesi pas ve takım temposunu ayarlama konusunda önemli bir oyuncu olan Oğuzhan’ın bu özelliklerini üst üste 2 sezon şampiyonluğun geldiği dönemde görmek oldukça mümkün.

Bu dönemde çok iyi bir uyum sağladığı Jose Sosa ile birlikte ceza sahası yayında tehlike yaratan Oğuzhan’ın hem Talisca’nın olduğu dönemde hem de bir önceki sezonda takımın öne çıkmasında önemli bir rol oynadığını ve Jose Sosa’nın yaratıcılığının ortaya çıkmasında etkili olduğunu söylemek gerekir. Hatta oyuncu bu özellikleri sayesinde 2016’da yılın oyuncusu dahi seçilmişti.

Ancak sonrasında hem mental olarak yaşadığı problemler hem de sakatlık problemleri oyuncunun geriye gidişini hızlandırdı ve bu durum Beşiktaş taraftarı tarafından Oğuzhan’ın daha fazla eleştirilmesine ve üstünde baskı kurulmasına sebebiyet verdi.

Ayrıca inceleyebilirsiniz

Mohamed Salah: Hızın ve Golcülüğün İkonu

Mohamed Salah, günümüz futbolunun en tanınmış ve etkili oyuncularından biridir. Hem hızlı ayağı hem de …