PROTESTO SIRASI KİMDE

Posted by

Ülkemizde geçen haftanın futbol maçlarına damga vuran bir olay vardı. Maçların başlama düdüğü ile birlikte ortaya çıkan manzara son yıllarda karşılaştığımız türden bir hadise değildi kuşkusuz.

Her takımın başlama düdüğü ile birlikte ilk 1 dakikayı top oynamadan geçirmesi zaten kalitesi tartışılan ligimize bir darbe daha vurmuş oldu.

Yayıncı kuruluş ile TFF arasında çözülemeyen ödeme krizi Kulüpler Birliği’nin almış olduğu protesto kararıyla ayyuka çıkmış oldu.

Tam olarak protestonun yapılamamasının bazı manidar sebepleri de vardı. Aslında protesto yapıldı ancak biz izleyiciler protestoyu göremedik.

Bunun sebebi de protestoyu gerçekleştiren kişilerin protesto ettiği kurumda ekrana gelmek zorunda olmasıydı.

Haliyle protesto edilen kurum da kendilerini protesto eden kişileri göstermek istemedi ve ekrana takım kadrolarını sabitleyerek yayıncı kuruluşa yapılan protestoyu göstermemeyi tercih etti.

Maçları anlatan spikerin de kendi çalıştığı kuruma yapılan bu protestoyu anlatamaması işin ilginç bir başka kısmı oldu. İroniler ülkesinde gerçekleşecek bu durum yılın son günlerinde çözüme kavuşmuş gibi gözüküyor.

KİM YALANCI?

Resmi yayıncı BEINMEDYA, kulüpler ve federasyonun ortak noktası futbol iken üzerinde anlaşılamayan konu ödemeler olmuştu.

Normal şartlarda yayıncı kuruluş federasyon ile anlaşarak parayı onlara veriyor, federasyon da parayı alarak kesintilerini yaparak kulüplere dağıtıyordu. Kulüpler kendilerine para gelmediğini söylerken, yayıncı parayı federasyona verdiğini iddia etmişti.

Federasyon ise para almadıklarını söyleyerek durumu karmakarışık hale getirmişti. Seyirciler durumun nasıl çözüleceğini düşünürken beklenen haber yılın son günlerinde geldi.

ÇÖZÜM

İlk olarak 17 Kasım’da ortaya çıkan kurumlar arası anlaşma haberi TFF’nin resmi sitesinden yayınlanan Türkiye Futbol Federasyonu ile Süper Lig ve TFF 1. Lig yayın haklarını elinde bulunduran Digiturk beIN MEDIA GROUP arasında 2020-2021 sezonuna ilişkin sözleşme imzalanmıştır.” Açıklaması ile resmiyet kazandı ve yaşanan problemli yayıncı-kulüpler durumu ortadan kalkmış oldu.

Daha önceden çok sert dille TFF tarafından topa tutulan yayıncı kuruluş yaptığı açıklamadaki tavrı ile şaşırtmış oldu. Sonuçta şahsi düşüncem yayıncı kuruluşun kalitesinde bir problem olmasa da sporseverlere sunduğu içerikler bakımından yetersiz olan kuruma çok fazla taviz verilmesi.

Ancak eldeki malzeme süper lig iken biz fanatikler için bile olsa bu ligi yayınlamak isteyen çok fazla yayıncı bulmak oldukça zor olsa gerek.

Comments are closed.