Galatasaray’ın ve Türkiye’nin Spor Gündemi Fatih Terim

galatasarayin ve turkiyenin spor gundemi fatih terim 3buyukler

Türkiye’de pek çok zaman eleştirilerin odağında kalan 2 – 3 takımdan birisi hep Galatasaray oldu. Kimi zaman futbolcular, kimi zaman başkanlar kimi zaman da teknik direktörler eleştirildi. Son zamanlarda hem Türkiye’de hem de Galatasaray’da bu tarz eleştirilerin odağında kalan isim Fatih Terim oldu.

Uzun yıllar Galatasaray’ı çalıştıran ve çalıştırmaya devam eden teknik direktör Fatih Terim, kariyerinin belli dönemlerinde ise A Milli Futbol Takımı’nı çalıştırdı. A Milli Futbol Takımı denilince akıllara ilk olarak 2002 yılındaki Dünya üçüncülüğü geliyor. Bundan sonra akla ilk gelen ise EURO 2008’deki yarı final mücadelesi oluyor.

Dünya üçüncülüğünde Şenol Güneş, Avrupa’da yarı finalde takımın başında Fatih Terim vardı. Bunun dışında bir de Fatih Terim’in genel olarak Galatasaray’daki başarıları ve başarısızlıkları yıllarda spor medyasının gündemi oldu.

Avrupa Kupaları’nda Başarı Oranı Çok Düşük

Galatasaray’da göreve başladıktan 3 yıl sonra Avrupa Kupası’nı kazanan Fatih Terim, kariyerine bir süre İtalya’da devam etti. Daha sonra tekrardan sarı kırmızılı takıma dönen Fatih Terim, geçtiğimiz sezonda dahil olmak üzere birkaç sezon Galatasaray’ı çalıştırıp bıraktı, sonra tekrar döndü ve terkar bıraktı.

galatasarayin ve turkiyenin spor gundemi fatih terim 3buyukler 2

En sonunda Galatasaray’a tekrar dönen Fatih Terim, her seferinde daha fazla eleştirildi. En fazla eleştirildiği konu ise Avrupa Kupaları’ndaki başarısızlığı oldu. Şampiyonlar Ligi’nde 53 maçta 14 galibiyet, UEFA’da ise 17 maçta 10 galibiyeti bulunuyor.

Fakat bu galibiyetlerin neredeyse çoğu 2000’li dönemlerde alındı. Bu yüzden son yıllarda Avrupa’da başarı, galibiyet ve puan oranı sürekli düşüşte.

Fatih Terim’in Başarısızlığı

Fatih Terim’in Avrupa Kupaları’nda ve kısmen ligde yaşadığı başarısızlıkların en büyük sebebi belirli bir kadroyu oturtaması. Sürekli transfer yapılmasını isteyen Fatih Terim, yıldız isimlere büyük paralar harcanmasına da sebep oldu. İşin sonunda başarı da gelmeyince sürekli eleştirildi.

galatasarayin ve turkiyenin spor gundemi fatih terim 3buyukler 3

Fakat bu eleştiriler diğer meslektaşlarına nazaran hep belirli bir seviyede oldu. Genelde ya futbolcular ya da yönetim hatalı oldu. Fatih Terim ise bir şekilde kendini haklı çıkarmayı başardı. Ne de olsa hala Galatasaray’daki görevine devam etmekte ve 2020 – 2021 sezonunda da Avrupa Kupaları’nda elenmeye devam ediyor.

Ayrıca inceleyebilirsiniz

Mohamed Salah: Hızın ve Golcülüğün İkonu

Mohamed Salah, günümüz futbolunun en tanınmış ve etkili oyuncularından biridir. Hem hızlı ayağı hem de …