3buyukler kolombiya panzerler i devirdi 2

Kolombiya Panzerler’i Devirdi

Posted by

2023 yılının Temmuz ayını tamamlamak üzere olduğumuz şu günlerde futbolseverlerin önünde FIFA Kadınlar Dünya Kupası gibi eşsiz bir heyecanın var olduğunu söyleyebiliriz.

Avustralya ile Yeni Zelanda’nın ortaklaşa düzenlediği bu turnuva, Ağustos ayının ortasına kadar devam edecek. Güncel tarih itibariyle, turnuvada grup maçları oynanıyor. Gelin, Kolombiya – Almanya maçında yaşananlara bir göz atalım!

3buyukler kolombiya panzerler i devirdi

Çekişmeli Geçen Maçın Kazananı Kolombiya Oldu

Futbol 90 dakika süren ve eninde sonunda Almanların kazandığı bir oyundur cümlesini muhakkak duymuşsunuzdur. Gerçekten de tam bir turnuva takımı olan Almanya’nın tarihi başarılar ile dolu! 2014 yılında Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası’nı müzesine götüren Almanya, son olarak 2022 Dünya Kupası’nda mücadele etti. Ancak, bu turnuva, Almanya için ciddi bir hayal kırıklığı oldu.

Panzerler, gruptan çıkmayı başaramadılar. Turnuvaya son derece dramatik bir şekilde veda ettiler. Almanya’da hedef Euro 2024! Yakından takip edenlerin bildiği üzere söz konusu turnuvaya Almanya ev sahipliği yapacak. Almanlar, 18 yıl aranın ardından önemli bir organizasyona ev sahipliği yapmanın keyfini yaşayacaklar. Hedefleri de Euro 2024’te şampiyon olmak ve 2022 Dünya Kupası’nda yaşanan hayal kırıklığını unutturmak!

Kolombiya, coğrafya derslerinden aşina olduğumuz üzere Güney Amerika’da yer alan bir ülke! Onlar da tıpkı Arjantin ve Brezilya gibi futbola gönülden bağlılar! Kolombiya, tarihi boyunca birbirinden önemli futbolcular yetiştirmiş bir ülke! Bir dönem Galatasaray’da forma giyen Radamel Falcao ve Real Madrid ile özdeşleşen James Rodriguez’i Kolombiya’nın önemli futbolcuları arasında gösterebiliriz.

Kolombiya ve Almanya, FIFA Kadınlar Dünya Kupası H Grubu’nda yer alıyorlar. Bu iki takımın mücadelesinden kimin galip ayrılacağını herkes çok merak ediyordu. Disiplini ile öne çıkan Almanya’nın mı yoksa yeteneğe dayalı futbol oynayan Kolombiya’nın mı mutlu sona ulaşacağı merak ediliyordu. Futbolseverler, çok heyecanlı ve zevkli bir maç izleyeceklerini düşünüyorlardı. Kolombiya, maçı uzatma dakikalarında bulduğu golle 2-1 kazanmasını bildi. Almanya’nın tek golünü Popp kaydetti. Kolombiya’nın gollerini ise Alegria ve Vanegas attı. Kolombiya, bu galibiyet sayesinde ikinci maçlar sonucunda puanını altıya çıkardı. Almanya ise üç puanda kalarak taraftarlarını bir hayli üzdü.

3buyukler kolombiya panzerler i devirdi 1

FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda Heyecan Devam Ediyor

FIFA Kadınlar Dünya Kupası ilk defa 1991 yılında düzenlendi. Bu organizasyon da tıpkı erkeklerde olduğu gibi dört yılda bir düzenleniyor. 2019 yılındaki turnuvaya Fransa ev sahipliği yaptı. Şampiyon ABD oldu. ABD, finalde Hollanda’yı 2-0 mağlup etti. Üçüncülük maçında ise İsveç ile İngiltere karşı karşıya geldi. İsveç, söz konusu maçta İngiltere’yi 2-1 yenerek turnuvayı üçüncü sırada tamamladı.

2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası, 20 Temmuz 2023 tarihinde başladı. Final maçı 20 Ağustos 2023 tarihinde oynanacak. Turnuvada 32 takım mücadele ediyor. Gruplarını ilk iki sırada bitiren takımlar, bir üst tura yükselecekler.