SÜPER LİG YAŞLANMAYA DEVAM EDİYOR

Posted by

Türkiye süper ligi Avrupa ‘da en yaşlı lig olarak 27,78 yaş ortalaması ile lider. UEFA’nın ülke puanı kapsamındaki sıralamasın da Türkiye Avrupa yaş ortalaması ile ilk sırada yer alıyor.

Ülkemiz de Süper Lig’de 12 hafta sonun da toplamda 30 dakikanın üzerinde forma giyen futbolcuların yaş ortalaması alındığında 27,78 oluyor.

TÜRKİYE LİDER KOMŞULARI TAKİP EDİYOR

Türkiye süper ligi Avrupa ‘da en yaşlı lig olarak 27,78 yaş ortalaması ile ilk sırada yer alırken takipçileri ise komşuları oldu.

En yakın takipçimiz Yunanistan Türkiye’yi 27,38’lik ortalamayla ile takip ediyorlar.

Komşu Yunanistan ile Türkiye dışında Avrupa ‘da ki takımların hicrisinde 27 yaş ‘In üzerinde yaş ortalamasına sahip başak bir ülke yok.

En yaşlı lig klasmanın da komşular en yakın takipçilerimiz den İlki Yunanistan olurken ikincisi ise en yaşlı lig klasmanının üçüncü sırasındaysa Kıbrıs Rum Kesimi var. Rum liginde forma giyen oyuncuların yaş ortalaması 26,91.

AVRUPA’DA Kİ EN BÜYÜK 5 LİG ‘DE DURUM NASIL?

Avrupa’ nın en büyük majör liglerine ise en yaşlı olan İspanya’  La Liga oldu. 26,71 ile La Liga’ da top koşturan futbolcuların yaş ortalaması Avrupada ki 5 büyük lig içerisinden La liga ilk sırada yer aldılar.

İspanya’ da en yaşlı olan oyuncularında futbola devam eden isimlere bakıldığında Real Betis ‘İn kadrosunda bulunan 40 yaşındaki İspanyol Joaquin olurken en yakın takipçisi Espanyol da forma giyen 40 yaşındaki kaleci Diego López ‘i 39 yaşındaki Granada’lı golcü isim Jorge Molina takip ediyor.

İspanya’ da en genç isim ise 17 yaşındaki Barcelona Gavi ile 18 yaşındaki Avusturya’lı Yusuf Demir oldu.

Avrupa’da ki büyük ligler deli yaş ortalamasında İtalya Serie A’nın 26,23, İngiltere Premier Lig’in 25,91 ve Almanya Bundesliga’nın 25,5’lik yaş ortalaması var.

Fransa Ligue 1 ise 25,07’lik ortalamayla majör liglerin en genci oyuncuları kadrosunda bulunduran lig oldular.

GENÇLER DANİMARKA, HOLLANDA VE AVUSTURYA’DA

Avrupa’nın en geç futbolcuları ise Danimarka’da top koşturuyor. Kuzey Avrupa ülkesinde 12 takımlı ligin yaş ortalaması 24,18.

En genç ikinci lig olarak Hollanda ligi, 24,35’lik yaş ortalaması ile ikinci olurken 24,38’lik ortalamaya sahip Avusturya ligi klasmanda üçüncü sırada yer alıyor.

SÜPER LİG DE EN YAŞLI VE ENGEÇ TAKIM

Süper lig de Yeni Malatyaspor 25,88’lik değerle ligin en genç takımı konumunda yer alırken sarı kırmızlı takım Galatasaray ise 26,04 ile ikinci sırada yer alıyorlar.

Süper lig ‘İn büyük takımları Fenerbahçe 26,84’lük değer yakalarken, Trabzonspor 27, Beşiktaş ise 27,57’lik yaş ortalaması elde ettiler.

Süper lig de ki en yaşlı takım ise 30,18’lik yaş ortalamasıyla Sivasspor oldu.

Süper lig de 25 yaşındaki küçük futbolcuların oynama oranı yüzde 19,7’de kaldı. Süper lig de 25 yaşından küçük oyunculara en fazla süre veren takım Fenerbahçe olurken onu Galatasaray takip ediyor.

Comments are closed.