Beşiktaş Kupa Sayısı

Beşiktaş kupa sayısı olarak günümüzde ülkemizin en büyük spor kulüpleri arasında yer alan bir takımdır. Beşiktaş Jimnastik Kulübü olarak 1903 yılında kurulan siyah beyazlı ekip futbol şubesini 1911 yılında kurmuştur. Günümüze kadar birçok branşta birçok profesyonel ve amatör spor dalında mücadelesini vermiştir.

Ülkemizin en büyük üç kulüp organizasyonu arasında yer almaktadır. Takımın merkezi İstanbul’da olup futbol takımı maçlarını Dolmabahçe’de bulunan denize nazır stadında oynamaktadır. Ülkemizde en çok kupa kazanan ekiplerinden bir tanesidir.

Beşiktaş kupası sayısı olarak futbol branşında 1923 ile 1956 yılları arasında İstanbul Ligleri, Milli Lig, Milli Küme gibi birçok ligde mücadele etmiştir. TFF tarafından 1959 yılında Türkiye 1. Ligi kurulması ile birlikte bu turnuvada mücadele etmeye başardı. Lig kurulduktan 1 yıl sonra ilk şampiyonluğunu elde eden takım 1970’lerin sonuna kadar kötü bir performans gösterdi.

1980’li ve 1990’lı yıllar Gordon Milne ve Mustafa Denizli ile birlikte önemli başarılara elde eden takım 2003 yılında 100. Kuruluş yılında şampiyon olması başardı. Şampiyonlar liginde ülkemizi birçok kez temsil etmeyi başaran takımın müzesinde sayısız kupa bulunuyor.

Futbolda Beşiktaş Kupa Sayısı                                   

Beşiktaş kupa sayısı olarak müzesinde çok sayıda kupa bulunduruyor. Bu kupalardan bazıları günümüzde tartışma konusu olmakla birlikte başarı ile elde edilmesi ile dikkat çekiyor. İlk şampiyonluğunu 1960 yılında elde eden siyah beyazlı takımın müzesinde bulunan kupaları şu şekilde sıralamak doğru olacaktır.

 • Süper Lig 14 Şampiyonluk
 • Milli Küme 3 Şampiyonluk
 • Türkiye Futbol Birinciliği 2 Şampiyonluk
 • Federasyon Kupası 2 Şampiyonluk
 • Türkiye Kupası 10 Şampiyonluk
 • Başbakanlık Kupası 6 Şampiyonluk

Beşiktaş futbol takımının müzesinde toplamda 65 kupa bulunuyor. Bu kupaların bazıları milli lig ve bölgesel liglerde edilmiştir. Günümüzde TFF olarak düzenlenen organizasyonlarda 35 kupası bulunuyor.

Beşiktaş futbol takımının Süper Lig’de 16 şampiyonluğu TFF tarafından tescil edilmiştir. Ancak ilk 2 şampiyonluğu lig kurulmadan önce elde edilmiştir. O dönemde federasyon tarafından ülkemizi Avrupa Kupalarında temsil etmesi için Beşiktaş’ın seçilmesi sebebiyle 1957 ve 1958 yılında ki Federasyon kupaları da şampiyonluk olarak kabul edilmiştir.

Beşiktaş Kupa Sayısı
Beşiktaş Kupa Sayısı

Beşiktaş tarihinde en çok kupa kazanan başkanlar arasında ilk sırada efsane başkan Süleyman Seba bulunuyor. Beşiktaş’ın en uzun süre başkanlığını yapan isim bu görevinde takımına 16 kupa zaferi elde ettirmiştir. Onun ardından 6 kupa ile Yıldırım Demirören gelmektedir.

Beşiktaş futbol takımının başında resmi liglerde en çok şampiyonluk yaşayan isim 3 şampiyonlukla İngiliz teknik direktör Gordon Milne geliyor. Takım son şampiyonluğunu 2021 yılında Sergen Yalçın ile elde etmiştir. Aynı zamanda son Türkiye Kupasını da aynı isimle elde etmiştir.

Beşiktaş’ın hangi kupaları var?             

Beşiktaş kurulduğu tarihten itibaren birçok kulvarda şampiyonluk mücadelesi vermiş bir takımdır. Ülkemizde üç büyükler olarak tanımlanan Galatasaray, Fenerbahçe ile birlikte en önemli spor organizasyonları arasında yer alıyor. Müzesinde ilk kuruluş tarihinden itibaren mücadele verdiği liglerin ve turnuvaların tamamında 65 kupası bulunuyor. Bu kupaları şu şekilde sıralayabiliriz. Beşiktaş kupa sayısı ve aldığı Beşiktaş kupaları şu şekildedir.

 • Süper Lig (16)
 • Türkiye Kupası (10)
 • Türkiye Süper Kupası (9)
 • Türkiye Futbol Şampiyonası (2)
 • Milli Küme (3)                 
 • Başbakanlık Kupası (6)
 • Spor Toto Kupası (3)
 • Atatürk Kupası (1)
 • İstanbul Futbol Ligi (11)
 • İstanbul Profesyonel Ligi (2)
 • İstanbul Kupası (2)

Beşiktaş kupası sayısı olarak en çok kupa alan takımlar arasında yer alıyor. Bunların dışında katıldığı bazı organizasyonlarda şampiyonluk alamamış olmakla birlikte önemli başarılara imza atmıştır. Beşiktaş takımının başında önemli başarılara imza atan birçok önemli teknik direktör bulunuyor. Ancak bazı dönemler takım açısından çok da iç açıcı geçmedi. Kupası ve şampiyonluktan uzak geçen birçok yıl yaşandı. Beşiktaş kupaları arasında artık düzenlenmeyen birçok organizasyon da bulunuyor.

En başarılı Beşiktaş Teknik Direktörleri

Beşiktaş kupa sayısı olarak takıma katkı sağlayan birçok önemli teknik direktör bulunuyor. Ancak bunların arasında özellikle bir isim bir adım öne çıkıyor.  Bu dönem aynı zamanda siyah beyazlı ekibin en başarılı yılları olarak kabul ediliyor.

İngiliz teknik direktör Gordon Milne 1987 yılında geldiği takımın başında 6,5 yıl kaldı. İlk iki yılında Başbakanlık Kupası ve Türkiye Kupası kazanan takım şampiyonluk elde edemedi. Ancak devam eden üç yılda ardı ardında şampiyonluklar yaşadı. Bu dönem aynı zamanda Beşiktaş kupa sayısı anlamında en çok katkı yapılan dönem oldu.

Altıncı yılında averajla şampiyonluğu rakibine kaptıran Beşiktaş, 1993-94 sezonunda Beşiktaş ile yollarını ayırdı. Günümüzde hala 213 resmi maç ile Beşiktaş’ın başında resmi olarak en çok görev yapan isim olarak dikkat çekiyor. Maç başına 2,22’lik puan ortalaması ile bu konuda da zirvede yer alıyor. Toplamda 8 kupa zaferi elde eden İngiliz teknik direktör Beşiktaş kupaları arasında ki çok özellerine sahiptir.

Yabancı teknik direktörler arasında Gordon Milne bu konuda ilk sırada gelirken, Beşiktaş kupa sayısı artışına yardımcı olan yerli isimler arasında 5 kupa ile Refik Osman Top ilk sırada yer alıyor. Yabancı teknik direktörler başarı sıralamasın Ljubisa Spajic 4 kupa, Daum üç kupa ile sıralanıyor. Beşiktaş kupaları içerisine katkı yapan isimler arasında son dönemde Şenol Güneş 2 şampiyonluk, Sergen Yalçın 1 Şampiyonluk 1 Türkiye Kupası ile dikkat çekiyor.

Beşiktaş Kaç yıl Kupa Alamadı?

Beşiktaş kupası sayısı anlamında çok verimli dönemler geçirdiği gibi çok uzun yıllar kupa alamadan geçirdiği dönemlerde oldu. Bu dönemde siyah beyazlı ekibin taraftarları takımlarına desteklerini hiçbir zaman geri çekmediler.

TFF tarafından kurulduğundan bu tarafa Süper Lig’de mücadele eden üç takımdan birisi olan Beşiktaş 16 şampiyonluk ile üçüncü sırada yer alıyor. Ancak bu şampiyonlukların arasında çok uzun dönem olduğu yıllar oldu. 1966-67 yılında ele edilen şampiyonluk ile 1981-82 yılları arasında yaklaşık 15 yıl boyunca bu kupaya uzak kaldılar. Beşiktaş kupa sayısı anlamında 1970’li yıllar en başarısız dönem olarak dikkat çekiyor.

Beşiktaş kupaları için en verimli dönemse 1985-86 sezonu ile 1994-95 yılları arasında geçen dönem olarak dikkat çekiyor. Bu 10 yıllık dönemde 5 şampiyonluk elde eden takım taraftarlarını memnun etmeyi başardı.

Beşiktaş’ın Formasını En Terleten İsimler Hangileridir?

Beşiktaş kupa sayısı artarken öne çıkan birçok futbolcu oldu. Bunların bazıları attıkları goller, bazıları asistleri, bazıları kaptanlıkları ve bazıları da yetenekleri ile öne çıkması başaran isimler oldu.

Siyah beyazlı formayı en çok terleten isim 602 maç ile Rıza Çalımbay olarak dikkat çekiyor. En çok forma giyen yabancı futbolcuysa 334 maç ile Kanadalı isim Atiba yer alıyor. Avrupa kupalarında en çok forma giyen isim 75 maç ile Necip Uysal yer alıyor.

382 golün altına imza atan Hakkı Yeten en çok gol atan isim olurken, 94 gol atan Bobo en golcü yabancı futbolcu olmasıyla dikkat çekiyor. 1959 ile 2023 yılları arasında 170 gol atan Feyyaz Uçar bu konuda ilk sırada yer alıyor. Beşiktaş kupa sayısı artarken bu gibi birçok yetenekli futbolcunun önemli başarıları takımın öne çıkmasına yardımcı olmuştur.