UEFA’DA ELLE OYNAMA DEĞİŞİKLİĞİ

uefada elle oynama degisikligi 3buyukler

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), video konferans üzerinden yaptığı toplantıda futbolda elle oynama kurallarında bazı değişiklikler olacağını belirtti. Elle oynama kurallarında sürekli sorun yaşanmasından dolayı kurul, bu durumu açıklığa kavuşturmak adına çalışmalara başladı.

FIFA tarafından yapılan açıklamaya, 135. IFAB Yıllık Genel Kurulu korona virüs salgını nedeniyle video konferans yöntemi şeklinde gerçekleştirildiği bildirildi.

Video konferansta, fauller ve suistimallerle ilgili Futbol Oyun Kuralları’nın 12. Maddesinde bazı değişikliklere gidildiğini ve kuralın uygulama biçiminin açıklığa kavuşturulmak istenildiğine değinildi.

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) üyeleri, elle oynama pozisyonlarının değerlendirilmesinin yanlış verilen kararlar nedeniyle hatalı bir şekilde uygulanmasından kaynaklı her zaman tutarlı olmadığı konusunda uzlaşmaya vardı. Futbolcuların elinin ya da kollarının topa dokunduğu her anın kural ihlaline sebep olmadığı kararlaştırıldı.

Hakemlerin, vücudu doğal olmayan bir şekilde büyüten el ve kol hareketlerinin değerlendirilmesi aşamasında hareketin ihlal olma ya da olmama konusunda kendi muhakemelerini kullanmaya devam edilmesi kararı alındı.

Yeşil sahada bir futbolcunun yanlışlıkla elle oynamasının ardından takım arkadaşı gol bulursa ya da gol pozisyonuna içerisine girerse bu durumun artık kural ihlali sayılmaması kararı alındı.

Yapılan bütün değişikliklerin futbolcular, hakemler ve antrenörler tarafından daha kolay benimsenmesi için 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe girmesine karar verildi.

Elle Oynama Kuralının İhlal Edildiği Durumlar Belirlendi

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu, elle oynama kuralının ihlal edildiği durumları açıkladı. Eğer bir futbolcu, elini veya kolunu top yönünde hareket ettirerek elleri veya kollarıyla topa kasıtlı olarak dokunursa ve eli ya da kolluyla doğal olmayan şekilde vücut büyüklüğüne sebebiyet vererek topa temas etme oranını arttırırsa elle oynama kuralını ihlal edeceği ifade edildi.

Ayrıca elle oynama kuralını ihlal edecek bir olay ise şu şekilde açıklandı: Eğer bir futbolcu kazara bile olsa eliyle veya koluyla topu ağlara gönderir ya da eliyle ya da koluyla topa dokunduktan sonra gol bulursa ihlal kuralının kullanılmayacağı açıklandı.

Kafa Çarpışmalarındaki Değişiklik Kuralının Son Deneme Süresi: Ağustos 2022

uefada elle oynama degisikligi 3buyukler

IFAB’ın aldığı bir diğer değişiklik kararı ise kafa çarpışmaları sonucu sakatlanan futbolcunun takımına normal değişiklik sayısından fazla değişiklik hakkı tanınmasına ilişkin denemelerin 2022 yılının ağustos ayına kadar devam etmesi oldu.

Kurul, kafa çarpışması nedeniyle sakatlık yaşayan futbolcunun, takımının maç sırasında değişim hakkı dolmuş olsa dahi oyundan alınabilmesi ve yerine başka bir futbolcunun oyuna dahil edilebilmesine hak tanımak istiyor.

Ayrıca inceleyebilirsiniz

Mohamed Salah: Hızın ve Golcülüğün İkonu

Mohamed Salah, günümüz futbolunun en tanınmış ve etkili oyuncularından biridir. Hem hızlı ayağı hem de …