İlk 8 Haftada Galatasaray

Sezona genç ve dinamik bir kadro kurarak başlayan Galatasaray, ilk sekiz haftada yeni kurulan kadronun zaaflarını yaşadı.İlk sekiz haftada 4 galibiyet 2 beraberlik ve 2 mağlubiyet adam sarı kırmızılılar, ligin en çok pozisyona giren takımlarından biri olsada attığı 13 golün yanında kalesinde 12 gol gördü ve savunmada isteneni veremedi.

Üstelik Marcao, gibi önemli Bir oyuncusundan yararlanamayan sarı kırmızılılar, savunmada yapılan pas hatalarından kalesinde bir çok pozisyon gördü. Milli aradan sonra tekrar toparlanmak İsteyen Galatasaray takımı, Sistemini bir an önce oturtmak istiyor.

Ilk 8 Haftada Galatasaray 3buyukler

Galatasaray’ın Savunma Zaafları

Galatasaray, son yıllarda Avrupa’da aldığı başarısız sonuçlardan sonra O bu sezon gelecek yıllarda Avrupa’da başarı yakalayabilecek ve Avrupa temposuna ayak uydurabilecek bir takım kurdu. kadroya daha çok as oyuncu takviyesi yapabilen sarı kırmızılı ekip, Yedek kulübesi ile Has takım oyuncuları arasında en farklı profilli oyunculara sahip olmasının zaaflarını yaşıyor.

Bunun en güzel örneği Marcao’nun ceza alması sonucunda yedek stoperlerden Luyindama ve Alpaslan’ın ilk 8 haftalık performansı. Geriden oyun kurarak, hücuma çıkan bir oyun yapısı benimsemek isteyen Galatasaray, bu oyunu oynaması için iki stoperinin de teknik ve pas kalitesi yüksek olmalı.

Luyindama ve Alpaslan’ın top teknikleri ve pas kalitesi düşünüldüğünde bu oyun için yatkın olmayan iki farklı oyuncu profili. İlk 8 haftada kalesinde verdiği birçok gol pozisyonu ve pas hatası da bunu kanıtlar nitelikte.

Galatasaray’ın puan kaybettiği maçlarda Nelsson-Luyindama ya da Alpaslan ikilisine rakipler, hücum presini doğru uygulayarak kolayca top kazandılar ve gol pozisyonlarına girmeyi başardılar. Marcao’nun varlığı bu açıdan önemliydi ki bu Avrupa maçlarında görüldü.

Aynı zamanda Taylan ve Berkan dinamik ve savaşçı yapılarıyla ön plana çıksa da çevre kontrollerinin zayıf olması da rakipler için önemli bir avantajdı. Kayserispor ve Kasımpaşa maçlarında yenilen goller bunu kanıtlar nitelikte. Galatasaray, merkezi kapatan rakiplere karşı da oldukça zorlandı.

Bunun sebebi ise sağ ve sol beklerinin teknik kapasitesinin yeterli olmayışı. Merkezi kapatan rakiplere karşı  beklerden hücuma çıkmak isteyen Sarı kırmızılılar, beklerin pas kalitesinin zaafları ön plana çıktı ve kolay pozisyon veren bir takım haline geldi.

Bunun dışında takım boyunun ve kanat beklerinin geriden oyun kurarken ileride konumlanması da takımın pasla çıkmasını etkiledi.

Ilk 8 Haftada Galatasaray 3buyukler 1

Sarı Kırmızılılar, Kolay Pozisyona Giriyor

Galatasaray, Hücumda ise pozisyona kolay girebilen bir takım olmayı başardı. Bunun en büyük sebebi hücum 3’lüsünün hareketli oluşu ve orta saha oyuncularının ekstra koşularla ceza sahasına girmeleri.

Geçen sezonlarda hücumda Falcao, Babel, Diagne, Feghouli gibi hareketsiz futbolcuların olması Galatasaray’ı kolay savunulabilen bir takım haline getiriyordu. İlk 8 haftada ise Morutan Kerem Halil Cicaldau Berkan, Barış Alper Yılmaz gibi dinamik ve sürekli koşu halinde olan oyuncular bu anlamda fark yaratmayı başardı.

Ayrıca inceleyebilirsiniz

Mohamed Salah: Hızın ve Golcülüğün İkonu

Mohamed Salah, günümüz futbolunun en tanınmış ve etkili oyuncularından biridir. Hem hızlı ayağı hem de …