Galatasaray Futbol Takımı Haberleri

Türk tarihinden bu yana popülerliğini kaybetmemiş spor dalının başında futbol gelmektedir. Türk insanının futbola ve futbol takımlarına düşkünlüğü de herkesin bildiği bir şeydir. Merakla ve taktirle takip edilen futbol takımlarından biri de hiç şüphesiz Galatarasaydır. 1905 tarihinde Ali Sami YEN aracılığıyla kurulan futbol kulübünün tek amacı Türk olmayan takımları yenmek iken gelinen noktada Galatasaray Futbol Takımı Türk futbol tarihine hüküm kurulmuştur. Türkiye’nin en eski spor kulüplerinden olan Galatarasay’ın her maçı taraftarlarca heyecanla takip ediliyor. Galatasaray Futbol Takımı çok köklü ve oldukça sürükleyici tarihi, bu zamana kadar yapmış olduğu transferler ve oynamış olduğu maçlar bugünkü Galatasaray Futbol Takımı oluşumunda ciddi mihenk taşları olarak da kabul ediliyor.

Gs takımı, yapmış olduğu transferler, oynadığı maçlar, oyuncu kadrosu ile çarpıcı haberlerin kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Oynanan kritik maç öncesi, futbolcuların durumu, her bir futbolcunun sahadaki pozisyonu, maç esnasında kaçırılan pozisyonlar , kritik hamleler vs. gibi başlıklar taraftar açısından haber değeri taşımaktadır. Bundan dolayı Gs takımı haber akışını devamlı güncelleyerek eski bilgileri medyaya sürmemektedir. Takım açısından oluşacak herhangi bir olumsuz algı başta futbolcu kadrosu olmak üzere tarafları da demorelize edecektir. Bundan dolayı Galatasaray’ın sunmuş olduğu bilgiler her zaman güncel ve teyitli bilgiler olup yanılma payı yok denecek kadar azdır. Galatarasay’a ilişkin haberlerin kaynağı genellikle doğrudan spor kulübünün kendisidir. Ancak takıma ilişkin kulis denilecek bilgiler de basına sızabilmektedir. Öylesi bir durumda Galatarasay’ın yapacağı açıklamayı beklemek olası bir bilgi kirliğinin önüne geçecektir.

Galatasaray Futbol Takımı Haberleri
Galatasaray Futbol Takımı Haberleri

Gs takımı haberleri her gün hatta günün belli saatleri kendini güncellemektedir. Bu güncelleme sayesinde takım oyuncularının akıbetini, yapılan transferleri, teknik direktörlerin açıklamalarını saniye saniye takip etme imkanı sağlamaktadır. Ayrıca Galatasaray Futbol Takımı sosyal medya aracılığı ile de sevenlerini bilgilendirmektedir. Gelişen teknoloji ile sosyal medya da haber kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Galatasaray Futbol Takımı, kurmuş olduğu ekibi ile sosyal medyayı da gayet efektif şekilde kullanmaktadır. Sosyal medya sayesinde yeni olan her haber anında taraftarlara servis edilmektedir. Bu sayede taraftarlar ve futbola gönül veren diğer kişiler Galatasaray’da yaşanan gelişmeleri an be an kolaylıkla takip etmektedir.

Galatasaray Futbol Takımının Başarıları ve Kupaları

Çok ciddi bir Türk takımı olarak karşımıza çıkan Galatarasay’ın başarıları oldukça fazladır. Süper Lig’de şampiyonluğu 23 kez göğüsleyen takım 18 defa Türkiye Kupasını kazanmıştır. Türkiye Süper Kupasını kazanma hususunda da adını altın harflerle kazıyan takım 16 kez Türkiye Süper Kupasını kazanmıştır. Kazanılan her kupa Galatasaray Futbol Takımı saha hakimiyeti, teknik direktörlerin maçı çok iyi koordine etmesi ile kazanılmaktadır. Bundan dolayı her kupanın da kend içinde anlamı vardır. Bazı kupalar Türkiye tarihi için ilk iken bazı kupalar ise kıl payı kazanılmıştır. Türkiye Süper Kupaları Gs takımı’nın maçları yönetme becerisi kadar diğer takımların yapacakları hamlelerin de kestirilebilmesi neticesinde kazanılmıştır.

Yurtdışında oynanan maçlarda da göğsümüzü kabartan takım, 2000 yılında UEFA Kupası ile UEFA Süper Kupasını kazanarak Türkiye’ye dönüş yapmıştır. Türk futbol tarihinin parlak yıldızlarından olan Galatasaray , Uluslararası Futbol tarihi ve İstatistikleri Federasyonu tarafından yapılan Dünyanın En iyi Futbol Kulüpleri çalışmasında 2000 yılı Ağustos ayının en iyisi olarak kayda geçmiştir. 2001 yılında ise aynı çalışmada liderliği başka spor kulüplerine kaptırmamıştır. Dünya futbol tarihinde de oldukça güçlü izler bırakan Gs takımı bu başarıları güçlü oyuncu kadrosu ve teknik direktör desteği ile kazanmıştır. Galatasaray, futbolun çok güçlü bir takım oyunu olduğunun bilincindedir. Bundan dolayı Galatasaray Futbol Takımı takım olmaktan ziyade bir aile gibi maçlara çıkmaktadır. Bu tutum da Dünya Futbol Tarihinde başarılı sayılmasının en önemli hususudur.

Dünya futbol organizasyonlarında başarılan başarı katan Galatarasay 1999-2000 yılları arasında UEFA Kupasını yenilmeden kazanan takım olmuştur. Aynı sezon içinde UEFA Kupasının finalinde Avrupa Kupasını kazanan ilk ve tek futbol kulübü ise bir Türk futbol kulübü olan Galatasaray’dır. Yine aynı sezon Real Madrid ile karşı karşıya gelen Galatasaray burada da muhteşem bir performans göstermiş, Real Madrid’i 2-1 yenerek Süper Kupayı kazanmıştır.

Galatasaray Efsanevi Oyuncular

Her futbol kulübünde adını altın harflerle yazdırmış futbolcular muhakkak vardır. Gs takımı için de efsaneleşmiş, her maçta oynaması hayal edilen zirve isimler vardır. Bu isimlerden ilki Tanju ÇOLAK’tır. Oynadığı 1990-1991 sezonunda 35 gol atarak sezonun açık ara en iyi futbolcusu olarak kayıtlara geçmiştir. 1987/1988 sezonunda ise 50 gol atan ÇOLAK 1988-1989 sezonunda 39 gol ile sezonu kapatmıştır.

Bir diğer efsane isim ise Roman Kosecki’dir. Kosecki 1991/1992 tarihlerinde neredeyse fırtına gibi isimlerden olmuştur. Attığı çalımlar ve futbol sahasını doldurması ile dikkat çeken Kosecki 1991/1992 tarihlerinde 21 gol atarak taraftarın gözdesi olmuştur.

1994/1995 tarihlerinin parlayan isminden olan Saffet SNACAKLI ise sezonunu 32 gol atarak kapatan bir isim. Oynanan her maçta fırtına gibi esen ve rakip takıma göz açtırmayan SANCAKLI taraftarların dikkatle izlediği futbolcu olarak kayıtlara geçti.

Galatasaray’ın en önemli isimlerinden olan Metin OKTAY Galatasaray Futbol Takımı sırtlayıp götüren isimlerin en başında yer almaktadır. Galatarasay’da oynadığı dönem boyunca toplam 417 maça çıkan OKTAY tüm bu maçlarda 356 gol atarak takımı ve taraftarı en yükseklere çıkarmıştır. Her maçı karnaval havasına çeviren OKTAY Galatasaray Efsanesi olarak da bilinmektedir.

Lukas Podolski 2015/2016 yıllarının parlayan yıldızı olmuş ve oynadığı sezonda 17 gol atarak takıma fayda sağlamıştır.

Türk futbol tarihinin en ikonik isimlerinden olan Ümit KARAN’da Galatasaray Futbol Takımı oynayan oyunculardan biridir. 2002/2003 sezonunda oynayan KARAN Galatasaray tarihine 19 gol atarak geçmiş ve büyük küçük herkesin sevgilisi olmuştur.

Galatasaray spor kulübü başarılarını 2001/2002 sezonu arası Arif ERDEM ile taçlandırmıştır. ERDEM’in sezon boyunca attığı gol sayısı 23 olarak kayıtlara geçmiştir.

Galatasaray’dan bahsederken Hakan ŞÜKÜR’den bahsetmemek elbette olmaz. ŞÜKÜR Galatasaray’da oynayan en uzun soluklu oyunculardan biridir. Hakan ŞÜKÜR’ün Galatasaray Futbol Takımı top koşturduğu dönemler 1992/1993, 1993/1994, 1995/1996, 1997/1998, 1998/1999, 1999/2000, 2003/2004 ve 2004/2005 sezonudur. 1996/1997 sezonunda 44 gol atarak oyuncular arasında şampiyonluğa oynayan ŞÜKÜR,

1992/1993 sezonunda toplam 26 Gol

 1993/1994 sezonunda toplam 20 Gol

 1995/1996 sezonunda toplam 21 Gol

 1997/1998 sezonunda toplam 34 Gol

 1998/1999 sezonunda toplam 27 Gol

 1999/2000 sezonunda toplam 25 Gol

2003/2004 sezonunda toplam 18 Gol

 2004/2005 sezonunda toplam 22 Gol atarak futbol kariyerinde çığır açan Hakan ŞÜKÜR Galatasaray Futbol Takımı için de sembol isimlerden olmuştur.

Dean SAUNDERS ise oynadığı 1995/1996 sezonunda toplam 21 gol atarak Gs takımı tarihinde zirveye oynayan isimlerdendir.

Galatasaray Taraftar Kültürü

Her takımın kendi içinde barındırdığı bir kültür mevcuttur. Gerek maç öncesi, maç sırasında ve maç sonrasında ortaya çıkan gerekse maçların olmadığı normal zamanlarda bu kültürün izlerini çok rahat bir şekilde görmekteyiz. Galatasaray Futbol Takımı taraftarını diğer spor kulüplerinin taraftarlarından farklı kılan ise hayatın her aşamasında takındığı tavır ve takımlarına olan bağlılıklarıdır. Kimseyi incitmeyen, hiçbir yere zarar vermeyen, kolaylıkla galeyana gelmeyen bu taraftar topluluğu büyük bir coşku ile takımlarına sahip çıkmaktadır.

Spor kulüplerinin en ciddi dinamosu taraftarlarıdır. Özellikle köklü bir geçmişten gelen spor kulüplerinin taraftar profili oldukça renklidir. Çünkü uzun yıllar boyunca farklı jenerasyonları içinde barındıran bu kulüplerin her yaştan ve her pozisyondan taraftar profili vardır. Galatasaray’da ciddi bir taraftar skalasına sahip bir takımdır. Bu nedenle maç önceleri başlayan hareketlilik maçın son dakikasına kadar devam etmektedir. Kazanılan maçlarda yaşanan coşku görülemeye değerdir. Kaybedilen maçlarda ise taraftar , takımını yalnız bırakmamaktadır. Ancak kaybedilen maçın ana sorununun tespit edilmesi için Galatasaray Futbol Takımı hesap soracak kadar kendini geliştirmiş taraftar profili mevcuttur.

Yapılan transferler ve anlaşmalar Galatasaray Futbol Takımı taraftarları tarafından dikkatle takip edilmektedir. Yayınlanan fikstürlerin saklanması, her sezonun takip edilmesi ve önceki sezona dönük sembol anlarını kayıt altına almak da taraftar sayesinde olmaktadır. Galatasaray’ın geçmişini oluşturan ve bir hafıza geliştiren taraftar Gs futbol takımı’na oldukça yardımcı olmaktadır. Hatta bu noktada ana dinamik Galatarsay’ın taraftarıdır.

Galatasaray’ın kurucusu Ali Sami YEN’in bıraktığı mirasa, Ellinci Yıl kitabındaki öyküye sadık kalan taraftar kültürel dezenformasyonlara karşı sağlam durarak Galatasaray Futbol Takımı olma kültürünü muhafaza etmektedir.

Unutulmaz Anlar Ve Maçlar

Galatasaray’ın her maçı elbette en unutulmaz maçı ve en unutulmaz anı’dır. Ancak bazı maçlar ve anlar vardır ki Galatasaray’ı Galatasaray Futbol Takımı yapan ve taraftarlarının nesiller boyu anlatacağı maçlar ve anlar olarak hafızalara kazınmıştır.

12 Mayıs 2012 tarihinde oynanan maç Galatasaray Futbol Takımı kazandığı şampiyonluğu sembol haline getirmiştir. O dönemin teknik direktörü olan Fatih Terim Felipe Melo, Albert Riera gibi isimleri transfer ederek iddialı bir sezona ev sahipliği yapmıştır. Sadece 2011/2012 sezonunda oynanan Play Off sistemli maçları 9 puan ile lider olarak bitirerek ezeli rakibi Fenerbahçe’ye fark atmıştı. Bu sezonda yaşanan son maçta Galatasaray’ın kazanması gereken 1 puanı ; Fenerbahçe ile oynadığı maçta 0-0 olarak kazanmış ve o sayede şampiyonluğu elde etmiştir.

9 Nisan 2013 tarihli maçta ise Galatasaray Futbol Takımı rakibi bu defa Real Madrid’tir. Bu maçın teknik direktörü ise bilineceği üzere Fatih Terimdir. Real Madrid ile oynanan maçta Galatasaray beklenen performansı göstermemiş ve soyunma odasına oldukça buruk şekilde girmiştir. Ancak Fatih Terim soyunma odasında manifesto niteliğinde konuşması ve motive halleriyle takımı toparlamıştır. İkinci yarıya bomba gibi çıkan Gs futbol takımı maçı 3-2 bitirmiştir. Esasen Galatasaray 4 gol atmıştır ancak hakem atılan son golü gol olarak değerlendirmemiştir. Durum böyle olunca maç 3-2 bitmiştir. Bu maçın en özet cümlesi ise Real Madrid’in teknik direktörünün çok korktuk demesi olmuştur. Galatasaray Futbol Takımı ikinci yarıya oldukça motive çıkmış ve maçı kazanmaya adapte olmuştur. Bu duygu Real Madrid’e doğrudan geçmiştir.

25 Mayıs 2015 tarihi ise Türk spor tarihinde fırtına gibi bir dönem olmuştur. Galatasaray ‘ın 4. Yıldızı alması Fenerbahçe-Başakşehir maçına bağlıdır. Maç ise beklenen şekilde sonuçlanmış 2-2 beraberlik sağlanmıştır. Bu beraberlik Galatasaray’ın 20. Defa şampiyonluğunu ilan etmesini ve Galatasaray’a 4. Yıldızı almasını sağlamıştır. Galatasaray 2002 yılında 3. Yıldızı alan ilk takım olmuş , 2015 yılında Fenerbahçe-Başakşehir maçının 2-2 beraberlikle bitmesiyle 4. Yıldızın da sahibi olmuştur.

Fatih Terim ile Galatasaray’ın bağı hiçbir zaman ve hiçbir şekilde kesilmemiştir. Dönem dönem ayrılıklar yaşansa da Fatih TERİM’in evim olarak nitelendirdiği spor kulübü daima Galatasaray olmuştur. Gs futbol takımı için en kritik ve önemli anlardan olan 21 Aralık 2017 tarihi Fatih TERİM ile Galatasaray’ın yeniden birleştiği tarih olarak kayıtlara geçti. İkonik tweetlerden olan “Nerede Kalmıştık?” tweeti Fatih TERİM’e ait olup bu olay üzerine atılmış olan bir tweettir.

Galatasaray’ın transfer şovu yaptığı tarihte ise takvimler 31 Ocak 2018’i gösteriyordu. Galatasaray bu tarihte transfer rekoru kırarak 16 milyon Euro ödenen Badou N’Diaye ‘yi Stoke City’e yolcu etmiştir. Bruma ise 15 milyon karşılığında Leipzig’e transfer edilerek Galatasaray tarihinde başka bir ilk yaşanmıştır.

Ezeli rakip ebedi dost olan Fenerbahçe ile yaşanan unutulmaz anlar da oldukça fazladır. Hatta bu anların tarihi 1905 ‘e kadar dayanmaktadır.  Fenerbahçe ile Galatasaray’ın karşı karşıya geldiği ilk tarih olan 1905 tarihi 0-2 ile sonuçlanmış ve galibiyeti Gs futbol takımı göğüslemiştir.

Fenerbahçe-Galatasaray maçları her zaman yüksek seyirci ile takip edilmiştir. Ancak takvimler 1922’yi gösterdiğinde bu ikilinin maçını sadece 14 kişi izlemiştir. İttihatspor stadında 14 kişi ile izlenen maçın bu rekoru hiçbir tarihte kırılmamıştır. Tabiki en az seyirci ile takip edilen maçlar olduğu gibi en yüksek seyirci ile takip edilen maçlar da mevcut. 70.125 kişi ile izlenen 2003 maçı Fenerbahçe-Galatasaray maçının en yüksek seyircili maçı olmuştur.

Elbette yenmek de yenilmek de futbol maçları için var. Ancak 12 Şubat 1911 tarihinde oynanan maç tüm ezberleri bozmuş Fenerbahçe-Galatasaray maçı 0-7 olarak bitmişti. Galatasaray 7 gol üst üste atarak Fenerbahçe’ye unutulmaz bir mağlubiyet tarihi yaşatmıştır.

Galatasaray dendiği zaman akla gelen ikonik oyuncuların sayısı gayet fazladır. Ancak öyle bir isim var ki bu isim Fenerbahçe-Galatasaray maçlarının en tanıdık ismi olarak tarihe geçmiştir. Turgay ŞEREN Galatasaray-Fenerbahçe maçlarında en çok forma giyen futbolcu olma unvanını kimseye kaptırmamıştır.

Galatasaray-Fenerbahçe maçlarında en çok forma giyen ve sembol olan oyuncuların varlığı kadar bu maçlarda en çok gol atan oyuncuların da varlığı bir gerçek. Soyisminde dahi sporcu olduğunu belgeleyen Zeki Rıza SPOREL en çok golü atmış ve taraftarı coşmuştur.

Galatasaray Kulüp İkonları

Galatasaray oynadığı maçlar, yetiştirdiği futbolcular ile Türk Futbol Tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. 1905 tarihinde kurulan spor kulübü o tarihten bu tarihe kadar birçok maça ev sahipliği yapmış, Türkiye’ye büyük gururlar yaşatmıştır. Elbette Galatasaray’ın ismi bile oldukça yeterli iken bazen sembollerin gücüne inanmak da gereklidir. Her maç sezonu kullanılan aslan figürü de kendi içinde gayet anlamlıdır. Spor kulüpleri içinde ilkleri barındıran Gs futbol takımı, aslan figürü ile mutlak hakimiyetini resmetmektedir.

Ormanların kralı olan aslan, mutlak güç sahibidir ve kimse aslanın önünde duramamaktadır. Tüm ormanın kuralını yeniden yazan aslan asaleti ve kudreti ile de bilinmektedir. Galatasaray’da aslan figürü ile tüm bu özellikleri kendi bünyesine almış durumdadır. Spor kulüpleri içinde ilkleri yaşatan, eşsiz kadrosu ve teknik direktörleri ile mutlak hakimiyet sağlayan Galatasaray aslan figürünün hakkını vermektedir.

Bir diğer ikon ise sarı-kırmızı ikonudur. Aslında burada kritik olan renk kırmızıdır. Bilindiği üzere kırmızı tutkunun ve gücün rengidir. Galatasaray’da her maça oldukça tutkulu çıkmaktadır ve gücü elinde tutmaktadır. Aslan ve kırmızı ikonları spor kulüplerine de korku ve heyecan vermektedir. Karşılarında 1905 yılından bu yana kurulmuş olan bir takım vardır ve bu takımın kaybettiği maç neredeyse yok gibidir. Ayrıca yaşanan mağlubiyetlerin ardından yeniden galibiyetler yakalayan Galatasaray mağlubiyetlerin izini silmektedir.

Her maç sonrası yakılan ateşler de Galatasaray’ın ikonlarından olma yolundadır. Siz eskiye biz deliye sloganı ile ateşler yaka yaka ilerleyen taraftar her maçtan sonra yenilmez olduklarını simgelemektedir. Bilindiği üzere ateşin önünde hiçbir şey duramaz. Ateş önüne kattığı her şeyi yakar. Aynı şekilde Galatasaray’ın da önünde hiçbir şey duramaz. Ve her maçın mutlak galibi Galatasaray olmaktadır.