TFF Tahkim Kurulu’nda Oğulcan Çağlayan

Posted by

Galatasaraylı futbolcu olan Oğulcan Çağlayan’ın eski takımı Çaykur Rizespor ile yaşadığı ihtilafla ilgili Uyuşmazlık Çözüm Kurulu (UÖÇK) tarafından alınan karara itirazı, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulundaki duruşması gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz sezon devam derken Çaykur Rizespor +1 yıllık opsiyonunu kullanarak Oğulcan Çağlayan’ın sözleşmesini uzatmıştı. Futbolcu Oğulcan Çağlayan ise Galatasaray’a gitmek istemiş ve bunu kabul etmemişti.

Lig devam ederken sözleşmesini tek taraflı olarak fesheden Oğulcan Çağlayan avukatına vekaletname veren ve Rizespor’un uzattığı sözleşmenin hükümsüzlüğü ile ilgili dava açmıştı.

6 Maç Men Cezası

Türkiye Futbol Federasyonu’nun internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, duruşma 8 Şubat 2021 tarihinde video konferans yolu ile gerçekleştirildi. Duruşmaya Galatasaray ve Çaykur kulüplerinden katılan isimlerin yanı sıra sarı kırmızılı futbolcu Oğulcan Çağlayan’ın vekilleri de katıldı.

Türkiye Futbol Federasyon tarafından gerçekleştirilen duruşmaya ilişkin yapılan açıklamada yapılan müzakere neticesinde Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbolcu Tescil İşleri Müdürlüğüne yazı yazılarak, davalı futbolcu Oğulcan Çağlayan’ın huzurdaki davada ihtilafa konu lisans süreci ile ilgili yazışmaların örneğinin istenmesine ve dosyanın incelemeye alınmasına oy birliği ile karar verildi.

Uyuşmazlık Çözüm Kurulu, Rizespor ile sözleşmesini haksız feshettiği gerekçesi ile sarı kırmızılı formayı giyen futbolcu Oğulcan Çağlayan’a 6 maç men ve 1 milyon 200 bin avro para cezası verilmesine karar verildi.

Neden Davalık Oldular?

Geçtiğimiz sezon devam derken Çaykur Rizespor +1 yıllık opsiyonunu kullanarak Oğulcan Çağlayan’ın sözleşmesini uzatmıştı. Futbolcu Oğulcan Çağlayan ise Galatasaray’a gitmek istemiş ve bunu kabul etmemişti.

Lig devam ederken sözleşmesini tek taraflı olarak fesheden Oğulcan Çağlayan avukatına vekaletname veren ve Rizespor’un uzattığı sözleşmenin hükümsüzlüğü ile ilgili dava açmıştı. 24 yaşındaki hücum oyuncusu Uyuşmazlık Çözüm Kurulu tarafından haklı bulunmuştu.

Temmuz ayından bu yana serbest kalan ve Galatasaray ile sözleşme imzalayan Oğulcan Çağlayan’ı Rizespor mahkemeye vermişti.

Rizespor cephesinin mahkemeyi kazandığı ve kararın açıklanması ile Karadeniz ekibinin Oğulcan için 2016 yılında Kayseri Erciyes’e ödediği 1,2 milyon Euro bonservis bedelini geri almaya hak kazandığı ve Oğulcan Çağlayan’a 6 maç ceza verildiği açıklandı.

Diğer yandan Çaykur Rizespor’un Galatasaray’ı ayartan kulüp olarak itam etmesi ise reddedildi. Kurul sarı kırmızılı takıma böyle bir itamda bulunmadı.

24 yaşındaki oyuncu Oğulcan Çağlayan’ın yanında olan Galatasaray sosyal medya hesaplarından da oyuncusuna verdiği desteği paylaştı ve verilen bu cezaya itiraz edeceğini sonuna kadar oyuncularının yanında olduklarını söyledi.

Comments are closed.