YEŞİL SAHADA THİAM, DIŞARDA ‘BABA’

Posted by

28 yaşındaki Senegalli sol kanat Mame Baba Thiam, yeşil sahalardaki performansının dışında da kendinden söz ettiriyor.

Çocukluğunu Senegal’in Nguidile bölgesinde geçiren Thiam oldukça zor bir yaşam sürmüş. Yaşadığı bölgede insanlar temel ihtiyaçlarını karşılamada bile zorluk çekiyorlar. Bazı köylere günlerce su verilmiyor.

İnsanların geçimlerini tarımdan sağladıkları bölgede, su verilmemesi hem geçim kaynaklarını riske atıyor hem de sağlık açısından birçok sorunu beraberinde getiriyor.

15 YAŞINDA KEŞFEDİLDİ

Thiam hayallerinin peşine çok genç yaşta düştü. Futbol avcıları onu 15 yaşında keşfetti. Senegal’den İtalya’ya gitti ve önce Real San Marco akademisinde sonrasında ise Trevisco akademisinde eğitim aldı.

17 yaşına geldiğinde Inter’e transfer oldu. Inter o dönem Avrupa futbolunun yıldızıydı ve bu takımda forma bulma şansı ne yazı ki yoktu. Ne Inter’de ve ne de daha sonra kiralık olarak gönderildiği Sassuolo, A takım forması giyemedi.

Genç futbolcu Avellino, Tyrol ve Lanciano’dan sonrasında ise kendisi başka bir dev kulüpte Juventus’ta buldu. Sonrasında Zulte Waregem, POAK ve Empoli gibi birçok takımda forma giyen Senagalli futbolcu Juventus’un 25 yaşında serbest bıraktı.

Thiam, 2017-18 sezonunda İran’ın Esteghlal takımında forma giymeye başladı. Sonrasında ise BAE takımı Ajman’a gitti. Türkiye macerası 2019 yılında Kasımpaşa ile başladı. 2020 yılında ise Fenerbahçe’ye transfer oldu.

MAME THİAM VAKFI

Thiam, kendisi yeşil sahada mücadele verirken, hayat mücadelesi veren çocukları ise hiç unutmadı. Futboldan kazandığı parayı hep ihtiyacı olanlarla paylaştı. Kurduğu Mame Thiam Vakfı ile Senegal’de yüzlerce çocuğu okutuyor.

Bir de yetimhane yapıyor. Vakfın yardım götürdüğü neredeyse her çocuğun hayali de Thiam gibi futbolcu olmak. Thiam onların idolü.

DİYARBAKIR’DA OKUL YENİLETTİ

Thiam Fenerbahçe’de forma giymeye başladıktan sonra yardım elini Türkiye’ye de uzattı.  Türkiye’yi ikinci vatanı olarak tanımlayan oyuncu, Diyarbakır’da bulunan Baltacı Köyü İlkokulu’nu yeniletti. Yetenekli futbolcu en kısa zamanda okulu ziyaret etmeyi planlıyor.

Kurduğu Mame Tham Vakfı henüz Türkiye’de resmi olarak faaliyete başlamadı. Mame Thiam, en kısa sürede resmi prosedürleri hallederek, vakfın Türkiye’de de aktif şekilde çalışmasını planlıyor.

Comments are closed.