Galatasaray Kupa Sayısı

Galatasaray kupa sayısı olarak ülkemizin en çok kupa kazanmayı başaran futbol takımı olma özelliğine sahiptir. Özellikle son 20 yıllık dönemde en ciddi başarılarına elde eden takım aynı zamanda ülkemiz adına Avrupa’da kupa almayı başaran tek takım olma özelliğine sahiptir. Bunun yanında ligde üst üste 4 şampiyonluk, Türkiye Kupasında en çok kupa kazanan takım olma gibi özelliklerine de sahiptir.

En çok şampiyon olan takım olma özelliğini uzun süre Fenerbahçe’nin arkasında kaldıktan sonra son dönemde aldığı üst üste şampiyonluklar ve rakibinin bu dönemde kupa alamaması sayesinde onun önüne geçmeyi başardı. Kısacası resmi olarak toplam kupa sayısı ile ülkemizin en çok kupaya sahip futbol takımıdır. Spor kulübü anlamda bu konuda Fenerbahçe zirvede bulunuyor.

Galatasaray Kupa Sayısı
Galatasaray Kupa Sayısı

Galatasaray kupa sayısı konusunda özellikle 2000’li yılların başından itibaren tüm ezeli rakiplerini geride bırakarak çok ciddi başarılara imza atarak bu noktaya geldi. Son dakikada alınan şampiyonluklar, kupalar, rakiplerinin bu dönemde düşüş göstermesi ve ekonomik anlamda onların bir adım önüne geçmesi takımın bu başarıları elde etmesine yardımcı oldu. Gs kupaları için tek yapmanız gereken müzeyi ziyaret etmek olacaktır.

Galatasaray Futbol Takımı Kupa Sayısı      

Galatasaray kupa sayısı noktasında birçok farklı kulvarda elde ettiği başarılar ile dikkat çekiyor. Futbol anlamında TFF’in 1959 yılında oynatmaya başladığı Türkiye 1. Ligi günümüzde Süper Lig ile birlikte kabul edilen sayı söyleniyor. Ancak takım 1905 yılından itibaren ülkemiz sınırlarında düzenlenen birçok turnuvada boy göstermiş bunlardan kupalar elde etmeyi başarmıştır.

Sizlere resmi olarak kabul edilen kupa sayılarını katıldıkları turnuvalara göre paylaşmaya çalışacağız. Tabi bu organizasyonlardan bazıları günümüzde hala devam ediyor. Ancak bazıları çok eski yıllara dayanıyor. En çok sayıdan başlayan Galatasaray kupa sayısı sizlere paylaşmaya çalışalım.

 • Süper Lig (23)
 • Türkiye Kupası (18)
 • Türkiye Süper Kupası (16)
 • UEFA Kupası (1)
 • UEFA Süper Kupası (1)

Günümüzde takım bu üç kupanın dışında hiçbir branşta mücadele etmiyor. Bunun dışında günümüzde TFF tarafından kabul edilmeyen Türkiye Futbol Şampiyonası, Milli Küme Başbakanlık Kupası, Spor Toto Kupası gibi birçok branşta mücadele eden takım bu tarihten itibaren elde ettiği 59 kupa ile 1959 yılından bu tarafa en çok elde ettiği kupa sayısı ile zirvede yer alıyor.

Galatasaray Kupa Sayısı içerisine diğer mücadele ettiği liglerinde eklenmesi ile birlikte toplam kupa sayısı 83 adete yükseliyor. Galatasaray her ne kadar kupa sayısının önünde yer alsa bile ligin genel puan toplamında ikinci sırada yer alıyor. Fenerbahçe bu konuda zirvede yer alırken onu Galatasaray ve Beşiktaş takip ediyor. Her ne kadar en fazla sahip kulüp olan bir takım olsa dahi GS kupaları elde etmeden belirli dönemler çok sıkıntı yaşadı. En başarılı olduğu dönemler arasında son 10 yıllık periyotu da ekleyerek 2000’li yıllardan bu tarafı belirtmek doğru olacaktır.

Galatasaray Kupa Sayısı ile Son 10 Yılda Kaç Kupa Aldı?  

Galatasaray kupa sayısı özellikle son 10 yıllık dönemde en çok elde ettiği yıllar olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte çok sayıda Türkiye Kupası başarısı da elde eden takım bu konuda en iyi 10 yıllık periyotlarından birisini yaşadığını söylemek doğru olacaktır. İlk şampiyonluğunu 1961-62 sezonunda elde eden toplamda 23 şampiyonlukla zirvede yer alıyor. Son 10 yıllık periyodu 2014-15 sezonu kabul etmemiz halinde bu dönemde 4 adet şampiyonluk elde etmeyi başarıyor. GS kupa sayısı anlamında verimli bir dönem olduğu görülüyor.

 • 2014-15 Şampiyonluk
 • 2017-18 Şampiyonluk
 • 2018-19 Şampiyonluk
 • 2022-23 Şampiyonluk

Galatasaray kupa sayısı anlamında Türkiye Kupasında bu 10 yıllık arada 4 şampiyonluk elde etmeyi başarması ile dikkat çekiyor. 2014,2015, 2016 ve 2019 yıllarında elde edilen zaferler ile Türkiye kupasını 4 kez elde eden takım toplamda bu kupayı 18 kez ile en çok müzesine götüren ekip olmayı da başarıyor.

Son 10 yıllık döneme bakıldığında resmi olarak 59 kupa elde eden takımın bu kupaların 9 tanesini bu dönemde elde ettiği görülüyor. Bu noktada bakıldığında ciddi bir başarının elde edildiğini de söylemek çok doğru olacaktır. Ancak takımın geçmişini bununla sınırlamak çok yanlış olacaktır. Çünkü sarı kırmızılı ekip 1905 yılında kurulan ve günümüze kadar birçok başarının altına imza atması ile dikkat çeken bir futbol takımıdır.

Galatasaray 1905’ten beri kaç kere şampiyon oldu?   

Galatasaray kupa sayısı olarak resmi branşlarda 59 kupası olarak görülüyor olsa da toplamda 83 kupaya sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Yukarıda bahsedilen kupalar TFF tarafından 1959 yılında yapılan düzenlemenin ardından sayılan resmi kupalar olarak görülüyor. Ancak sarı kırmızılı ekip bunun dışında aşağıda ki organizasyonlarda elde etmiş ve bunlarda başarı sağlamıştır. Gs kupaları arasına ekleme yaptığı bazı katılımlar şu şekildedir.

 • Milli Küme (1)
 • Başbakanlık Kupası (5)
 • 50. Yıl Kupası (1)
 • İstanbul Futbol Ligi (6)
 • İstanbul Profesyonel Ligi (3)
 • İstanbul Kupası (2)

Galatasaray kupa sayısı anlamında o dönemde ciddi başarılar elde etmeyi başarmıştır. Toplamda resmi olarak müzesinde 2022-23 sezonunun sonu itibariyle 83 adet kupa bulunuyor. Bu sayıyla ülkemizin en çok kupaya sahip olan takımı olma başarısına sahip demek doğru olacaktır. Galatasaray her ne kadar futbol takımı ile sınırlı olmayan bir takım olsa da en büyük başarıları bu branşta elde etmesinden ve ülkemizde futbolun büyük ilgi görmesinden dolayı bu kupalar daha değerli kabul ediliyor.

Galatasaray Tarihinin En Başarısız Dönemi

Galatasaray kupa sayısı olarak ülkemizin en başarılı takımı olmakla birlikte GS kupa sayısı konusunda hiç ileri gidemediği karanlık dönemler yaşamasıyla da biliniyor. Takımın 15 yıllık bir şampiyonluk özlemi bulunuyor. Anadolu’dan Trabzonspor’un başarılı olduğu dönemde şampiyonluğa hasret kalması dikkat çekiyor.

1972-73 sezonunda bir üçlemenin üçüncü sezonunda şampiyon olan takım bunun ardından elde edeceği şampiyonluk için tam 13 yıl beklemesi gerekti. 1986-87 sezonuna kadar tekrar şampiyon olmaya hasret kaldılar. Bu onların tarihlerinde ki en başarısız ve karanlık dönem olmasıyla dikkat çekiyor. Aynı dönemde her ne kadar 4 adet Türkiye Kupası almış olsalar da şampiyonluğa hasret kalmaları dikkat çekiyor.

Galatasaray Tarihinin En Başarılı Teknik Direktörleri

Galatasaray kupa sayısı anlamında en zengin dönemini Fatih Terim dönemlerinde yaşamıştır. Yıllarca takımın kaptanlığını yapan bu isim futbol oynadığı dönemde hiç şampiyonluk sevinci yaşamazken, teknik direktör olduktan sonra 8 şampiyonluk 4’ü üst üste olmak üzere kazandı. Toplamda TSYD kupalarını da sayarsak 20 kupa zaferi ile takımın bu konuda en başarılı ismi olarak dikkat çekiyor. Avrupa’da ve Milli takımda da teknik direktörlük yapan isim kariyerinin en başarılı yıllarını bu forma ile ele ettik demek doğru olacaktır.

Galatasaray kupa sayısını arttırırken sadece teknik direktörlerin değil kurmuş olduğu güçlü kadroların da büyük etkisi olduğunu söylemek doğru olacaktır. Son şampiyonlukta İcardi etkisini kimse yadırgamıyor. Ayrıca istikrar konusunda en ilgi çeken takımlardan birisi olması ve ayrılan futbolcuların dahi takıma sevgisini koruması onun bu zaferlerine yardımcı oluyor.