Fenerbahçe Kupa Sayısı

Fenerbahçe kupa sayısı olarak ülkemizin en başarılı takımı olma özelliğe sahiptir. Futbol branşında bu konuda ikinci olan takım, mücadele ettiği tüm branşlar toplandığında sadece ülkemizin değil dünyanın en büyük spor organizasyonlarından birisi olduğunu herkes kabul ediyor. Mücadele ettiği her turnuvada ve branşta fb kupaları almak için mücadele edeceğini tüm sporcular biliyor.

Her ne kadar son yıllarda yaşanan kötü olaylar, otobüs kurşunlanması, takımın son anda şampiyonlukları kaçırması, kumpas davası gibi durumlar takımın şampiyonluklardan uzak kalmasına neden oluyor. Fenerbahçe kupa sayısı olarak uzun yıllar ülkemizin en başarılı takımı olarak kaldı ancak son yıllarda bunu ezeli rakibi Galatasaray’a kaptırdı.

Her ne kadar fb kupa sayısı olarak son yıllarda verimsiz bir dönem geçiriyor olsa da takımın tarihi bu boşluğu doldurma konusunda ciddi bir anlam ifade ediyor. İlk olarak size takımın toplam resmi ve gayri resmi olarak kabul edilen dönemde elde ettiği kupaları aktarmaya çalışacağız. Daha sonra başarılı dönemlerini ve kuruluşundan bu tarafa elde ettiği tüm şampiyonlukları paylaşmaya çalışacağız.

Futbol Takımı Kupa Sayısı      

Fenerbahçe kupa sayısı olarak futbol branşında ülkemizde profesyonel liglerde en çok kupa kazanma başarısına sahip olan ikinci takımdır. Tabi bu iki farklı dönem olarak kabul ediliyor. TFF tarafından 1959 yılında 1. Lig adında resmi bir lig kurması ile birlikte bundan önce oynanan turnuvalarda elde edilen şampiyonluklar kabul edilmemiştir. Bu sebeple iki farklı yapı olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Fenerbahçe Kupa Sayısı
Fenerbahçe Kupa Sayısı

1959-1960 yani ligin ilk sezonunda şampiyon olarak tamamlayan Fenerbahçe, bu konuda elde ettiği 19 şampiyonluk ile ikinci en çok şampiyon olan takım olma özelliğine sahiptir. Diğer kazandıkları kupalar şu şekildedir. ,

 • Süper Lig (19)
 • Türkiye Kupası (7)
 • Türkiye Süper Kupası (9)

Bu kupalara bakıldığı zaman Fenerbahçe kupa sayısı 35 olarak karşımıza çıkacaktır. Ancak fb kupaları sıralamasında daha fazla kupa olduğunu müzeye giden herkes görecektir. Bunun dışında sarı lacivertli ekibin birçok takımla mücadele ettikleri özel ligler ve kupalar bulunuyor.

Hatta bu konuda FB kupa sayısı için TFF ile davalıktır. Bu konuda özel araştırmalar yapılmış ve uzun yıllardır bu yanlış olayın düzeltilmesi için şampiyonlukların sayılması gerektiği konusunda başvurusu bulunuyor. Bu konuda TFF tarafından herhangi bir net bilgi bulunmuyor olsa da önemli gelişmelerin yaşanacağı biliniyor.

Fenerbahçe Kupa Sayısı ile Son 10 Yılda Kaç Kupa Aldı?

Fenerbahçe kupa sayısı konusunda tarihinde çok sayıda özel başarıya imza atmış olmakla birlikte bu dönemlerden bazıları çok verimsiz geçmiştir. Bu konuda belki de en kötü dönem son 10 yıllık aralık olduğunu söylemek doğru olacaktır. 2013-14 sezonundan başlayarak kabul edilecek olan bu dönemde sadece 1 şampiyon elde edilmiş olması dikkat çekiyor. Bu 10 yıllık dönemde elde edilecek bir şampiyonlukta takımın armasının üzerinde 4 yıldız eklenecekti. Ancak bu dönem bir türlü gerçekleşemedi.

Bu dönemde takım 5 sefer ligi ikinci olarak tamamlamayı başarmış olsa da takım taraftarlarını gerçek anlamda memnun edemediğini söylemek doğru olacaktır. Fenerbahçe kupa sayısı olarak bu dönemde Türkiye Kupasını sadece 2022-23 yılında bir kez kazanmayı başardı. Yani bu dönemde 2014 yılında alınan Türkiye Süper Kupa başarısını da sayarak toplamda 3 kupa aldıklarını söylemek doğru olacaktır.

Sarı lacivertli ekip özellikle Aziz Yıldırım’ın başkanlığı bırakıp ardından Ali Koç’un başkanlığı dönemde finansal anlamda kendini düzeltme için çalışmalar yürütmesi, yanlış futbolcu transferleri ve aynı zamanda yanlış teknik direktör seçimleri sebebiyle özellikle son düzlükte şampiyonluktan uzakta kaldı.    

Fenerbahçe 1907’den beri kaç kere şampiyon oldu?  

Fenerbahçe kupa sayısı konusunda 1907 yılından itibaren yarıştığı birçok kulvarda önemli başarılar altına imza atmayı başardı. Bunların bazıları günümüzde TFF tarafından sayılmadığı için takım özel olarak hazırladığı dosya ile dava açmıştır ve bunun sonuçlanmasını bekliyor. Fb kupaları müzede durmasına ve TFF’in adına lig düzenlediği isimlerin o dönemde mücadele etmesine rağmen sayılmamasını kabul etmek istemiyor. O dönem elde edilen başarıları şu şekilde sıralamak doğru olacaktır.

 • Türkiye Futbol Şampiyonası (3)
 • Milli Küme (6)
 • Başbakanlık Kupası (8)
 • Spor Toto Kupası (1)
 • Atatürk Kupası (1)
 • İstanbul Futbol Ligi (3)
 • Cuma Ligi (2)
 • İstanbul Futbol Ligi (3)
 • İstanbul Kupası (1)
 • General Harrington Kupası (1)
 • Donanma Kupası (4)
 • TSYD Kupası (12)

Takımın müzesinde bulunan tüm kupalar bu şekilde sıralanıyor. Bunun yanında başka branşlarda elde edilen birçok başarıda bulunuyor. Ancak bu kupalardan bazıları TFF tarafından resmi şampiyonluk sayısı olarak kabul edilmiyor. 1959 yılından önce sadece Beşiktaş’ın iki şampiyonluğu o dönem Avrupa’da ülkemizi temsil etmesinden dolayı kabul ediliyor.

Fenerbahçe En Başarılı Teknik Direktörler

Fenerbahçe kupa sayısı artırırken en büyük etkiyi teknik direktörlerin yaptığını söylemek doğru olacaktır. İlk şampiyonluğunu 1959 yılında elde eden Fenerbahçe’nin maçında Macar teknik adam Ignac Molnar yer alıyordu. 2001 yılında elde edilen şampiyonluğa kadar takımın tüm şampiyonlukları yabancı hocalarla oldu. Mustafa Denizli bu anlamda ilk yerli teknik direktör olarak dikkat çekti.

Fenerbahçe’nin son şampiyonluğunda takımın başında Ersun Yanal vardı. Şimdiye kadar Fenerbahçe’de teknik direktörlük yaban isimler arasında en çok 2 şampiyonluk yaşayan teknik adamlar var. Bunları şu şekilde saymak doğru olacaktır.

Mustafa Denizli, Didi, Ignac Molnar, Branko Stankovic, Todor Veselinoviç, Tomislav Kaloperaviç gibi isimler sarı lacivertli ekiple şampiyonluk yaşayan teknik adamlardır. Tek şampiyonluk yaşayan isimler arasında Lazslo Szekely, Miroslav Kokotiviç, Oscar Hold, Traian Ionescu, Perreira, Zico, Aykut Kocaman, Mustafa Denizli ve Ersun Yanaldır.

Fenerbahçe Şampiyonluklarında Etkili Olan Futbolcular

Fenerbahçe kupa sayısı artmasında bu isimlerin başarısı bulunuyor. Tabi bu başarıda teknik direktörler kadar futbolcularında önemli başarıları bulunuyor. Fenerbahçe tarihinde toplamda 16 kez süper lig kol kralı çıkarmıştır. Bunların arasında en sonuncusu 2022-23 sezonu gol kralı Enner Valencia’dır.

Sarı lacivertli takımda en çok maça çıkan isim 570 maç ile Müjdat Yetkiner olarak öne çıkıyor. Onu Volkan Demirel takip ediyor. Bu anlamda en çok maça çıkan yabancı futbolcuysa 341 maç ile Alex de Sozua olarak öne çıkıyor.

Fenerbahçe kupa sayısı artarken atılan gollerin büyük önemli var. Her ne kadar bu konuda TFF tarafından 1959 öncesi şampiyonluklar kabul edilmese de futbolcu istatistikleri bulunuyor. 215 gol ile Lefter bu anlamda ilk sırada yer alıyor. Yabancı futbolcular arasında Alex de Souza 171 gol ile ilk 10 içerisinde yer alan tek isim olarka görülüyor. 100 gol barajını aşan sadece 7 futbolcu olması dikkat çekiyor.

Fenerbahçe Avrupa Kupalarında en çok gol atan isim 15 gol ile Alex de Souza olarak öne çıkıyor. Fenerbahçe kupa sayısı artmasında bu göllerin bir faydası olmasa bile önemli zaferlerin altında bu ismin artısı önemli kabul ediliyor. Avrupa Kupalarında 88 kez Fenerbahçe formasını giyen Volkan Demirel bu anlamda en üst sırada yer almasıyla dikkat çekiyor.