Beşiktaş Kadrosu

1903 yılından günümüze kadar çeşitli  oyuncuların transferleri, giden ve kalan oyuncularla zenginleşen Beşiktaş Kadrosu, futbol tarihinde önemli bir yere sahip olmayı başarmıştır. Aynı şekilde çeşitli maçlardaki başarılı geçmişi takımın ön plana çıkmasını sağlayan önemli etkenlerdendir.

Beşiktaş Kadrosu, bu zamana kadar gelmiş geçmiş iyi oyuncularıyla birlikte futbol tarihinde kendini tanıtmayı başaran üç büyükten biridir. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş çatışmaları ile transferlerin de oldukça hareketli olduğu gözle görülür şekilde ortadadır. Yerli ve yabancı birçok futbolcudan oluşan kombinasyon ile başarılara imza atan takım, sert mücadeleleri ile tanınmaktadır. Aynı şekilde orta sahadaki top hakimiyetinin yüksek olması, başarılı pas vuruşları gibi çeşitli özellikler başarılı futbolcular ile gerçekleşen durumlar arasında yer almaktadır.

Beşiktaş kadrosu ve taktikleri incelendiğinde genellikle forvete güçlü futbolcu yerleştirmek ve daha sonrasında da hücumu artırmak yönündedir. Aynı zamanda defansta da durumu kontrol altına almak takımın önemsediği unsurlar arasındadır.

Beşiktaş Kadrosu
Beşiktaş Kadrosu

Takım kadrosu oluşturulurken de genel manada bu konuların önemsendiği görülür. Eğer gerekliyse takımın ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulan bir transfer sözleşmesi hazırlanır ve uygun futbolcuların alınması desteklenir. Tüm bunlardan sonra alınan futbolcularla geliştirilen stratejiler yenilenir ve sezon boyunca gerek lig gerekse kupa maçlarında mücadelelerin zorluklarının aşılması sağlanır. Bütün bunlar sayesinde maçlarda yenilgilerin olmaması ve daha sonrasında da yüksek galibiyet oranlarının yakalanması kaçınılmaz hale gelir. Kısacası Beşiktaş kadrosu oluşturulurken  genel manada hazırlanan stratejik tablonun göz önünde bulundurulması önemli konular arasındadır. Bu stratejilere uygun şekilde seçilen takım üyeleri ile dev takım tüm maçları kazanmak adına maçlara yüksek motivasyonlu olarak katılmaktadır.

Beşiktaş Futbol Kulübü

Beşiktaş Kadrosu, oldukça köklü bir geçmişe sahip olan önemli bir kulüptür.  Tescil edilen ilk spor kulübü olması, çeşitli teşviklerle önce gençlerin sonra tüm dünyanın gözde takımı olmasını sağlamıştır. Başlangıçta jimnastik ile uğraşan gençler için önemli bir alan olan Beşiktaş jimnastik futbol kulübü, siyah beyaz renkleriyle gönüllerde taht kurmayı başarmıştır. 1903 yılında kurulan kulübün tescillenmesi 26 Ocak 1911 tarihinde olmuştur. İlginin de git gide arttığı bilinen takımın merkezi Akaretler olarak seçilmiştir. İçerisinde güreş, halter, ağırlıklı ağırlıksız çeşitli jimnastik sporlarının yapıldığı bilinen kulüp içerisinde çeşitli branşların olduğu da görülmektedir.

O dönemin şartlarında engellerle karşılan Beşiktaş Jimnastik Kulübü, bu engellere rağmen başarılı olmuş ve çeşitli alanlarda gelişmiştir. Kulüp, Fuat Balkan ve Mazhar Kazancı önderliğinde gençlerin ilerleme alanı haline gelmiştir. İlk zamanlarda siyasi sorunlardan dolayı toplanmaların yasak olması, gençleri engellese dahi yine de sonunu getirmemiştir. Birçok gencin saraya yakın olması ve futbol gibi o zamanlarda yasaklanan sporların yapılmaması onların serbest kalmasını sağlamıştır. Bütün bunlardan dolayı desteklenen sporcular, günümüzde de kendi içinde farklı branşlarda devam etmektedirler.

Beşiktaş Kadrosu bu köklü geçmişi sayesinde günümüzde önemli bir yere sahiptir. Şuan futbol ile anılsa dahi aslında basketbol, voleybol gibi alanlarda da faaliyetlerine devam etmektedir. Beşiktaş’ın aynı zamanda tanıdık ve efsanevi bir kadrosunun bulunması rakiplerinden ayrışmasına destek olmaktadır.

Başlangıçta Bereket Jimnastik Kulübü olarak sportif faaliyetlere devam eden kulüp, daha sonrasında ilginin artmasıyla daha fazla kişinin buluştuğu ortak alan haline gelmiştir. Bölge değiştirdikten sonra ismini Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü ismini alan takım, jimnastik, güreş, boks gibi sporların yapıldığı bir yer olmuştur.

Siyah ve beyazın asilliğini taşıyan takım, başlarda herhangi bir renge ihtiyaç duymasa dahi daha sonralarda rozet taşımanın gerekli olduğunu düşünmüş ve bir rozet hazırlamıştır. Bu rozette kullanılan renkler yine kırmızı, siyah ve beyazdır. Bu renkler Beşiktaş’ın zıt iki ana rengi benimsemesiyle seçilmiştir. 1906’da yapılan ilk rozette Beşiktaş Arapça şekilde yazılırken J ve K harfleri de kullanılmıştır. Aynı şekilde Konstantinopolis’te yapıldığına dair bir yazı da mevcut olmuştur.

Resmi futbol kulübünün kurulması ise jimnastikçilerin futbola ilgilerinin artmasıyla birlikte meydana gelmiştir. Özellikle Beşiktaş Kadrosu kulübünün yakınlarında kurulan Vadiçeşme ve Basiret takımları takımın kurulmasına teşvik vermiştir. 1911 yılında Vadiçeşme oyuncuları Beşiktaş’a katılmış ve ardından da resmi olarak kulüpte faaliyetlerin gerçekleştirilmesi sağlanmıştır. Bu durum aslında Şeref Bey’in Beşiktaşlı gençlerin kendi aralarında oluşturduğu toplanmaların tek çatı altına getirilmesi amaçlarıyla oluşturulmuştur. Balkan savaşı ve Dünya savaşından sonra neredeyse yok denecek kadar az hale gelen sportif faaliyetler,  daha sonrasında yeniden canlanarak hızla devam etti. Günümüzde de BJK takım kadrosu oldukça ilgi çeken bir yapıya sahiptir. Bu anlamda yeni transferlerin veya giden oyuncukların bilinmesi için haberlerin yakından takip edilmesi önemli konular arasında yer almaktadır.

Beşiktaş Kadrosuna Genel Bakış

BJK kadro bakımından da diğer takımların önüne geçmeyi başarmıştır. Kadrosunun incelenmesi gerekirse bir alanda birden çok futbolcunun yer aldığı ve her birinin de birbirinden yetenekli olduğu gözle görülür şekilde ortadadır. A takım içerisinde yer alan futbolcuların incelenmesi gerekirse:

Kaleciler:

Mer Günok, Ersin Destanoğlu, Utku Yuvakuran,  Göktuğ Baytekin’dir.

Defans:

Valentin Rosier, Umut Meraş, Emrecan Uzunhan, Arthur Masuaku, Tayfur Bingöl, Tayyip Talha Sanuç, Onur Bulut, Omar Colley, Daniel Amartey, Eric Baily’dir.

Orta Saha:

Necip Uysal, Gökhan İnler, Demir Ege Tıknaz, Rachid Ghezzal, Salih Uçan, Gedson Carvalho Fernandes, Amir Hadziahmetovic, Emrecan Bulut, Jean Onana, Alexander Mark David Oxlade Chamberlain, Milot Rachica, Bakhtiyor Zaynutdinov’dur.

Forvet kısmında yer alanlar ise:

Cen Tosun, Emirhan Delibaş, Vincent Aboubakar, Semih Kış-lıçsoy, Jackson Muleka, Ante Rebic şeklindedir.

Beşiktaş Kadrosu bu kadrosuyla birlikte ön plana çıkarken bir yandan da geçmişten bu yana taşımış olduğu sorumluluklarla ayakta kalmıştır.  Değişen ya da gelen yeni transferler Beşiktaş taraftarlarına sunulmaktadır. Burada yer alan bilgilerle birlikte erişim sağlama şansını bulmak mümkündür.

Beşiktaş Kadrosu ilk kurulduğu andan günümüze kadar hemen hemen her zaman kadrosuna önem vermiş bir takımdır. Bu sebepten ötürü takımın kadrosu belirlenirken oynayacak olan futbolcuların daha öncesindeki skorlarına ve daha birçok unsura bakılır. Genç yetenekleri de bir hayli önemseyen Beşiktaş Kadrosu bu konuda rakiplerinden ayrılan bir BJK kadro sahibidir. Teknik direktörler bu konuda analizlerini iyi bir şekilde yaptıktan sonra transfer işlemlerini gerçekleştirmek üzere harekete geçmektedir. Bütün bunlar takım geleceği açısından önemli unsurlar arasındadır.

Beşiktaş Yıldız Oyuncuları

Beşiktaş uzun bir kültüre ve geçmişe sahip olmasından dolayı yıldız oyuncuları içerisinde barındırmaktadır. Takım geçmişten günümüze birçok oyuncuya sahip olmuştur. Aynı zamanda içerisinde yer alan çeşitli stratejilerle beraber kadrosu gelişmiş bir takımdır. Takım içinde sürekli olarak desteklenen gençler sayesinde sorunsuz bir başarı hikayesi ortaya konulmuştur. Beşiktaş bu tarz unsurları bir hayli fazla önemsediği için konuyla ilgili sorunları sezon başlarında hazırlayıp transferleri nasıl yapacağını belirlemektedir.

Gelmiş geçmiş en iyi ve en değerli futbolcuların incelenmesi gerekirse, tarihin en iyi golcü takımların da olduğu görülmektedir. Bu oyuncuları attığı gollerle birlikte incelemek önemli unsurlar arasındadır.

  • Filip Holosko, 190 maç-54 gol,
  • Metin Tekin, 231 maç-60 gol,
  • Cenk Tosun, 142 maç-64 gol,
  • Sergen Yalçın, 276 maç-74 gol,
  • Ali Gültiken, 191 maç- 77 gol,
  • Ertuğrul Sağlam, 191 maç-82 gol,
  • Bobo, 211 maç- 87 gol,
  • Oktay Derelioğlu, 193 maç- 89 gol,
  • Mehmet Özdilek, 442 maç- 142 gol,
  • Feyyaz Uçar, 237 maç- 147 gol,

Şeklinde sıralanan yıldız oyuncular listesi, bu oyuncuların futbol tarihinde Beşiktaş’taki rollerini açığa çıkarmaktadır. Beşiktaş en köklü takımlardan biri olmasının yanında kadrosunun da mükemmel bir strateji ile hazırlanması sayesinde de ön plana çıkar. Bütün bunlar sayesinde takımın kazanan olduğu görülmüştür.  Bu oyuncuların dışında Metin Oktay, Tanju Çolak gibi isimlerin de olduğu görülürken oyuncuların kazanmadaki büyük rol olduğu da aşikardır. Beşiktaş tarihinde bir iz bırakan bu oyuncular sayesinde takım ruhunun benimsendiği unutulmaz bir Beşiktaş oluşturulmuştur.

Beşiktaş’ın Genç Yetenekleri

Beşiktaş, genç yetenekleri büyük bir umut kaynağı olan takımlar arasındadır. Bunun en büyük belirleyicilerinden biri ilk başta jimnastiğin geliştirilmesi için açılan Bereket Jimnastik kulübü adıyla açılmasından anlaşılabilmektedir. Beşiktaş Kadrosu köklü geçmişinin içerisinde gençleri içerisinde bulunduran önemli bir takım olmuştur. Özellikle genç futbolculara alan açan ve gelişmelerine izin veren bir takım olmayı başarmıştır.

Tarihinde birçok genci içerisinde bulunduran ve bundan dolayı da ön plana çıkan takım, Türk futbolu için de önemli bir yapıya sahiptir. Bunun en önemli göstergesi aldığı oyunculardır. Bunlara bakılması gerekirse, Tolga Zengin, Oğuzhan Özyakup, Cenk Tosun gibi isimlerin yer aldığı görülür. Aynı şekilde Beşiktaş’ın altyapısından gelen ve A takıma kadar güzel bir futbol kariyerine sahip olan birçok futbolcu vardır. Bu futbolcular Beşiktaş Kadrosu ne kadar genç futbolculara önem verdiğini göstermektedir.

Şuanda da Beşiktaş içerisinde birçok genç oyuncunun bulunduğu görülmektedir. Bu anlamda Muhammed Demirci, Eslem Öztürk, Serdar Özkan, Atınç Nukan ve daha birçok ismin de içinde bulunduğu tablo karşımıza çıkmaktadır. 2023 yılında da Beşiktaş Kadrosu genç yetenekleri kadrosunda bulundurmayı hedeflediği aşikar. Aslında bütün bunların en önemli sebeplerinden bir tanesi, gençlerin önünü açmak ve ardından da kaliteli bir spor prensiplerini ortaya çıkarmaktır. Aynı şekilde futbolcuların daha en küçük yaştan itibaren alınarak geliştirilmesi takımın gelişmesi konusunda önemli etkenler arasındadır.

Takımdaki her bir futbolcu uzun yıllar kalıp burada kendilerini daha fazla geliştirmeyi başarmışlardır. Aynı zamanda Beşiktaş’ın hem Türkiye hem de uluslararası alanda daha fazla galibiyetleri alması da bu sayede sağlanmıştır. Beşiktaş ve Beşiktaş Kadrosu yönetiminde yer alan kişilerle beraber üst düzey futbolcuların alınması sağlanarak takımın genişletilmesi önemsenmiştir.

Transfer Edilen ve Ayrılan Oyuncular

Her takımda olduğu gibi BJK takım kadrosu içinde de zaman zaman ayrılma ya da transfer edilme durumları yaşanmaktadır. Bu takımın gelişmesi konusunda önemli işlemlerdendir. Yakın zamanda alınan oyuncuların yanında giden oyuncuların olduğunu bilmek de gelişmenin öncüsü olmaktadır. Gerek yeni sezonda gerekse önceki sezonlarda hemen hemen tüm mevkilerde değişikliklerin yapılması sağlanmıştır. Bu değişiklikler sayesinde takımın daha iyi hale getirilmesi amaçlanmıştır.

Pascal Nouma’dan Hikmet Çapanoğlu gibi isimlere gelenler olurken aynı şekilde birçok kişi de gitmiş ve geçtiğimiz yıllarda kadro tamamen yenilenmiştir. Yenilemelerle birlikte daha farklı ve güçlü bir Beşiktaş Kadrosu oluşturulması amaçlanmıştır. Özellikle kadrodaki eksikliklerin nerede olduğunu bulmak ve daha sonrasında bunların yerine daha iyi futbolcuların koyulması sağlanmaktadır.

Beşiktaş Kadrosu, bu değişiklikleri yaparken her zaman olduğu gibi genç futbolcuların olmasına özen gösteren takımlar arasında yer almaktadır. Bütün bunların yanı sıra takımın içerisindeki futbolcuların değişmesi, orta saha, defans, kale alanları ve forvette daha güçlü bir takım oluşturmanın en önemli unsurları arasındadır. Köklü bir geçmiş ve yüksek deneyimle geçmişten beri sportif faaliyetler gösteren Beşiktaş Kadrosu katılan futbolcularla daha da zengin bir takım olmayı başarmıştır.

2023 Sezonu Hedefleri

Yeni yıla girilirken futbol takımları için de hedeflerin koyulması oldukça önemlidir. Takımlar kendi stratejileriyle birlikte oyuncu değişiklikleri veya teknik direktör değişimi istemine gidebilir. Bunun için Beşiktaş da 2023 sezonu hedeflerini açık bir şekilde ortaya koydu. Daha sonrasında ise galibiyetlerin veya mağlubiyetlerin takımı nasıl etkileyebileceğini belirlemek amacıyla çeşitli unsurları belirleyerek sorun yaşamamak sağlanır.  Daha sezonun en başında hedef futbolcuların belirlenmesi ve daha birçok unsurun sorunsuz hale getirilmesi sağlanarak takımların sezon için yaşayabilecekleri de ortaya konur.

Beşiktaş Kadrosu bütün bu unsurları göz önünde bulundurarak sezon boyunca yüksek başarıyı önemseyen takımlar arasında idi. Bu hedefler incelenerek de takımın ilerleyişindeki sorunların çözülmesi sağlandı.

Her yeni sezon takımların geliştirilmesi konusunda önemli bir yere sahiptir. Genellikle yeni sezon hedefleri oluşturulurken takım içi konuşmalar, çeşitli düzenlemeler ve oyuncu değişiklikleri yapılır. Yapılan bu değişiklikler sonrasında takımın geleceği daha parlak hale getirilir. Günümüzde de sosyal medyadan takip edilebileceği gibi Beşiktaş, geleceği güzel görünen oyuncularla birlikte farklı bir stratejiyi benimsemektedir. Bu stratejiyle birlikte de sezon hedefleri ortaya çıkmaktadır.

Öncelikle sezon hedeflerinin başlı başına kazanmak üzerine oluşturulduğu belirtilebilir. Bu anlamda Beşiktaş’ın 2022- 2023 yılları içerisinde Spor Toto Süper Lif ile Ziraat Türkiye Kupası’nda aradıklarını bulamadı denebilmektedir. İlk başlarda şampiyonluklarla başlayan bu süreçte özelikle ikinci yarıda başarı hedeflense dahi bu hedeflere ulaşılamadı. Çeşitli transferlerle başlayan süreçte Beşiktaş da Valerien Ismael ile sezonu açtı. Takım, daha önceki performansına ulaşmak için Şenol Güneş’e emanet edildi. Daha sonrasında ise deneyimlerine güvenilen Şenol Güneş ile de beklentilerin karşılanmadığı açıklandı. Bununla birlikte 78 puanla 3. Sırada sezonu tamamlayan Beşiktaş, son 16 turunda Ziraat Türkiye kupasına veda etmek zorunda kaldı.

2023 sezonunda iki teknik direktörle çalışmalarına devam eden takımda Valerien Ismael yönetiminde ikan 5 galibiyet, 4 beraberlik, 2 yenilgi yaşadı.  Daha sonrasında ise kendisiyle yolları ayırma kararı alınıp Şenol Güneş yönetimine dönüldü. Güneş yönetiminde iken ise 18 galibiyet, 5 beraberlik ve 2 mağlubiyet yaşandı. Fakat yine de başarı tam olarak yakalanamadı.

İç saha konusunda en başarılı 2. Takım olmayı başaran Beşiktaş hanesine en çok puan yazdırdı. Aynı zamanda derbilerde toplamda 7 puanı elde etti. Bunların yanı sıra takımın en istikrarlı oyuncusu Gedson Fernandes oldu. Portekizli sporcu toplamda 33 maçta yer aldı. Bu süre zarfında  2 bin 672 dakika boyunca sahada kaldı. 1 müsabakada ise sarı kart alarak görevini yapamadı. Takımın en çok gol atan isimleri arasında ise Milli futbolcu olan Cenk Tosun ve Aboubakar isimli bilindik futbolcular yer aldı.

Cenk Tosun 32 maçta 15 gol atarken Aboubakar ise 16 maçta 13 kez takımını gol sevincine boğdu.  Bunların yanında da Wout Weghorst isimli oyuncu da takımı 8 gol ile şereflendirdi.

Sezon boyunca birçok kez gol atıldı, kartlar görüldü, oyuncu değişiklileri yaşandı. Bunları toplam olarak incelemek önemlidir. 2’si hükmen 23 galibiyet alındı. Bunların yanı sıra 9 beraberlik ve 4 mağlubiyet de takımın hanesine yazılanlar arasında yer aldı. Ligde sezon boyunca 5’i kırmızı kart 75’i sarı kart olmak üzere 146 oyuncu değişikliği oldu.

Kısacası bakılması gerektiğinde Beşiktaş kadrosu ile 2023’te başarılı bir futbol serüveni yaşamak isterken bir yandan da yaşanan sorunlardan kaynaklı maalesef istediği başarıyı yakalayamadı.