Süper Lig Takımlarında Yabancı Sayısı Arttırıldı

super lig takimlarinda yabanci sayisi arttirildi 3buyukler

2020-2021 Sezonunun ilk yarısında uygulanan 14 yabancı hakkı kuralı geçtiğimiz günlerde Kulüpler birliğinin isteği üzerinde 16’ya çıkarıldı. Bu kurak değişiklik Türkiye Futbol Federasyonu tarafından da kabul edildi.

Yabancı Sayısını 16’ya Çıkarma Kararı Alındı

Türkiye Futbol Federasyonu Nihat Özdemir yapılan görüşmelerin ardından Özdemir, uzun süre görüşmeler yaptıklarını ve artık ligin 2. yarısında uygulanabilecek bir şekilde her takımda yer alacak 14 yabancı oyuncu sayısını 16’ya çıkarttıklarını dile getirdi.

Nihat Özdemir’in açıklaması ile kesinleşen 16 yabancı hakkı kuralı ligin 2. Yarısından itibaren yürürlüğe girecek

Yabancı futbolcu hakkı kuralı geçtiğimiz yılda çok konuşulmuştu. Geçtiğimiz yıl başta üç büyükler olmak üzere birçok takımın sayının artırılması yönündeki taleplerine rağmen Türkiye Futbol Federasyonu, 2020-21 sezonunda takımların 14 yabancı oyuncu bulundurabileceklerini duyurmuştu.

Maç kadrosunda yer alan 14 futbolcudan 8 tanesi sahada görev yapabiliyordu. Bu kural ligin 2. yarısından itibaren 16’ya çıkarıldı.

Beşiktaş Rahatladı

Türkiye Futbol Federasyonunun Kulüpler Birliği ile yaptığı toplantının ardından 14 olan yabancı kuralı 16’ya çıkarıldı.

Eski kural çerçevesinde ligin ilk yarısında Ajdin Hasic ve Tyler Boyd’tan yararlanamayan Beşiktaş devre arasında tecrübeli oyuncular için bir formül ararken yeni kural ile mutlu sona ulaştı. 2 futbolcu da 2020-2021 sezonunun ikinci yarısında takımda yer alabilecek.

Kadrolarında yer alan 14 yabancı nedeniyle ligin ilk yarısında Tyler Boyd’a lisans çıkartamayan Beşiktaş, ikinci yarıda Amerikan futbolcunun takımda yer alacağını açıklamıştı.

super lig takimlarinda yabanci sayisi arttirildi 3buyukler 2

Boyd’un takıma katılması için hangi oyuncudan feragat edileceği konusunda büyük bir çıkmazda olan Beşiktaş kural değişikliğinden olumlu etkilenen takımlar arasında ilk sırada yer alıyor. Ajdin Hasic’ten sezonun ilk yarısında yararlanamayan Beşiktaş maddi olarak zarar etmemek için genç oyuncuyu ikinci yarıda başka bir takıma kiralamayı planlıyordu.

Yeni kural ile iki futbolcunun da profesyonel kariyerlerine İstanbul’da devam edeceklerine kesin gözüyle bakılıyor.

Beşiktaş İletişim ve Medyadan Sorumlu Başkan Danışmanı Erol Kaynar, yeni kuralın açıklanmasının ardından sosyal medya hesabında bir açıklamada bulundu.

Erol Kaynar bu kararla başkanları Ahmet Nur Çebi’nin de yakından ilgilendiğini ve süreç boyunca da desteklerini sunduğunu dile getirip bu karardan hem mutlu olduklarını hem de tüm takımlar ve dutbol dünyası için hayırlı olmasını dile getirdi.

Ayrıca inceleyebilirsiniz

Mohamed Salah: Hızın ve Golcülüğün İkonu

Mohamed Salah, günümüz futbolunun en tanınmış ve etkili oyuncularından biridir. Hem hızlı ayağı hem de …