Fenerbahçe Futbol Takımı Haberleri

Fenerbahçe, 1907 yılında kurulan ve bu zamana kadar sayısız başarıya imza atan bir futbol kulübüdür. Kendine has bir futbol ve taraftar kültürü olan Fenerbahçe Futbol Takımı Türk gençlerindeki ilginin artmasıyla daha fazla sevilen bir kulüp olmuştur. Kulübün ilk açılış tarihine bakıldığında 1899 olarak geçse dahi çeşitli kapatılmalar ve engellemelerden dolayı bizlere 1907 olarak söylenmiştir. Aynı şekilde bu takımın kurulması da çeşitli yollardan geçilmesini gerektirdiğinden dolayı 1907 şeklinde bilmek mümkündür.

Fenerbahçe üç büyüklerin en son kurulan takımı olarak bilinir. Bunlardan ilki Beşiktaş,  ikincisi Galatasaray’dır. Beşiktaş ve Galatasaray gibi Fenerbahçe Futbol Takımı Osmanlı uyruklu kişiler tarafından kurulmuştur. Bu takımların kurulma hikayelerinin benzediği gibi Fenerbahçe Futbol Takımı bir grup gencin toplanarak ilgi alanlarına göre oyunlar veya sporlarla ilgilenmesiyle oluşturulmuştur. Oldukça zengin ve köklü bir hikayeye sahip olan takımda birbirinden yetenekli oyuncuların olması da artı puan olarak hanelerini doldurmuştur. Özellikle o dönem şartlarında yapılan çeşitli engellemelerden dolayı bu şekilde bir kulüp kurmak bir hayli zor görünmüştür.

Fenerbahçe Futbol Takımı Haberleri
Fenerbahçe Futbol Takımı Haberleri

Bu büyük takımın kurulmasının ardındaki hikayede oldukça dikkat çekici görünmektedir. 1907 yılında kurulan bu takımda mutlak hakimiyet rejimi ile oldukça zorluklar yaşamıştır. Bu kapsamda daha dikkatli ve devletle iş birliği içerisinde bir takım oluşturmak da dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almıştır. İlk kurulduğu ve kurulacağının düşünüldüğü yıllarda Fuat Hüsnü ile bir grup Türk gencinin toplanıp önce yabancı isim verme çabalarıyla başlamıştır. Bu hikayeden sonra çok fazla isim değişikliği olduğu görülmektedir.

İsim değişikliklerine bakılması gerekirse, önce Siyah çoraplılar futbol kulübü yani Black stockings F.C. şeklindedir. Daha sonrasında ise Kadıköy futbol kulübü olsun denilse de bu saray tarafından engellenmiştir. Bu şekilde değişen isimlerle birlikte gerçek ve takım ruhunu en fazla ifade eden bir isim verilmek istenmiştir. Asıl Fenerbahçe Futbol Takımı isminin bulunmasında önemli rol Ziya Bey, Ayetullah Bey, Enver Necip Bey’indir. Onlar bir araya gelip çeşitli istişarelerde bulunduktan sonra takımın Kadıköy semtinin güzelliklerini yansıtması için Fenerbahçe ismine sahip olmasını uygun bulmuşlardır. Aynı toplantıda amblemi de fenerin ışık saçması durumundan esinlenilen bir konudur.

Bütün bunların ardından tek kalan konu olan forma durumu da aynı şekilde zıt renklerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Bu anlamda formalara ilkbaharın renkleri ile kıskançlığın renkleri kullanılmıştır. Yani ilk başta renkler sarı ile beyaz olacak şekilde istenmiştir. Daha sonrasında ise tescillenen bir takım olan Fenerbahçe’nin sarı ile beyaz olan renkleri de sarı lacivert şeklinde değiştirilmiştir.  Bunun ardından artık Fenerbahçe Futbol Takımı için uzun ve yorucu bir yol başlamıştır. Çünkü takımın  köklü tarihinde hem Galatasaray hem de Beşiktaş ile ezeli rakiplik durumu vardır.

Bu durumun olması, takım içi huzura etki etse bile sonrasında yine toplanan gençler çeşitli başarılara imza atmayı başarmışlardır. 1911 ile 1912 yılları arasında namağlup bir şampiyonluğun alınmış olması takımın rakiplerinin gözünü korkuttuğu kanısına varmamızı sağlamıştır. Fenerbahçe’nin bu şampiyonluğu almasıyla beraber İngiliz ve Rum takımlarının şampiyonlukları da tamamen sona ermiştir. Bunların ardından kulübün itibarı da artmıştır. Aynı zamanda bunlardan sonra takım artık Fenerbahçe Futbol Takımı adını alma yolunda da ilerlemiştir.

Fenerbahçe futbol takımı, bu kariyerin sonrasında kendini tanıtan ve gücüyle rakipleri daha sahaya çıkmadan eleyenlerden olmuştur. Takım daha sonralarda kulübe daha fazla üye almış ve böylelikle de gücüne güç katmıştır.

Fenerbahçe’nin bu zamana kadar görülen haberlerinin incelenmesi gerekirse, üzücü ve hüzünlü bir Türk kulübü kurma hedefinin başarılı sonuçlanması şeklinde yorumlamaların yapılmasına olanak tanınmaktadır. Özellikle olumsuz şartların altında kazanılan başarılar sayesinde Fenerbahçe, adını tarihe kazdıran bir takım olmayı başarmıştır. Öyle ki işgal yıllarında da işgalci takımlara karşı kazanılan başarılar sayesinde ülkenin gururu olmuştur.

Şimdilerde resmi bir isimle yayın yapmaya devam eden Fenerbahçe Futbol Takımı hesaplarına ulaşmak artık daha kolaydır. Bunun en büyük nedeni gelişen dijitale hemen her takımın yaptığı gibi ayak uyduruyor olmalarıdır. Futbol dünyası için önemli olan takımla ilgili geçmişten bu yana birçok haber yapılmıştır. Çünkü Fenerbahçe Futbol Takımı Türk spor tarihi açısından en köklü takımlar arasındadır Takımın çeşitli şampiyonlukları ve daha birçok unsurun haberlerde görüldüğünden dolayı bu hususa özenli olunmuştur. Aynı zamanda ulusal ve uluslararası anlamda önemli şampiyonluklara imza atan takım Avrupa’da Türkiye’nin sembolü olmayı başarmıştır.

Tarihinde de önemli futbolcularla birlikte Türk futbolunu bir üst düzeye taşıyan takımlar arasında olmayı başarmıştır. Aynı şekilde spor medyasında büyük bir yankı uyandıran takım çeşitli transfer haberleriyle de gündem olmayı başarmıştır. Kulüp hem taraftar kitlesiyle hem direktör seçimleriyle he de çeşitli haberlerle geçmişinden bu yana dikkat çekmeyi başaranlar arasında yer almıştır. FB takımı ile ilgili güncel veya geçmiş haberleri okumak isteyenler için resmi adresler kurulmuş ve yayın yapılmaya başlanmıştır.

Fenerbahçe Futbol Takımının Başarıları ve Kupaları

Fenerbahçe futbol takımı başarıları ve kupaları ile de göz önünde bulunmayı başaran bir takım olmuştur. Fenerbahçe Futbol Takımı, Türk futbolunun önemli kulüplerinden biri olarak zengin bir başarı geçmişine sahiptir. Kulüp, Türkiye’nin en üst düzey futbol ligi olan Süper Lig’de birçok kez şampiyonluk yaşamıştır. Fenerbahçe Futbol Takımı, Türk futbolunda unutulmaz anılara sahip birçok oyuncunun yer aldığı kadrolarıyla taraftarlarını sevindirmiş ve rekabetin yoğun olduğu Türkiye futbolunda daima önemli bir rakip olmuştur. Türkiye Kupası ve Türkiye Süper Kupası gibi yerel turnuvalarda da Fenerbahçe’nin adı sıkça zirvede görülmüştür.

Uluslararası arenada da Fenerbahçe, Avrupa kupalarında mücadele etmiş ve önemli başarılar elde etmiştir. UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi gibi prestijli turnuvalarda boy gösteren Fenerbahçe, Türk futbolunu uluslararası platformda temsil etmiş ve başarılı performanslar sergilemiştir. Taraftar kitlesiyle ünlü olan Fenerbahçe Futbol Takımı, iç saha maçlarında atmosferiyle dikkat çekerken, ulusal ve uluslararası alandaki başarılarıyla da Türk futbol tarihinde iz bırakan bir kulüp olma özelliğini sürdürmektedir.

Spor kulübü ilk kurulduğu andan itibaren çeşitli başarılara imza atmış bir Türk futbol takımı adını almıştır. Ulusal düzeyde almış olduğu 3 Türkiye futbol şampiyonası, 6 milli küme, 19 süper lig,7 Türkiye kupası ile birlikte 9 Türkiye süper kupası şampiyonluğuna sahip olduğu görülmektedir. Türk futbol takımı için bu başarılar uluslararası alanda da ilk olmanın gururunu ülkemize yaşatmıştır. Özellikle 1959 yıllarından itibaren düzenlenen tüm maçlarda attıkları goller ve kazandıkları büyük başarılar sayesinde ilgi gören takımlar arasında yer almıştır.

Takımın ilk kazanmış olduğu kupaya bakılması gerekirse 5 Haziran 1910’da 3-1 yendiği Rum kulübü olan Strugglers yer almaktadır. Bu ilk ve aslında Türk tarihinde de en önemli kupalar arasında yer almaktadır. Bunların ardından 95 resmi lig ve kupa şampiyonluğuna imza atan Fenerbahçe Futbol Takımı her alanda ilerlemeyi başaran takımlar arasında yer almıştır.

Toplamda 93 özel kupa şampiyonluğu ile birlikte 188 kupaya sahip olan takım, bu kupalarla birlikte adını tarihin dip kıyılarına yazdırmıştır. Aynı şekilde adını böylelikle duyurmayı başaran takımın başarıları bunlarla da sınırlı değildir. Özellikle kazanmış oldukları kupalara bakılması gerekirse:

 • Balkan Kupası’ndaki şampiyonluk,
 • Türkiye Süper Lig içerisinde 19 şampiyonluk,
 • Türkiye Kupa şampiyonaları içerisinde toplamda 7 şampiyonluk,
 • Türkiye Süper kupasında 9 şampiyonluk,
 • İstanbul liginde 14 şampiyonluk,
 • İstanbul Cuma liginde 2 şampiyonluk,
 • İstanbul Şildi 4 şampiyonluk,
 • Türkiye futbol şampiyonasında 3 şampiyonluk,
 • Milli kümede 6 şampiyonluk,
 • Başbakanlık kupasında 8 şampiyonluk,
 • İstanbul kupalarında 1 şampiyonluk,
 • Atatürk kupasında 1 şampiyonluk,
 • Spor Toto kupasında 1 şampiyonluk,
 • Donanma kupasında  5 şampiyonluk,

Şeklinde oldukça yüksek skora sahip olan bir takımdır. Takım o zamandan beri yüksek rekabet içerisinde başarılarıyla adından söz ettirmeyi başarmıştır. Özellikle bilindik isimlerin de içerisinde olduğu bir takım kadrosuna sahip olan FB takımı, haberleri ile de adından söz ettirmeyi başarmıştır.

İlk kurulduğu andan itibaren  takım kendi içerisinde de başarıların öncüsü olmuş isimler, başarılı transferler ve daha birçok unsurun olmasıyla diğer takımların önüne geçmiştir. Oldukça fazla başarılara imza atmış olan takım, aynı şekilde Beşiktaş ve Galatasaray gibi takımların önüne geçmeyi başarmıştır. Takımın ilk teknik direktörü olan Hüseyin Dalaklı, takımın oluşturulmasında da en önemli role sahip olmuştur. Elbette yalnızca bunlarla sınırlı kalınmamıştır. Fenerbahçe Futbol Takımı tarihinde en uzun görevde kalan ve toplamda 6 dönem takımı yöneten Ignace Molnar ile en çok kupa kazanan teknik direktör Didi ve Todor Veselinovic’in de  8 şampiyonluğa sahip olduğu görülmektedir.  

Kısaca takımın başarıları da tesadüf değildir. Yalnızca tesadüfle değil iyi bir yönetim ve yüksek başarılı seçilen yeteneklerle birlikte takımın ilerlemesi sağlanmıştır. Öyle ki en düşük 29 en yüksek 93 puanla oynanan maçlarda skorları artırmış bir takım olmayı başarmıştır. Takımın çeşitli başarıları dışında ilkleri de vardır.

Bunlardan ilk lig maçı, Fenerbahçe Futbol Takımı ile Ankaragücü maçıdır. Maç 3-1 tamamlanmıştır. Daha sonra ilk Türkiye kupası maçı Adana Demirspor ile yapılmıştır. Maç 2-1 bitmiştir. İlk Avrupa kupası maçında da Csepel ile oynamış ve berabere tamamlamıştır. Bunların yanı sıra takımın en farklı lig, Türkiye kupası ve Avrupa galibiyetleri de vardır. Bunlarda da rakip takımlara yüksek oranla gol atmıştır. Bunlar, takımın ne kadar iyi bir skor tablosuna sahip olduğunu gösteren en önemli etkenler arasındadır.

Fenerbahçe Efsanevi Oyuncular

Her takımın olduğu gibi Fenerbahçe futbol takımı da efsanevi birçok oyuncuya sahiptir. Bu oyuncular genellikle hem taraftar tarafından çokça sevilen hem de çok gol atan kişiler olmuştur. 1920’li yıllardan günümüze kadar adından söz ettirmeyi başaran bu oyunculara genel olarak bakmak gerekirse:

 • Lefter Küçükandonyadis, 1947-1964 yılları arasında 215 gol atmıştır.
 • Melih Kotanca, 1938-1948 yıllarında 172 gol,
 • Alex de Souza, 2004-2013 yıllarında 171 gol,
 • Aykut Kocaman, 1988-1996 yıllarında 167 gol,
 • Naci Bastoncu, 1934-1947 yıllarında 162 gol,
 • Cemil Turan 1972-1981 yılları arasında 127 gol,
 • Fikret Arıcan 1928- 1947 yıllarında 109 gol,
 • Ogün Altıparmak, 1963-1971 yılları arasında 89 gol,
 • Şeref Has, 1955-1969’da 89 gol,

Semih Şentürk 2000-2013 yıllarında 86 gol atarak Fenerbahçe Futbol Takımıtarihinde önemli bir yere sahip olmuştur. Takım bu yönüyle adından söz ettirmekle kalmayıp yaptığı çeşitli transferlerle göz önünde olan takımlardan biri olmayı başarmıştır

Örneğin takımda yer alan Volkan Demirel gibi isimler 17 yıl boyunca takımda kalmış ve birçok kez takımını gururlandırmıştır. Aynı şekilde toplamda 525 maça katılmıştır. Bunlarla da sınırlı kalmayıp takımın kendi içerisindeki başarıları tüm ülkenin gururu olmalarını sağlamıştır. Geçtiğimiz aylarda neredeyse tüm dünyanın gözünün üstünde olduğu Arda Güler isimli genç bir oyuncuya sahip olmuşlardır. Fakat daha sonrasında Arda Güler Temmuz 2023 tarihinde Real Madrid’e transfer edilmiştir.

 Kısacası takım bu başarılarla birlikte hem adından söz ettirmiş hem de gurur kaynağı olmayı başarmıştır.

Fenerbahçe Taraftar Kültürü

Fenerbahçe de diğer takımlar gibi büyük bir taraftara sahiptir. Öyle ki maçı olduğunda  tribünleri dolduracak düzeyde bir taraftara sahiptir. Taraftarların diğer takımlardaki gibi kendilerine buldukları çeşitli isimleri, kurdukları dernekleri ve daha birçok önemli unsurları da bulunmaktadır.

Zaman zaman adını çeşitli şiddetlerle veya kötü durumlarla andığımız bu taraftar grubunun kendi içinde Genç Fenerbahçeliler adını aldığını görmek mümkündür. Aynı şekilde bir derneğe sahip olan bu kulüp, maçlar esnasında da tezahüratlarla takımın yanında olduklarını belirtmektedirler. Genç Fenerbahçeliler, takımın desteklenmesinde önemli bir yere sahiptir. Bu grup kendi içinde 10 farklı alt gruba da sahiptir. Her yaştan insanların katılması için hazırlanan çeşitli grupların taraftarlar açısından önemli olduğunu bilmek mümkündür.

Genç Fenerbahçeliler grubunun yöneticisi ve kurucusu olarak görülen isim Sefa Reis ismiyle bilinen Sefa Kalıya’dır. Sefa Kalıya, 13 Ocak 2016 yılında ölmüştür. Daha sonrasında grupların yönetiminde farklı isimleri görmek mümkün hale gelmiştir. GFB yani Genç Fenerbahçelileri temsilen 3 kılıç kullanılmıştır. Bu üç kılıç asaletin, adaletin ve cesaretin sembolü olup takımın güçlenmesi konusunda önemli bir yere sahip olmuştur. Bu grubun Türkiye’de 45 üniversitede üyeleri olmasının yanı sıra 18 farklı ülkede de üyeleri bulunmaktadır.  Bu ülkeler, Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, İngiltere, Fransa, Hollanda, Almanya, Kosova, Makedonya, Moldova, Rusya, İsveç, İskoçya, İsviçre, Yunanistan şeklinde sıralanabilmektedir.

Unutulmaz Anlar ve Maçlar

Fenerbahçe Futbol Takımı tarihinde unutulmayan ve hafızalara kazınan çeşitli maçlara da sahiptir. Bu maçlar, takım kültürünün de öne çıkmasını sağlamıştır.  Bunlar genel itibariyle en farklı kupa galibiyetleri şeklinde sunulabilmektedir. Bütün bunların dışında mağlubiyetlerde takımın ve taraftarların unutamadığı anları oluşturmuştur. Bunlar, lig, Türkiye kupası ve Avrupa mağlubiyetleri şeklindedir.

Aynı şekilde 1967-68 yıllarında toplamında 5 kupa kazanılarak rekora imza atılması sağlanmıştır. Bununla birlikte takım bir sezonda en az gol yiyen takımlar arasındadır. Yine en çok kupa kazanan Türk takımı da Fenerbahçe olmuştur.

Genel manada turnuvalara ve istatistiklerine bakılacak olursa Fenerbahçe oldukça başarılı bir takım olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle her sezonda adını duyuracak transferlere ve çeşitli başarılara imza atan Türk takımlarından olmuştur.  Hemen her zaman ve çoğu zamanlarda da galibiyete sahip olması sayesinde anılmaktadır.

Takım için unutulmaz anlardan biri Aykut Kocaman ile uyumsuzluk yaşayan takım efsanelerden biri olan Alex de Souza’nın takımdan ayrılmasıdır. Fakat elbette bu uyumsuzluk sonunda Alex de Souza takımdan ayrılırken takımını ne kadar çok sevdiğini  de dile getirmiştir. Kısacası Fenerbahçe tarihinde birbirinden farklı ve önemli durumların olduğu görülmüştür.

Fenerbahçe Kulüp İkonları

Fenerbahçe futbol takımı, diğer takımlar gibi kulüp içinde çeşitli ikonlara sahip bir takımdır. Takım genel manada önemli  bir taraftar kitlesiyle beraber farklı yapıya sahiptir. Daha önceden de belirtildiği üzere FB futbol takımı belirli ikonlara sahip olmasıyla tanınır. Fenerbahçe Spor Kulübü, tarihinde yer almış birçok futbol ikonuyla anılmaktadır. Bu ikonlardan biri, Türk futbolunun en büyük kalecilerinden biri olan Volkan Demirel’dir. Uzun yıllar boyunca Fenerbahçe formasını giyen Volkan, hem ulusal hem de uluslararası arenada elde ettiği başarılarla kulüp tarihinde unutulmaz bir yer edinmiştir. Kaptanlık özelliğiyle de bilinen Volkan Demirel, Fenerbahçe’nin zorlu mücadelelerinde liderlik yaparak takımına önemli katkılarda bulunmuş ve sarı-lacivertli renklere olan bağlılığıyla taraftarların gönlünde taht kurmuştur.

Bir diğer Fenerbahçe ikonu ise, Türk futbolunun efsane isimlerinden biri olan Alex de Souza’dır. Fenerbahçe’ye transfer olduğu 2004 yılından itibaren takımın kilit oyuncularından biri olan Brezilyalı futbolcu, teknik yetenekleri, gol atma becerisi ve liderlik özellikleriyle kulüp tarihinde unutulmaz bir iz bırakmıştır. Fenerbahçe forması altında Süper Lig şampiyonlukları yaşayan Alex, aynı zamanda Türkiye Kupası ve Türkiye Süper Kupası gibi önemli kupalara da katkı sağlamış, Fenerbahçe taraftarları tarafından büyük bir sevgi ve saygıyla anılmaktadır.