galatasarayda baskan performansi 3buyukler

Galatasaray’da Başkan Performansı

Posted by
galatasarayda baskan performansi 3buyukler

2020-21 sezonunda şampiyonluk şansını son maça taşıyan ancak şampiyonluğu gol averajıyla Beşiktaş’a kaptıran Galatasaray, sezon sonunda seçimli olağan genel kurula gitti. Galatasaray’da Mustafa Cengiz dönemi sona erdi.

Yeni Başkan Burak Elmas

19 Haziran tarihinde yapılan seçimli olağan seçimli genel kurulda 1541 oy alan Burak Elmas, Mustafa Cengiz’den görevi devralarak Galatasaray Spor Kulübü’nün 38. Başkanı oldu. Seçimde 1500 oy alan adaylardan Eşref Hamamcıoğlu, bundan sonraki süreçte Burak Elmas’a destek olacağını ve Galatasaray camiasının bir bütün olarak hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Burak Elmas, başkan seçildikten sonra yaptığı açıklamada Eşref Hamamcıoğlu’na teşekkür etti ve Hamamcıoğlu gibi o da Galatasaray için birlik olunması gerektiğini vurguladı. Burak Elmas, açıklamalarında ayrıca kaybedecek vakitleri olmadığını ve çalışmalara başlanması gerektiğini vurguladı.

Burak Elmas, başkan seçildikten sonra teknik direktör Fatih Terim ile yeniden anlaştı ve Galatasaray’da teknik direktör belirsizliği sona erdi. İç transfer ve yerli oyuncu transferini bitiren Burak Elmas yönetimi, 21 Temmuz tarihinde Şampiyonlar Ligi Ön Eleme turunda oynanacak PSV Eindhoven karşılaşması öncesi yabancı transferinde de somut adımlar atmayı planlıyor.

Mustafa Cengiz Dönemi

galatasarayda baskan performansi 3buyukler 2

19 Haziran’da yapılan seçimle Galatasaray’da Mustafa Cengiz dönemi sona erdi. 20 Ocak 2018’de Galatasaray başkanı seçilen Mustafa Cengiz, 3,5 yıl boyunca sarı kırmızılı kulübün başkanı olarak görev yaptı.

Mustafa Cengiz, göreve geldiğinden itirbaren finansal fair-play ile ilgili sorunlarla ilgilendi ve sarı kırmızılı kulüp finansal anlamda ciddi ilerleme kat etti. Galatasaray, Mustafa Cengiz’in ilk döneminde futbolda Süper Lig’de Şampiyon oldu, kadın basketbolunda ise FIBA Avrupa Kupası’nı müzesine götürdü.

Mustafa Cengiz’in sportif anlamda en başarılı sezonu 2018-19 sezonu oldu. Galatasaray, 2018-19 sezonunda Süper Lig’de ikinci kez üst üste şampiyon oldu ve Türkiye Kupası’nı da kazanarak sezonu çifte kupayla kazandı.

Galatasaray, bu dönemde Şampiyonlar Ligi gruplarına katıldı ancak çok başarılı olamadı. Galatasaray, 2019-20 sezonunda koronavirüs salgını başlamadan önce performansını yükseltmişti ancak lige verilen ara ve sakatlıklar sebebiyle sezonu altıncı sırada tamamladı.

galatasarayda baskan performansi 3buyukler 3

Mustafa Cengiz, Galatasaray başkanı olduğu 1,246 gün boyunca sadece Fatih Terim ile çalıştı.

Galatasaray, Mustafa Cengiz yönetiminde 40 futbolcu transfer etti, 30 futbolcuyla yollarını ayırdı ve futbolcu alım satımlarında yaklaşık 20 milyon Euro kar etti.