Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı: Tarih, Başarılar ve Oyuncular

Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı, Türk sporunun en köklü ve başarılı kulüplerinden biri olan Fenerbahçe Spor Kulübü’nün bünyesinde 1995 yılında kurulmuştur. Kadın futbolunda Türkiye’nin önde gelen temsilcilerinden biri haline gelen Fenerbahçe, tarihinde elde ettiği zaferlerle hem yerel hem de uluslararası alanda saygın bir konumda yer almaktadır. Kulübün kadın futboluna verdiği destek, sadece saha içinde değil, aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın sporcuların güçlenmesi adına da önemli bir misyon üstlenmiştir. Kadınların da futbol oynayabileceği ve bundan ötürü de önlerindeki engellerin kaldırılmasının bir hayli önemli olduğu vurgulanarak bu çalışmalara başlanmıştır.  Özellikle UEFA tarafından yapılan çeşitli işlemlerle kadınların da futbol oynayabileceği ve bunun normal olduğu belirtildikten sonra bu tarzda çeşitli takımlar ortaya çıkmıştır.

Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı, Türkiye Kadınlar Futbol Ligi’nde gösterdiği üstün performansla dikkat çekmekte ve birçok sezonda şampiyonluk ipini göğüsleyerek kulübüne gurur yaşatmıştır. Bununla birlikte Türkiye Kupası’nda da başarı elde eden ekip, ulusal düzeydeki rekabetin yanı sıra uluslararası alandaki mücadelelerinde de adından söz ettirmiştir. UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde boy gösteren Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı, Türk futbolunu uluslararası arenada başarıyla temsil ederek büyük bir taraftar kitlesi edinmiş ve kadın futboluna olan ilgiyi artırmıştır. Yani ülke içindeki başarıların yanında uluslararası alanlarda da Fenerbahçe kadın futbol takımı önemli bir yere sahip olmayı başarmıştır. Taraftarlarının desteklemesi ve farklı bir stratejiyle rakiplerinin önüne geçen takım, kadınların bu alandaki üstünlüğünü gözler önüne sermiştir.

Kadın Futbol Takımının Kuruluşu

1995 yılında kurulan takım Türkiye’deki futbolun ilerleyişine de yön vermeyi başarmıştır. Özellikle toplumsal alanlardaki sorunların çözülmesinde önemli alan olan medyanın da yüksek gücünü kullanarak eşitsizliklerin önlenmesini sağlamışlardır. Fenerbahçe’nin kurulduğu anlardan bu yana bir Türk takımı olmasının yanında kadınlara verdiği değerin de açık bir göstergesi olan kadın futbolu için atılan adımlar başarılı bir şekilde sonuç vermiştir. FB kadın futbol takımı da hem ülkemizde hem de dışarıda başarılı bir spor kariyerini sunmuşlardır.

Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı: Tarih, Başarılar ve Oyuncular
Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı: Tarih, Başarılar ve Oyuncular

Fenerbahçe kadın futbol takımı bu kapsamda başarının öncüsü olma hedefi ve rakipsizlik isteği ile sporda ilerlemeyi hedeflemiştir. Takım 4 Nisan 1995 yılında başlamış olduğu futbol serüveninde belirli engeller ve ekonomik sıkıntılardan dolayı kapatılmak zorunda kalınmıştır. Bu kapanmanın ardından 26 Ağustos 2021 tarihinde daha güçlü ve dinamik bir kadro ile yeniden başlanan futbol serüveninde Kadınlar Süper Lig’in katılımın onaylanması mutluluk verici olmuştur. Galatasaray ile beraber yapmış oldukları anlaşmalarla sahada yalnızca futbolu değil kadına şiddeti de sergileyeceklerini belirtmişlerdir.

Fenerbahçe kadınlar ligi içerisindeki mücadelesinde kadına şiddeti azaltmak için Coca Cola Company destekleri ile beraber bunu vurgulamışlardır. Bu destek ile birlikte iki hazırlık maçı yapılmıştır. Bu hazırlık maçlarından ilkini Fenerbahçe 7-0’lık bir galibiyet ile almıştır. Daha sonra düzenlenmesi planlanan ikinci maçın ise düzenlenemediği görülmüştür. 2021-2022 yıllarında Kadınlar Süper Lig’de A grupta bulunmuştur. Burada sezonun ilk maçında rakibi Beşiktaş ile karşılaşmış ve zorlu bir mücadele ile Kennya Cordner’in attığı 1 gole rağmen mağlup olmuşlardır. Takım aynı şekilde birçok farklı maça daha katılmıştır.

Kadın Futbol Takımının Başarıları

Fenerbahçe’nin kadın grubu olan kadın futbol takımı, günümüzde de önemli bir yere sahip olmayı başarmıştır. Takım, gerek ekibin güçlülüğü, dinamikliği ve gerekse çeşitli başarılarıyla ön plana çıkmayı başaranlardan olup rakiplerinden hızla sıyrılmayı hedeflemiştir.

Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı, Türkiye Kadınlar Futbol Ligi’nde gösterdiği üstün performansla önemli başarılar elde etti. Takım, ligde şampiyonluk mücadelesine katılarak birçok sezonu zirvede tamamladı. Bunun yanında Türkiye Kupası’nda da başarılarına başarı katan Fenerbahçe, Türk kadın futbolunun en prestijli kupa organizasyonlarında sıklıkla adını finale yazdırmış ve bu başarılarla taraftarlarını gururlandırmıştır. Kadınların da çeşitli başarılara imza atabileceğini kanıtlayan takım yalnızca Türkiye ile sınırlı kalmamıştır. Bu anlamda yurt dışında da zaman zaman düzenlenen maçlarda Türkiye’yi başarılarıyla temsil etmiştir. Bundan dolayı kadının gücünü de bir kez daha göstermişlerdir.

Ancak Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı’nın başarıları sadece saha içi performanslarıyla sınırlı değil. Takım, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın sporcuların güçlenmesi konularında da önemli adımlar attı. Genç yeteneklere fırsatlar sunarak, sporun kadınlar arasında daha yaygın ve kabul gören bir alan olmasına katkı sağlamıştır.

Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı, sadece bir spor kulübünün değil, toplumun genelinde olumlu değişimlere öncülük eden bir güç olma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Bu gelişmeler aslında Türkiye’de kadınların hemen her alanda aktif şekilde rol almasını sağladığından dolayı oldukça önemlidir. Fenerbahçe kadın futbol takımı da bunu gayet iyi bir şekilde başaran takımlardan olmuştur. 1995 yılındaki kapatılmanın ardından daha güçlü bir şekilde sahalara dönen takım bu dönüşle rakiplerine korku salmıştır. Yeni ve daha dinamik kadroyla beraber futboldaki başarılarını artırmış ve kadınların gücünü ortaya koymuştur.

Fenerbahçe Kadın Futbol Takımının Oyuncuları

Her takım genellikle takımında güçlü, genç ve golcü ekip arkadaşlarını bünyesine almak ister. Bu yalnızca erkek futbolu değil kadınlar için bir hayli önemlidir. Daha hızlı, daha çevik futbolcuların tercih edilmesi sayesinde takımın üst liglere daha kolay çıkması sağlanır. Geçmişten günümüze adını başarılarıyla duyurmuş olan Fenerbahçe’nin bir de kadınlar kulübünde aynı başarıyı yakalaması herkesin gözlerini doldururken bunda izi olan futbolcular da merak edilmiştir.

Fenerbahçe kadrosu içerisinde birçok isim yer alır. Bunlar:

 • Anne Elizabeth Bailey Colombo
 • İlayda Cansu Kara
 • Yaşam Göksu
 • Meryem Cennet Çal
 • Zenatha Goeieman Coleman
 • Busem Şeker
 • Fatma Kara Şahinbaş
 • Yağmur Uraz
 • Zeynep Kerimoğlu
 • Danielle Alice Steer
 • Olga Sevcova
 • Berfin Elif Ceylan
 • İpek Kaya
 • Mesuda Alayont
 • Lara Ivanusa
 • Göknur Güleryüz
 • Ecem Cumert
 • İlayda Civelek
 • Zeynep Akdeniz
 • Cansu Gürel
 • Haley Lanier Berg
 • Gülbin Hız
 • Mevlüde Melek Okuyan
 • Zote Nina Kpaho

Şeklindedir. Aynı şekilde idari kadrosuna bakılacak olursa, Eren Şenyaprak, Gökhan Bozkaya, Gökhan Güldağ, Engin Sancak, Oğuz Yıldırım gibi isimlerle desteklenmektedir. Bu isimlerle takımın kadrosundaki eksiklerin belirlenmesi ve daha sonrasındaki sürecin başarı odaklı hale getirilmesi oldukça önemli hale gelmiştir.

Fenerbahçe bu başarılı kadro ile bugüne kadar sayısızca imza atmıştır. Birçok haberde galibiyeti resmedilmiştir. Sahadaki kadın gücünü temsil eden takımın şuan hala daha devam eden maçları bulunmaktadır. Kadınlar Futbol Süper Ligi başladığından beri istikrarlı şekilde başarıyı hanelerin kazandırmayı başaran ekip, bu şekilde ilerlemeyi temel hedeflerinden biri yapmıştır.

Fenerbahçe’nin kadınlar kolu olan Fenerbahçe kadın futbol takımı ile birlikte kadınlara verilen değerin bir kez daha gösterilmiş olduğu belirtilebilmektedir. Bunların yanında kadınların da erkeklerle eşit şekilde futbolda başarılı olabilecekleri gösterilirken bunun tesadüf olmadığı da açıkça ortaya serilmektedir. Çünkü futbolda her zaman rekabet en üstün unsurlardandır. Her ne kadar kadınlar ligi dahi olsa burada da başarıyı yakalamak için azmin önemi bir kez daha sergilenmektedir. 1995 yılından 2021 yılına kadar uzun bir bekleyiş sürecinden sonra yeniden başlayan Fenerbahçe’nin geleceği de oldukça parlaktır.