3buyukler ispanya kadin futbol takiminda sular durulmuyor

İspanya Kadın Futbol Takımında Sular Durulmuyor

Posted by

2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda şampiyonluğa İspanya ulaştı. Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ev sahipliğinde 20 Temmuz – 20 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen turnuvanın finali İspanya ile İngiltere arasında oynandı.

Final de karşı karşıya gelen İspanya ile İngiltere arasındaki mücadeleyi İspanya 1 – 0 kazanarak kupaya ulaşan takım oldular.

İspanya ‘ ya kupayı final de kupayı getiren tek golü ilk yarıda 29 ‘ dakikada Olga Carmona Garcia’nın attığı golle 1 – 0 öne geçerken kupanın sahibi oldular.

İspanya kupanın sahibi olduktan sonra ise ne olduysa ondan sonra oldu.

Final de İngiltere yi mağlup eden İspanya kupanın sahibi olmuştu. Kutlamalar sırasında Federasyon Başkanı Luis Rubiales, milli takım oyuncusu Jenni Hermoso’yı dudağından öpmüş ve olay uygunsuz hareket olarak dünya basınına yansımıştı. Rubiales hareketin karşılıklı rızayla olduğunu açıklamış ancak Hermoso rızası olmadığını belirtmişti.

Öte yandan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, “Rubiales’in özrü yeterli değil” açıklamasını yapmış, FIFA ise olayla ilgili soruşturma açtığını duyurmuştu.

Yaşanan bu olaylar sonrasında ise İspanya milli takımı oyuncuları bu olaylar sonrasında oynamama kararı aldılar.

3buyukler ispanya kadin futbol takiminda sular durulmuyor

81 FUTBOLCU OYNAMAYACAK

Federasyon Başkanı Luis Rubiales’in milli takım oyuncusu Jenni Hermoso’yu dudağından öpmesi gündeme bomba gibi düşerek İspanya nın dünya şampiyonluğunun da önüne geçmeyi başardı.

İspanyol Kraliyet Futbol Federasyonu’nun Rubiales’i desteklemesinin ardından 81 futbolcudan milli takımı boykot kararı çıktı.

İspanyol Kraliyet Futbol Federasyonu ( RFEF ), Başkan Luis Rubiales’i destekledi, rıza göstermediğini belirten futbolcu Jenni Hermoso dahil 81 futbolcu da milli takımda oynamayacaklarını duyurdu.

RFEF Olağanüstü Genel Kurulu’nda dün açıklamalar yapan Federasyon Başkanı Rubiales, istifa etmeyeceğini belirterek futbolcu Hermoso’ya yaptığı uygunsuz hareketinde karşılıklı rıza olduğunun altını çizdi. Bunun üzerine sosyal medya hesabından açıklama yapan Hermoso, “Luis Rubiales’in bahsettiği konuşmanın hiçbir zaman gerçekleşmediğini ve her şeyden önce onun öpücüğünün rızaya dayalı olmadığını açıkça belirtmek isterim” ifadelerini kullandı. Hermoso yazılı açıklamasının sonunda ‘mevcut yöneticiler görevde kaldığı sürece’ milli takımda oynamayacağını ilan etti.

YAŞANAN OLAY İSPANYA’DA KUPANIN ÖNÜNE GEÇTİ

3buyukler ispanya kadin futbol takiminda sular durulmuyor 1

İspanya Profesyonel Futbolcular Birliği ( Futpro ) yaşana olay ile ilgili olarak ise yazılı açıklama yaparak, 81 futbolcunun mevcut federasyon yöneticilerinin görevden alınana kadar İspanya Milli Futbol Takımı’nda oynamayacaklarını duyurdu.

Federasyondan yapılan açıklamasında 81 futbolcunun isimleriyle birlikte “Mevcut liderlerin devam etmesi halinde bu mektubu imzalayan hiçbir oyuncunun, Milli Takım’da oynamayacaklarını belirtmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İspanya milli takımı oyuncuları yaşanan olayda Federasyon Başkanı Luis Rubiales i haksız buldukları için görevden alınmasını özür dilemesi gerektiğini düşünerek büyük bir rest ektiler.

Kadın milli takımı bir ada olarak dik bir duruş sergilerken Federasyon Başkanı Luis Rubiales in de artık daha fazla direnecek gücü kalmayarak gerekirse özür ve görevden alınması gerçekleşe bilir.