Fenerbahçe’nin Mağlubiyet Raporu

Posted by

Süper Lig’de son oynanan Galatasaray derbisinde 1-0 mağlup olan Fenerbahçe derbi maçı sonrasında Ziraat Türkiye Kupası’nda Başakşehir’e mağlup oldu. Kupa dışında kalan Fenerbahçe’de işler yolunda gitmemeye başladı. Kupa maçlarında rotasyon teknik adamların sık oynamayan futbolcularını görmek için her zaman başvurduğu bir yöntemdi ancak Erol Bulut, Galatasaray derbisindeki 11’den tam 7 farklı isme sahada yer verdi. Takımın %63’ünü değiştirince işler değişti.

Arka arkaya alınan mağlubiyetlerin faturası ise takımın teknik direktörü Erol Bulut’a kesildi. İşte Fenerbahçe’nin mağlubiyet raporu…

Galatasaray derbisinden 4 gün sonra evinde Başakşehir’e de 2-1 yenilerek Ziraat Türkiye Kupası’na veda eden Fenerbahçe’de eleştiri okları direkt olarak teknik direktör Erol Bulut’a yöneltildi. İşte Fenerbahçe’de mağlubiyetin 5 sebebi…

Mağlubiyetin 5 Nedeni

Kupa maçlarında rotasyon teknik adamların sık oynamayan futbolcularını görmek için her zaman başvurduğu bir yöntemdi ancak Erol Bulut, Galatasaray derbisindeki 11’den tam 7 farklı isme sahada yer verdi. Takımın %63’ünü değiştirince işler değişti.

27 Ocak 2020 tarihinde takıma katılan Mesut Özil’in maçın 45. dakikasında oyuna girmesiyle Fenerbahçe’nin oyun anlayışında gözle görülür bir değişiklik yaşandı.

Fakat Mesut Özil’in İngiltere’de son 10 ayında futbol oynamamış olması nedeniyle maç eksikliğinin olması ve maçın normal süresinin üstüne iki tane 15’er dakikalık uzatma periyodunun oynanması Mesut Özil’in son dakikalarda etkisiz olmasına neden oldu.

Erol Bulut’un Mesut’u maçın başında değil de ikinci yarının başında değerlendirmek istemesi, hem Fenerbahçe’ye bir kupaya mâl oldu hem de 75 dakika boyunca sahada mücadele eden Mesut Özil’in aşırı yorulmasına neden oldu.

Erol Bulut’un Hataları Pahalıya Mal Oldu

Kenar yönetimi ne oyuncu değişikliğinde ne de maçın uzatmaya kalabilme ihtimalini göz önüne alınmadı ve kadroya sistemli dokunuşlar yapılmadı.

Fenerbahçe 96. Dakikada 2-1 geriye düştükten sonra oyunda baskı yapmaya çalışsa da tek değişiklik hakkı olan Erol Bulut’un Sosa’nın yerine Mert Hakan’ı aldı. Aykut Kocaman ise 3 değişiklik hakkını uzatmalarda kullandı.

Erol Bulut maç sonu rakip kalesi önünde kendini kapattı, iyi defans yaptı. 120 dakika boyunca bu şekilde oynadılar yorumu yaptı. İstatistiklerde üstün olan taraf ise Başakşehir’di. Fenerbahçe topa sahip olmada yüzde 48’e 52 gerideydi.

Aynı zamanda rakip kaleye 12 şut çekerken, Başakşehir’in maçta 19 şutu vardı. Başakşehir 4’e 8 önde görünürken turuncu lacivertli takımın bir topu direkten döndü.

Comments are closed.