Seferovic Katkı Sağlar mı?

Posted by

Galatasaray’ın Benfica’dan kadrosuna kattığı ve anlaşmaya satın alma opsiyonu da koydurduğu Haris Seferovic sarı kırmızılı ekibin kampına katıldı. Kariyerli bir isim olmakla birlikte gol noktalarında bazen sıkıntı yaşayan İsviçreli forvetin Galatasaray’ın aradığı santrafor olup olmadığı ise tartışma konusu oldu.

Galatasaray 2022 23 futbol sezonu öncesindeki transfer döneminde önce geldiğinden beri tartışma konusu olan Mbaye Diagne’yi takımdan bedelsiz olarak gönderdi ardından ise bonservisi daha yeni aldığı Mostafa Mohamed‘i Fransa’nın Nantes kulübüne, üstelik de satın alma opsiyonu ile kiraladı. Elinde forvet olarak sadece 36 yaşında Bafetimbi Gomis kalan takımın forvet takviyesi yapması kaçınılmazdı. Sarı kırmızı ekip de forvete Benfica’nın İsviçreli santraforu Haris Seferovic’i aldı.

Seferovic

Gol Sayıları Düşük Geldi

Bu transferin ardından Galatasaray taraftarları arasında oyuncuyu tanımayanlar internet üzerinden oyuncuyu araştırmaya, istatistiklerine bakmaya başladılar. Her ne kadar performansı tartışmalı olsa da Mbaye Diagne Süper Lig tarihinin bir sezonda en çok gol atmış yabancı futbolcusuydu ve kötü geçen Galatasaray kariyerinde dahi 61 maçta 26 gol atıp 4 asist yaparak iki maçta bir skora etki etme istatistiği yakalamayı başarmıştı.

Yine Mısırlı santrafor Mostafa Mohamed de 57 kez sırtına geçirdiği sarı kırmızılı forma ile 17 gol atıp 5 de asiste imza atmıştı. Ayrıca her iki santraforun da Galatasaray öncesindeki kariyerleri yani onları Galatasaray’a getiren gol sayıları fazlasıyla tatmin ediciydi. Mbaye Diagne, Galatasaray’a zaten Süper Lig gol kralı titri ile gelmiş bir isimdi. İsviçreli forvet Haris Seferovic ise geride bıraktığımız 2021 22 futbol sezonunda 15 maça çıkıp 5 gole imza atmış bir isim. Kariyerindeki en parlak sezonlar 2018 19 ve 2020 21 futbol sezonu olan Haris Seferovic, 2018 19 futbol sezonunda Portekiz Ligi’nde 29 maçta 23 gol atarken; 2020 21 futbol sezonunda ise 31 maçta 22 gol atma başarısını göstermişti.

Bu iki görkemli sezonun haricinde ise oyuncunun kariyerinde ligde çift haneli gol sayılarına ulaşabildiği bir sezon bulunmamakta.

Eren Derdiyor: ”Seferovic Başarılı Olur”

Galatasaray futbol takımının eski santraforlarından Eren Derdiyok Türk asıllı bir İsviçre vatandaşıydı ve İsviçre Milli Takımı için mücadele etmişti. Bugün Ankaragücü forması giyen Eren, İsviçre Milli Takımı’ndan tanıdığı Haris Seferovic’in Galatasaray’da başarılı olacağını iddia etti ve bir anlamda Galatasaray taraftarının yüreğine su serpti;

Seferovic kaliteli bir oyuncu. Kendine has özellikleri var. Mücadelecidir ve kale önünde soğukkanlıdır. Galatasaray’da baskı olabilir. Ancak oyuncuyu doğru kullandıktan sonra faydalanırlar. Seferovic, Galatasaray’da başarılı olacaktır.”

İsviçre A Milli Takım formasını 86 kez giyen oyuncu milli forma altında 25 gole imza atmış bir isim. Haris Seferovic’in skor katkısından önce oyun anlamında Galatasaray’a katkı sunabilmesi ise pek çok Galatasaray taraftarı taraftarından çok daha fazla önemsenen bir konu.

Comments are closed.